Omča za Orbana iz Vašingtona i Brisela

Petar Popović

Predsednik vlade Mađarske optužen da ne maršira kako mu se svira već jeretički pokušava da vodi mađarsku nacionalnu politiku i produžava poslove s ruskim firmama
(Budimpešta, 17.11.2014 - demonstracije protiv vlade ispred parlamenta Mađarske)

Predsednik vlade Mađarske Viktor Orban usuđuje se da bude nedisciplinovan u odnosu na instrukcije Brisela, i da, kada je reč o Rusiji, umesto bojkota razvija tesne veze s Moskvom – preneo je zamerke Budimpešti “pojedinih EU diplomata” koncem prošle nedelje Rojters (“EU Diplomats Criticize Hungary for Pursuing Closer Ties With Russia” ). Reč je o “više evropskih vlada”, nenabrojanih, ali uverenih da Viktor Orban maršira mimo briselskog stroja, i da “naginjući orbiti Kremlja skrnavi vrednosti EU” – međutim, kritičari “nisu načisto kako treba odgovoriti”. Jer, neka nesmotrena “mera da se Budimpešta ukroti”, mogla bi da zapravo poboljša Orbanov imidž među mađarskim evroskepticima, pridodajući njegovoj popularnosti kod kuće još i epitet “nekoga ko se opire Briselu”, preneo je Rojters stav neimenovanog evropskog diplomate.

“U vreme kada većina EU država izoluje Moskvu i razmišlja o jačanju sankcija, jer se ukrajinski prekid vatre odronjava, Orban je uznemirio mnoge sebi ravne uspostavljanjem tešnjih veza s Rusijom”, komentariše agencija. Rojters je naveo četiri pojedinosti kojima je vlada Mađarske “uznemirila” Orbanove kritičare. Prvo, govoreći o sankcijama, predsednik vlade je izjavio da je EU sankcijama Rusiji “sebe samu pogodila u stopalo”. Dalje, potpisao je s Moskvom ugovor o izgradnji nuklearne elektrane. Onda, obustavio je transport gasa kroz Mađarsku Ukrajini i najzad – Orban “želi da ubrza rad na ruski podržanom gasovodu Južni tok, protiv kojeg je Brisel”.

Viktor-Orban-4

Viktor Orban, premijer Mađarske

Smišljaju mu “evropski odgovor”

Jedini među Orbanovim kritičarima pomenut imenom i prezimenom je Ginter Krihbaum, nemački hrišćanski demokrata, predsednik Komiteta nemačkog donjeg doma za evropske poslove. “Ne želimo da se sankcije EU određene Rusiji podrivaju”, citiran je Krihbaum od agencije. “Takva ambivalentnost nije bez rizika. Rusi nastoje da slome jedinstvo EU članica, naročito u zemljama koje su u većoj meri zavisne od ruskog energetskog izvoza”, citiran je.

Mogućno je da je razlog tome što “nema konsensusa o načinu na koji bi se odgovorilo da bi se Orban, lider koji uzastopno omalovažava norme EU, ubedio da promeni kurs”, kaže Rojters. Agencija citira neimenovanog diplomatu koji misli da Orban malo haje za utisak koji će proizvesti kod sebi ravnih u EU, i da će on produžiti po svome “sve dok Evropa na kraju ne odgovori odlučno”. Govoreći ko je sve u EU u taboru protiv Orbana, “evropski diplomati” koji se ne usuđuju da sebe identifikuju, niti da nabroje koje su to EU države protiv nastojanja Budimpešte da svojom politikom pazi mađarske a ne tuđe interese, kažu jedino da krug kritičara “uključuje i zvaničnike iz susednih država koji generalno ne istupaju protiv njega”.

Iza susednih vrata širi se rat. Ukrajinci poslednjim naporom nastoje da nešto postignu, “a Mađari u međuvremenu ugovaraju prijateljsku fudbalsku utakmicu sa Rusima”, i toj utakmici nameran je da prisustvuje i Orban, prigovara anonimni “EU diplomata”. Ogorčen je objašnjenjem nekoga u Pešti, koji je rekao da fudbal nema veze s politikom.  

orban putin 2

Viktor Orban i Vladimir Putin u Moskvi, januara 2013.

U radaru Vašingtona

Međutim, navodeći “začin” od kojeg se očekuje da mađarsku čorbu ipak zaljuti predsedniku vlade, Rojters pominje i SAD – jer, “Orban je takođe i u radaru Vašingtona”. Na listi osoba kojima se zabranjuje ulazak u Ameriku nedavno se obrelo i šest ljudi “s vezama u mađarskoj vladi”. A paralelno, “vlada u Budimpešti je u četvrtak objavila dokument, za koji je rečeno da je dobijen od ambasade SAD, sa serijom zabrinutosti iskrslih prošle godine”. Američkih “zabrinutosti” svakako. Stanjem stvari u mađarskom ponašanju, najverovatnije.

Nema druge nego nagađati. Ambasada SAD ništa nije objasnila javnosti. Dok Orban, tonom kojim komentariše, degradira značaj dokumenta. Potvrdio je prijem ali je primljeni papir nazvao “kolekcijom optužbi koje smo mogli tokom protekle četiri godine čuti od opozicije”, preneo je, navodi Rojters, mađarski radio. “Komad papira s drljotinama. Da nije napisano na engleskom, pomislio bih da ga je pisala opoziciona partija”, citiran je Viktor Orban.

U slučaju neuvažavanja “vrednosti” EU, zemlja članica može biti podvrgnuta kaznenim odredbama, što do sada nikada nije bilo primenjeno. Međutim, Mađarska je i primalac “milijardi evra” sredstava EU za razvoj. U određenim uslovima, bilo bi načina da se “ošine” i mimo optužbi za prekršaj “vrednosti” iz EU ugovora, suspenzijom novčanih primanja iz budzeta za razvoj Brisela, potsetio je Rojters.

orban-porosenko-kijev-jun-2014

Viktor Orban i Petro Porošenko u Kijevu, juna 2014.

Bitka koju Orban ne može dobiti

Pritisak Vašingtona, posredstvom birokratije Brisela, na remetioce discipline u bloku Zapada u obnovi, pomno se prati i u Moskvi. Pridodavanje šest mađarskih imena, na tabli gde je spisak ličnosti kojima se zabranjuje ulazak u Ameriku, u ruskim izvorima je protumačeno odlukom Amerike da vladi Viktora Orbana pošalje “vrlo ozbiljnu diplomatsku poruku” (“Hungary Under Strong Political Pressure From US”, EnRIA.ru, oktobra ).

Upitan od ruske agencije, tu ocenu je izneo Andraš Raž, mađarski politolog. Konkretna imena proskribovanih nisu bitna (nisu ni poznata!), “važna je generalna poruka ovog poteza” SAD, smatra stručnjak.

Američki diplomati su “ne jednom nagoveštavali da se oni ne slažu sa Orbanovom ‘istočnom politikom’, posebno sa sve tešnjim i bliskijim odnosima s Rusijom”, naveo je stručnjak. Navodno, Južni tok i prekid dostave gasa Ukrajini posredstvom država istočnog dela EU koje su kupci ruskog gasa i same, glavni su povod. Ali povod, jer Amerika zamera i za mađarsku kupovinu ruskih nuklearnih reaktora. Ameriku razdražuje utisak koji se proizvodi postupcima Budimpešte, da ona “dejstvuje protiv već utvrđene volje većine EU i NATO”, ocenio je politolog.

Sagovornik ruske agencije je procenio da “Orban ne može da dobije tu bitku”. SAD su najvažniji saveznik Mađarske “sa stanovišta normi, vrednosti i vojne bezbednosti”. Ako vas “vaš najvažniji prijatelj kritikuje, tada morate slušati”, podvukao je sagovornik. On je procenio da je “Mađarska dosegla granicu na kojoj mora odlučiti”, da “polja za manevrisanje više nema” i da je “održavanje strateških odnosa sa SAD”, a u isto vreme i “održavanje odnosa s Rusijom, na način kako vlada sada čini, na dalje nemogućno”, citiran je od ruske agencije.

“Opasno skretanje” Budimpešte

Početkom novembra, Rojters je javio o “diplomatskoj ofanzivi (SAD) da se Mađarska odvrati od prodaje udela u hrvatskoj energetskoj firmi Rusiji”, rekavši da Zapad u tome vidi “opasno skretanje Budimpešte u orbitu Moskve” ( U.S. Worried It Could ‘Lose’ Hungary to Russia Over MOL Gas Deal”). Senator SAD koji se spremao na put u Evropu, zadužen je od Stejt departmenta da svrati i u Hrvatsku, “da lobuje” vladu u Zagrebu za odgovarajuće postupanje u toj biznis-stvari. Reč je o udelu MOL kompanije u INA industriji.

Tom prilikom, pomenuto je, međutim, još jedno od Orbanovih savezničkih skretanja – a to su od mađarske vlade povećane dažbine inostranim bankama. Takođe i finansijski zahtevi nekim američkim kompanijama, oglašeni su za ucene. Zamerke premijeru Orbanu pokuljale su u etar jedna za drugom, dopunjavane, jedanput primedbom da ugrožava slobodu štampe, drugi put optužbom da ima sasvim svoju, od Zapada nezavisnu političku liniju, uz načelo: prvo Mađarska, a potom i sve drugo. Navodno, nije protiv “liberalne države”, ali jeste za to da u Mađarskoj mađarske nacionalne vrednosti budu te koje su nadređene drugim.

“Vetar duva sa istoka”, citirao je tim povodom Orbana ruski zapadno posedovani Moskou tajms – pronalazeći u premijerovim stavovima argumente za tvrdnju da predsednik vlade Mađarske “kreće Putinovim stopama” (“Hungary’s Viktor Orban Walks in Putin’s Footsteps”). MT je Orbana ugradio u cilj, prema kojem je već okrenuta oštrica histerične anti-ruske propagande američkih medija-mašina za rat u svetskoj javnosti. Postavio ga je uz predsednika Rusije Vladimira Putina – time što istočni “vetar”, kombinacija “presedana i ruskog uticaja”, “oluja etničkog šovinizma i anti-briselskog raspoloženja koja se podiže u Moskvi”, šiba ukrajinskom ravnicom, i ako bi bilo samo do Viktora Orbana, za tili čas bi vetar pronašao sebi put do EU, upozorio je MT. Jer, “Viktor Orban kanališe Putinovu krajnje desnu retoriku”, komentariše list. On je taj koji je “prošlog meseca proglasio kraj liberalne države”, koji obećava da “Mađarska neće postati ekonomska kolonija Brisela”, nego će se razviti u “državu radnog blagostanja” i koji govori da Mađarska treba da postane “tvrđava protiv sve te zastrašujuće tolerancije koju je EU spremna da promoviše”, od prava na abortus do zaštite seksualnih manjina.

Orbanove opasne reči su prema MT, njegov poziv da se “uvažavaju hrišćanstvo, sloboda i ljudska prava”, i da se otkaže gostoprimstvo nevladinim organizacijama finansiranim iz inostranstva. Ako to zvuči poznato, ništa neobično, pošto su to stvari pokrenute u Rusiji, a Orban je Rusiju pronašao za model političkog razvoja.

“Ono što je u vezi sa Orbanovom politikom zastrašujuće, jeste to što se čini da ona sledi presedan ruske”. Jeste, sa istoka nešto ide, ali to nije vetar, to je virus, skoro da vapi u pomoć zapadni Moskou tajms.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...