Transfer terorista ISIL ka Evropi i EU

Nikos Arvanites, Atina

Teroristi Islamske države stižu preko Turske do Grčke i Bugarske ka EU
(foto, Član Islamske države Iraka i Levanta (Isil) poziva građane da se pridruže borbi protiv režima, u severnom sirijskom gradu Alepu)

Strategija pripadnika Islamske države (ISIL) je da korisite mafijaško narkotičke kanale i rute za prelaz iz Sirije u Tursku, a onda u Grčku, Bugarsku, BJRM, Srbiju i dalje preko Balkana ka EU. Prema iračkim ekspertima za bezbednost, oko 100 hiljada džihadista bori se na strani Islamske države, od čega 15 hiljada stranaca od kojih je dve hiljade iz zapadnoevropskih zemalja.

Koriste se “islamski pacovske kanali” povezani sa islamskim verskim objektima. Preko muftija i raznih islamskih političkih faktora u Grčkoj, BJR Makedoniji, Albaniji, Kosovu, Bugarskoj, formiraju svoje baze i skrovišta, prave male udarne ćelije i onda deluju kao spavači i kritice ili idu dalje.

Infiltracija po dubini Evrope

Ekstremne grupe Islamske države planiraju da ubace svoje ljude širom zemalja zapadne Evrope, maskirane kao izbeglice, odnosno imigranti. Balkan je idealan prostor za ISIL jer ima versko politčku podršku islamsiih faktora, strukture mafije pre, svega albanske kao i “ćelije” raznih ekstremističkih grupacija vehabija i mudžahedina na Kosovu, Albaniji, BIH i Sandžaku u Srbiji. Kopnena “najezda” ISIL fanatika deo je strategije neprimetnog i puzećeg terorizma. 

Turska je idealna "prelazna ruta" i za one koji idu u suprotnom pravcu, kako bi se pridružili Islamskoj državi u Siriji, s obzirom da im ne treba viza, i do sada je iz Sirije i Iraka u Tursku prešlo preko 1,5 miliona izbeglica među kojima su i pripadnici ISIL-a sa ciljem da deluju po dubini Evrope. Grčka je na velikom udaru, posebno u Trakiji, kao i delovi Bugarske. Na Balkanu su već 20 godina ćelije  Al Kaide i “bele Al Kaide” koja organizovano deluje u preko 70 centara uz podršku islamskih verskih mreža i islamskih NVO.

Ideologija ISIL - kritika kapitalizma i Zapada

Politička filozofija ISIL je da sa sobom nosi moć da mobilizuje hiljade očajnih, osvetoljubivih ili besnih mladih ljudi i iskoristi ih da udare na temelje zapadne civilzacije. Ideologija koja hrani ISIL ima mnogo toga zajedničkog sa Al-Kaidom i njenim podružnicama u Nigeriji, Pakistanu, Avganistanu, Somaliji, Jemenu, Severnoj Africi, te na Arapskom poluostrvu, Balkanu.

Danas pristalice ISIL imaju pristup tehnologiji, finansijama, velikim bazama podataka i međunarodnoj mreži džihadista iz islamskih država. Politika ISIL je kritika zapadnog kapitalizma, posebno američkog tipa, kao i konfrontacija sa zapadnim i hriščanskim sistemom vrednosti.

Turska kao tranzit i kao meta ISIL

Turski predsednik Redžep Taip  Erdogan izjavio je da će sirijski pogranični grad Kobane pasti u ruke militanata iz grupe Islamska država. Erdogan je kazao da vazdušni udari sami po sebi ne mogu biti dovoljni da se zaustave pripadnici Islamske države i pozvao je na podršku opozicionim snagama u Siriji.

Turska je u latentnom sukobu islamskih koncepcija ili podrške ISIL u pojedinih turskih organizacija i partija. Tako je došlo do sukoba članova grupa koje su se nenajavljeno okupile u nekoliko turskih gradova - pod izgovorom izražavanja nezadovoljstva nasiljem koje čine pripadnici terorističke organizacije ISIL - sa pripadnicima policije i smrtno je stradala jedna, dok je osam osoba povređeno. Do nereda je došlo u Istanbulu, Ankari, Mušu, Mersinu, Denizliju, Hakariju, Artvinu, Dijarbakiru, Batmanu, Siirtu, Erzurumu, Bursi, Hataju i Kocaeliju. Na ulicama su zabelženi incidenti a demonstranti su prevrtali automobile, razbijali izloge radnji i bankomate, palili kontejnere.

Administracija SAD ima rezervisani stav prema predsedniku Turske Erdoganu zbog sumnje da on podržava pojedine strukture ISIL. Na pitanje jednog novinara o nedavnoj izjavi američkog potpredsednika Džoe Bajdena - koji je na Harvardu izjavio da nekoliko američkih saveznika na Bliskom istoku, među kojima i Turska, pružaju podršku ISIL i da mu je to sam Erdogan navodno u razgovoru potvrdio - turski predsednik odgovara:

”Bajden je za mene istorija, ako je to izjavio. Od mene nikada nije mogao čuti nešto tako. Mi nikada nismo podržavali niti jednu terorističku organizaciju, pa ni ISIL. Vidite, jasno kažem 'terorističku organizaciju'. Za to ne postoje dokazi. Strani vojnici nikada preko Turske nisu ušli u Siriju. Mogli su doći kao turisti i preći u Siriju, ali naoružan niko ne može reći da je prešao granicu. O tom pitanju smo i dalje jako oprezni. Do sada smo zabranili ulazak u Tursku za 6.000 ljudi, 1.000 smo deportovali. To radi vlada i država Republika Turska.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...