Cena gasa-ključno pitanje za novi gasovod prema Kini

M.L.

Ukoliko bi isporuke iz Rusije na zapad bile male ili bi slabile, lako bi se mogle preusmeriti na istok koji će i dalje biti „gladan“ gasa
(posle naftovoda kreću i gasovodi iz Rusije prema Kini)

Nedavno saopštenje o dogovoru između Rusije i Kine o gradnji drugog gasovoda, koji će za razliku od prvog, tzv istočnog gasovoda, tranasportovati gas u zapadnu Kinu, prema analitičarima, samo je uvod u složene pregovore o ključnim pitanjima, pre svega ceni gasa. 

Novi gasovod dovešće gas u zapadnu Kinu koja je, za razliku od istočne, znatno manje industrijski razvijena. Na istoku Kine bi Kinezi sagradili sopstveni, nekoliko hiljada kilometara dugi gasovod

Da bi im se to isplatilo, oni će, kako se predviđa, pritiskati Gazprom da snizi cenu gasa.

Konačan sporazum o isporukama gasa Gazprom će dobiti, kako je izjavio Blumbergu energetski analitičar moskovske Alfa banke Aleksandar Kornilov, ukoliko ponudi atraktivni popust u ceni. Zato je, prema njemu, previše optimistički očekivati da će sporazum o svim ključnim elementima za gradnju ovog gasovoda s Kinom biti postignut do kraja ove godine.

Tim, drugim ruskim gasovodom za Kinu, trebalo bi da se godišnje tokom 30 godina, isporučuje po 30 milijardi kubika gasa. Time će se dopuniti snabdevanje iz tzv istočnog gasovoda čija je gradnja dogovorena u svim ključnim pitanjima. Njime će godišnje Kini biti isporučivano takođe 30 milijardi kubika gasa. Iz dva ruska visoka ruska izvora već je procurelo da će cena po kubiku iznositi u proseku oko 360 dolara, tojest onoliko koliko u Evropi Rusima plaćaju Nemci.     

„Za zapadni plinovod Kinezi će hteti 20 posto nižu cenu od evropske“, smatra Goron Kvan (Kwan) iz banke Nomura Goldingsd. Prema njegovoj oceni, raelno je očekivati da će se o tome biti postići dogovor iduće godine.

Za Rusiju, prema tvrdnji analitičara koje prenosi Blumberg, zapadni gasovod, za razliku od istočnog, ima veći značaj nego za Kinu. Njegov početak biće u oblasti odakle Rusi šalju gas u Evropu. Ukoliko bi, naime, isporuke na zapad bile male ili bi slabile, lako bi se mogle preusmeriti na istok koji će i dalje biti „gladan“ gasa. Upravo zato analitičar Valerij Netjerov smatra da je saopštavanje zasad samo načelnog dogovora s Kinom o gradnji zapadnog gasovoda s Kinom, deo propagandne bitke oko gasa sa Evropom.

Taj zapadni kineski gasovod, dug oko 2.600 kilometara, kako se procenjuje u Gazporomu, stajaće oko 14 milijardi dolara. Ruskom gasnom koncernu se „pogodilo“ da u isto vreme treba da realizuje nekoliko krupnih projekata za koje su potrebna ogromna sredstva. Osim zapadnog i istočnog gasovoda za Kinu, tu je još i Južni tok (South Stream) kojim treba da se, dnom Crnog Mora preko Bugarske, Srbije i Mađarske, ruski gas transportuje u srednju i zapadnu Evropu. Sve u svemu, kako je izračunao već citirani Kornilov iz Alfa banke, Gazpromu je za ove projekte potrebno oko 90 milijardi dolara.

Neki analitičari zato tvrde da, ukoliko se Rusi s Kinezima dogovore o svim ključnim pitanjima za gradnju zapadnog gasovoda, onda bi Gazprom morao da se opredeli kojim projektima da da prednost. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...