Da Vinči: naučnici tragaju za DNK legendarnog pronalazača i umetnika

M. L.

Istraživači sa nekoliko svetskih univeziteta ujedinili snage u nastojanja da "pročitaju" gene najslavnije ličnosti Renesanse
(ilustracija, Da Vinči, autoportret)

Ugledni genetičari, genealozi, arheolozi, istoričari umetnosti...Bil Gejts (Bill Gates), kraljica Elizabeta II, kao i mnoštvo drugih svetski poznatih ličnosti, angažovali su se u projektu Leonardo koji ima za cilj da pročita kompletni genetski kod slavnog renansnog pronalazača i umetnika Leonarda da Vinčija (Vinci), njegovih porodičnih predaka i potomaka. Istraživači se, kako javljaju agencije, zanimaju naročito za gene koji bi mogli pomoći u objašnjavanju genijalne izuzetnosti Leonarda. Očekuju, takođe, da će otkriti nešto više od onog što je dosad bilo poznato o njegovom zivotnom stilu, da ce se doći do više informacija o tome kako je izgledao, o njegovom zdravlju, bolestima koje preležao...

Naućnici će podrobno ispitati njegova umetnička dela i predmete koji su mu pripadali i nastojati da na njima nađu uzorke DNK. Pri tome  izgleda da da analiza eventualno sačuvanih vlasi kose ili otiska prstiju neće biti tako teška kao što je sam postupak da se dođe do odobrenja da se pristupi tim delima i predmetima.

Osim kuratorima i upravama muzeja i galerija istraživači će morati da se obrate za odobrenja i privatnim kolekcionarima. Na primer, Lesterski kodeks (Leicester codex), na ogledalu pisani dnevnik ovog majstora, nalazi se u umetničkim zbirkama milijardera Gejtsa, a britanska kraljica Elizabeta II je vlasnik crteža iz Leonardove serije Anatomija čoveka.

Posle skoro 500 godina nagađanja mogli bi da budu identifikovani posmrtni ostaci ovog genija za koje se ne zna ni gde počivaju. Veruje se da su u Kapeli svetog Ibera (Hubert) u francuskom zamku Amboaz (Ambaoise). U planu je detaljna pretraga ove lokacije, sve nađene kosti proći će kroz DNK analizu koji će biti upoređeni sa nalazima DNA na Leonardovim delima i predmetima. Kada bi se neki od nalaza poklopili to bi bio najveći uspeh ovog projekta.

Tragaće se i u nekoliko italijanskih samostana za koje se pričalo da tamo leze posmrtni ostaci Leonardovog oca čiji genetski kod čini, takođe, važan deo tajanstvene jednačine genetske osnove genijalnosti ovog, možda najvećeg velikana svetske istorije.

"Kada bi Leonardo oživeo nekim čudom, sigurno bi nam se i sam pridružio. Voleo je zagonetke, traganja, šifre... Štaviše, ovaj projekat spaja nekoliko oblasti u kojima je Leonardo stvarao", kažu pokretači projekta sa Rokfelerovog (Rockfeller) univerziteta. Istraživački tim namerava da rezultate projekta saopšti maja 2019. kada se navršava 500 godina od smrti ovog velikana umetnosti i nauke. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...