Naoružavanje ustanika protiv vlada ne vodi ničemu

M. Lazarević

To je glavni zaključak analize CIA ovakvog načina američkog mešanja u unutrašnje konflikte drugih zemalja
(foto, ulazni hol u sedištu CIA u Lengliju, Virdžinija)

Pokušaji da se s tajnim naoružavanjem antivladinih pobunjenika utiče na unutrašnje konflikte, koje je u mnogim slučajevima činila američka Centralna obaveštajna agencija (CIA), retko su kada doveli do cilja. To se navodi u analizi same CIA, čiji zaključci daju dodatne argumente protivnicima mogućeg naoružavanja antiasadovskih ustanika u Siriji, o čemu se ovih dana raspravlja u Beloj kući.

Američki predsednik Barack Obama zatražio je od CIA ovu analizu u trenutku kada se odlučio da razmotri isporuke oružje ustanicima koji se bore protiv armije sirijskog predsednika Bašara Asada. U 2012. on je zauzeo stav protiv toga, ali je lane odobrio da CIA započne naoružavanje ustanika, obučavanih u bazama u Jordanu. Kasnije je Pentagon počeo da priprema program obuke za grupu “proverenih” ustanika koji je trebalo da, u okviru pobunjenih grupacija, povedu borbu protiv radikala iz pokreta Islamska država (IS).

Avganistan kao uspeh?

“Jedna od stvari koju je Obama hteo da zna bila je: da li je to igde funkcionisalo?”, izjavio je jedan od visokih vladih funkcionera-učesnika u debati o analizi i dodao su njeni zaključci “ u celini tmurni”. S obzirom na tajni karakter, materijal niko od učesnika u dikusiji nije bio spreman da s medijima govori drugačije, osim anonimno.

Prema analizi, naoružavanje protivladinih bojovnika na razvoj konflikta najslabiji je učinak imalo onda kada se u otvorenu podršku njima nisu uključile direktno na terenu američke jedinice. A kopnenu akciju u Siriji Vašington je u više navrata isključio...

Praktično, jedini izuzetak bio je, u slučajevima kada je CIA dala oružje, a američki vojnici se nisu uključili u konflikt, avganistansko-sovjetski rat u 80-im godinama iz koga se Moskva se posle ovakve američke podrške avganistanskim borcima - povukla. S druge strane, međutim, deo radikalnih Avganistanaca je potom formirao jezgro terorističke mreže Al-Kaida koja je 12 godina po okončanju rata u Avganistanu napala na SAD. Upravo to što je teško predvidljivo u čijim će rukama završiti američko oružje daje, prema nekim američkim funkcionerima, dodatne argumente protivnicima naoružavanja sirijskih ustanika.

Ne zna se koga valja pomagati?

Među neuspešne operacije, koje su većinom imale za cilj podršku pobunjenika protiv krajnje levih vlada, spada, na primer, potpora tzv jedinicama kontraša (contras) u Nikaragvi koje su 80-ih nastojale da svrgnu tamošnju vladu, kao i invazija kubanskih bojovnika, naoružanih i obučenih od strane CIA, s ciljem svrgavanja s vlasti komunističkog vođe Fidela Kastra (Castro). Operacija u Zalivu svinja završila se, kao što je poznato, američkim fijaskom.

Obama je listu Njujorker (The New Yorker) izjavio, u vezi sa ovom analizom, da je od CIA zatražio analizu slučajave konflikata u kojima je američka podrška i naoružavanje ustanika vodila ka povoljnom ishodu ali tajna služba, po njegovim rečima, “ni sa čim velikim nije izašla”.

Takođe će i razvoj sirijskog konflikta u poslednje vreme, kako tvrdi Njujork Tajms (The New York Times), pojačati skeptička gledšta u Vašingtonu na sposobnost i pouzdanost opozicije u Siriji. A da eventualno dalje naoružavanje i obuka sirijskih antivladnih bojovnika ni u kom slučaju nije stvar bliže budućnosti, svedoči i izjava portparola Pentagona Džona Kirbija (John Kirby). On je krajem protekle sedmice izjavio da će potrajati “dugo meseci” dok američka vojska ne utvrdi koje ustanike i na koji način treba podržavati.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...