Premijer Ponta – favorit za novog predsednika Rumunije

M. Lazarević

Dosadašnjem predsedniku Baseskuu završava se drugi mandat i zato nema pravo da se kandiduje na predsedničkim izborima čije će se prvo kolo održati u nedelju
(foto, Viktor Ponta - desno - u američkom vojnom avionu F16 tokom američko - rumunske vežbe u aprilu)

U Rumuniji s predsedničkim izborima, čiji prvi krug se održava u nedelju, završava se političke era, obeležena rivalstvom između predsednika Trajana Baseskua (Traian Basescu) i premijera Viktora Ponte, koje je izazivalo političku nestabilnost u zemlji. Ponta je sa podrškom od oko 40 posto birača, favorit na ovim izborima na kojima Basesku posle dva mandata na čelu države ne može više da se kandiduje.

Socijaldemokratski premijer sija od samopouzdanja a popularnost je, prema analitičarima, podigao zahvaljujući tome što je napustio politiku oštrih mera štednje koju je vodila prethodna vlada.

“Obnovili smo ono što je ukinuto, dečje dodatke smo povećali sa 42 na 84 leja (tj sa 9,5 na 19 evra, jedan evro vredi oko 4,41 leja), vratili smo ljudima novac u džepove, snizili PDV na hleb... To su sve dobre stvari”,  izjavio je, kako prenosi Rojters, 60-godišnji Ponta.

Rumuni se nadaju da će posle komplikovane i teške koabitacije Ponta-Basesku konačno biti pokrenute reforme, neophodne naročito u državnoj upravi. Ima, međutim, i onih koji se plaše pobede Ponte koji je ranije u nekoliko navrata bio okrivljavan da ugrožava nezavisnost sudstva. Zbog toga su se sudije žalile u Briselu.

Basesku podržava na izborima, kao kandidatkinju za šefa države, bivšu ministarku turizma Elenu Udreau koja, međutim, ima male šanse da uđe u drugi krug. Prema anketama, ona može očekivati samo oko sedam posto glasova.

Basesku je pokušao da u poslednejm trenutku naškodi što više svom dugogodišnjem političkom protivniku Ponti – okrivio ga je da je radio za komunističku tajnu policiju u vreme dok je bio javni tužilac. Ponta sa svoje strane optužuje Baseskua i Udreau za koje tvrdi da su upleteni u finansijske skandale s kupovinom kompjuterske tehnike za škole 2009.

Premijer, takođe, često kritikuje specijalni organ za istrage korupcije koji goni nekoliko njegovih političkih saveznika. Zbog toga neki analitičari predviđaju da će se on, ukoliko bude izabran za predsednika republike, više od svih kandidata mešati u rad pravosuđa. Funkcija šefa države daje mu ovlašenje da imenuje sudije i tužioce. Novinar Mirčea (Mircea) Marian poredi ga s mađarskim premijerom Viktorom Orbanom.

“Imam utisak da će on nastojati da kontroliše sve, uključujući i medije”, tvrdi ovaj novinar.

Protivnici Ponte su dosta raznoliki i među sobom suprostavljeni. Najjači od njih je gradonačelnik transilvanskog grada Sibiu, etnički Nemac, Klaus Johanis (Iohannis) koji može da se pohvali prosperitetom grada, privlačnog i za turiste i investitore. Njegove preferencije se kreću oko 30 procenata. Prema nekim analitičarima, on bi mogao iznenaditi i pobediti, naročito ako Ponta, počne da greši.

“Ponta može da izgubi ako se na stranu Johanisa pridobiju sada neopredeljeni birači ili ako se oko Johanisa u drugoim krugu stvori snažna koalicija protiv Ponte”, izjavio je serveru BalkanInsajt (BalkanInsight) politikolog Radu Magdin. Očekuje se, međutim, da odziv na izborima bude dosta nizak (oko 50 posto) što, kako se tvrdi, ide na ruku Ponti.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...