Vlada Samarasa dobila podršku u parlamentu

Nikos Arvanites, Atina

U grčkom parlamentu, obezbeđena je (tesna) poslanička većina vladajućoj koaliciji
(foto, premijer Grčke posle glasanja o poverenju vladi u parlamentu)

Koaliciona vlada Nove demokratije i PASOK odlučila je da u parlamentu proveri svoj kredibiltet i nastavi sa reformama i, po tvrdnjama premijera Antonosa Samarasa, postepni izlazak iz  kriznog scenarija. Opoziciona partija SIRIZA, sa liderom Aleksisom Ciprasom sve više osvaja javno mnjenje u Grčkoj i traži prevremene izbore 2015. godine dok vladajuća koalicija  smatra da sadašnja vlada može da “izgura” mandat.

Na glasanju o poverenju vladi u subotu ujutro u grčkom parlamentu, obezbeđena je tesna većina: od 300 poslanika 155 je glasalo za Samarasovu vladu a 133, protiv. Opstanak vlade je u velikoj meri realan kako zbog stanja u Grčkoj tako i prema međurodnim kreditorima pre svega EU, ECB i MMF.

Po nekim procenama, moguće je da će koalicija, na čelu sa premijerom i šefom konzervativne Nove demokratije Antonisom Samarasom, morati da do marta sledeće godine raspiše prevremene izbore, s obzirom da im je za izbor novog predsednika države, kojeg bira parlament, potrebna podrška opozicije.

Siriza u prednosti, Samaras popularniji

Ankete javnog mnjenja pokazuju da vladajući konzervativci imaju manje podrške od opozicione stranke SIRIZA koja se protivi primeni oštrih mera štednje. Pojedina istraživanja javnog mnjenja, kao ono oblavljeno u e-listu Fri pres (Free Press), pokazuju da je SIRIZA pretekla Novu demokratiju i da ima 21,2 odsto podrške a Nova demokratija 17,5 odsto dok je PASOK na 3,9 odsto a Zlatna zora ima 5,3 odsto.

Autoritet Antonisa Samarasa je i dalje visko ali ga sustiže Aleksis Cipras. Ciprasova strategija zasniva se na ekonomskim slabostima Samarasove vlade i cene reformi pod pritiskom EU i MMF, a Samars vidi svoj uspeh i uspeh vlade u tranzicionom putu zemlje od recesije do pozitivnih rezultata i popuštanja napetosti u Grčkoj.

Samaras, po istraživanjima javnog mnenja, ima 35,7 odsto poverenja anketiranih dok Aleksis Cipras ima 31,9 odsto. Ovo istraživanje rađeno je od 29. septembra do 2. oktobra na reprezentativnom uzorku.

Merkelova podržava Samarasa

Grčki premijer Antonis Samaras svoju političku snagu crpi i iz podrške nemačke kancelarske Angele Merkel. Nakon sastanka s grčkim premijerom Antonisom Samarasem, Merkel je rekla:

"Pozitivne su vesti o poboljšanju grčke ekonomije. Grčka će uskoro biti na pragu ekonomskog rasta", i istakla da je grčka ekonomija počela "oživljavati", zahvaljujući strukturalnim reformama jer, kako je kazala, Grčka niže uspehe i u drugim oblastima. Ipak, Merkel je kritikovala grčke vlasti kada je u pitanju kreditiranje malih preduzeća. Ona je kazala da bi ulaganje u mala preduzeća moglo dovesti do ekonomskog rasta, dodavši da će Nemačka pomoći Grčkoj u vezi s ovim pitanjem.

Grčki premijer Samaras je u susretu sa kancelarkom Merkel rekao:

“Grčka je postigla jako teške ciljeve i to dve godine pre od planiranog. Od nas se očekivalo da dođemo do ove tačke do aprila 2016. godine, a mi smo to ostvarili u aprilu ove godine",  i dodao, “nakon šest godina uočen je pad u stopi nezaposlenosti ali, naravno, i dalje imamo veliki broj nezaposlenih, posebno među mladima. No, taj procent će i dalje opadati", izjavio je grčki premijer.

Gasovod TAP šansa Grčke i Samarasa

Posebno je za vladu Antonisa Samarasa i grčku ekonomiju  bitan projekat gasnog toka TAP ili Prekojadranski gasovod koji treba da ide preko severne Grčke i Albanije do južne Italije gde će se spojiti s postojećom mrežom. Ovaj gasni koridor, po mišljenju energetičara nije konkurencija Rusiji i Južnom koridoru. Najvažniji investitori u Prekojadranski gasovod su i dalje britanski energetski div BP, norveški Statoil i azerbejdžanski državni koncern Socar sa po 20 odsto udela.

Pripremne investicije počeće 2015. godine, objavljeno je na energetskom samitu u Atini. Od 880 kilometara planiranog gasovoda, 540 kilometara otpada na Grčku čime ta zemlja dobija ključnu ulogu u realizaciji projektaTAP. Preko Grčke će ovaj gasovod prolaziti kroz Trakiju i delom kroz Komotini što otvara nove investicione šanse za Grčku i dodatnu zaposlenost. Gasovod TAP je politički adut Samarasove vlade i njenog daljeg rada.

 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...