Konferencija stručnjaka: Sačuvati od prodaje velike sisteme kao što su Telekom, EPS, EMS

Predrag Petrović

Telekom Srbija je od strateškog značaja za Republiku Srbiju kao pokretač razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) i ukupnog privrednog i ekonomskog razvoja Srbije

Na 59. konferenciji ETRAN-a održanoj na Srebrnom jezeru od 8. do 11. juna 2015. bila su dva okrugla stola, čiji su zaključci poslati Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije u okviru Izveštaja s konferencije. Jedan zaključak je o Strategiji naučnog i tehnološkog razvoja Srbije i značaju informaciono-komunikacionih tehnologija, a drugi je o Telekomu.

Inače, Društvo za ETRAN (Elektronika, Telekomunikacije, Računarstvo, Automatika i Nuklearna tehnika) je osnovano pre više od 60 godina. 

Sačuvati od prodaje velike sisteme kao što su Telekom, EPS, EMS

(Zaključci okruglog stola 1)

Na Konferenciji je održan 9. juna okrugli sto 1 pod nazivom “Informaciono-komunikacione tehnologije kao pokretač privrednog oporavka i razvoja republike srbije”, koji su organizovali Društvo za ETRAN, Akademija inženjerskih nauka Srbije (AINS) i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije. Tematski okviri i sadržaj okruglog stola su prikazani u Programu Konferencije (www.etran.rs).  Na osnovu sedam uvodnih izlaganja i diskusije je zaključeno:

1)               Informaciono-komunikacione tehnologije su pokretač privrednog oporavka i razvoja Republike Srbije.

2)               U postojećoj Strategiji naučnog i tehnološkog razvoja Republike Srbije u periodu 2010-2015. jedan od 7 prioriteta su informaciono-komunikacione tehnologije (IKT), pri čemu je TELEKOM SRBIJA naveden kao prvi partner i korisnik u oblasti IKT.

3)               Potrebno je pripremiti i izraditi novu Strategiju naučnog i tehnološkig razvoja Srbije 2015-2020. kroz javnu raspravu u saradnji sa svim nosiocima razvoja (fakulteti i instituti) i relevantnim institucijama (SANU i AINS, Matica Srpska,...) u kratkom periodu od samo 3-4 meseca.

4)               Pripremiti nov ciklus projekata tehnološkog razvoja polazeći od stavova Matičnih naučnih odbora, posebno MNO ETIT u oblasti IKT i dostavljenih mišljenja fakulteta i instituta.

5)               Sačuvati od prodaje i privatizacije velike sisteme i korisnike kao što su TELEKOM, EPS, EMS,...

6)               Posebno obratiti pažnju na inovacione projekte za domaće razvojne kapacitete.

7)               Uvesti u Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o naučno-istraživačkoj delatnosti Akademiju inženjerskih nauka Srbije (AINS) u oblasti tehničko-tehnoloških nauka u skladu s prispelim predlogom iz AINS i ranijim obećanjima.

8)               Društvo za ETRAN predlaže da pomogne Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije u izradi nove Strategije naučnog i tehnološkog razvoja za period 2015-2020. u oblasti IKT, kao i u evaluaciji projekata tehnološkog razvoja u nastupajućem ciklusu od 2016.

Telekom Srbija je od strateškog značaja za Republiku Srbiju

(Zaključci okruglog stola 2)

Na Konferenciji je održan 10. juna okrugli sto pod nazivom “Telekom kao pokretač razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija i ukupnog razvoja Republike Srbije”. Tematski okviri i sadržaj Okruglog stola su prikazani u Programu Konferencije (www.etran.rs). Organizatori okruglog stola su bili Društvo za Elektroniku, Telekomunikacije, Računarstvo, Automatiku i Nuklearnu tehniku (ETRAN), Akademija inženjerskih nauka Srbije (AINS) i Elektrotehnički fakultet u Beogradu.

Na osnovu 4 uvodna izlaganja i diskusije je zaključeno:

1)               Telekom Srbija je od strateškog značaja za Republiku Srbiju kao pokretač razvoja informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) i ukupnog privrednog i ekonomskog razvoja Srbije.

2)               Telekom poseduje infrastrukturu koja obuhvata sve tehnologije (digitalne telefonske centrale, optičku transportnu mrežu, fiksnu telefoniju i brzi internet, mobilnu telefoniju i internet). Ovu infrastrukturu koriste i drugi operatori u Srbiji (Telenor, SBB, VIP, Orion,...).

3)               Telekom predstavlja regionalnog lidera, koji obuhvata pored matičnog preduzeća još šest zavisnih društava i većinski paket akcija Dunav banke.

Krajem 2006. matični Telekom je kupio 65% Telekom-a Srpske za 646 miliona evra, a krajem 2011. otkupio 20% akcija OTE za 380 miliona evra.

4)               Posedovanje domaće infrastrukture obezbeđuje zaštitu tajnosti telekomunikacionih podataka i nacionalnu bezbednost.

5)               Prošle godine je Telekom proglašen za najvećeg regionalnog investitora na Dunavskom biznis forumu. Investira 2,5 puta više od SBB, a 4 puta od Telenor-a. Ukupne investicije Telekom grupe su iznosile 18,8 milijardi dinara u 2013.

6)               Po prihodu je na 4. mestu u Srbiji, a po dobiti na drugom.

7)               Prihod Telekom-a (116-119 milijardi dinara) je po vrednosti osmina od prihoda u budžetu Republike Srbije.

8)               Eventualnom prodajom Telekom-a ekonomske posledice bi bile veoma negativne, a više desetina hiljada zaposlenih, koji rade za potrebe Telekom-a, bi ostali bez posla.

9)               Shodno tome, prodaja bi se loše odrazila na razvoj i proizvodnju domaće IKT industrije, obrazovanje stručnjaka i na celokupnu privredu, pošto je Telekom glavni partner i korisnik u razvoju informaciono-komunikacionih tehnologija u Strategiji naučnog i tehnološkog razvoja Srbije u periodu 2010-2015., a i u narednoj strategiji bi imao centralno mesto.

10)          Isto tako bi se degradirao naučno-istraživački rad na fakultetima i u institutima, kao i naredni ciklus projekata tehnološkog razvoja.

11)          Za građane Srbije bi se smanjio kvalitet i pristupačnost telekomunikacionih usluga, povećale cene usluga, a nivo investiranja u infrastrukturu i tehniku i tehnologiju bi se značajno redukovao.

12)          Konačno, prodaja Telekoma nije u skladu s Ustavom, Zakonom o odbrani, Krivičnim zakonom, Zakonom o privatizaciji, Strategijom razvoja elektronskih komunikacija u Srbiji, Strategijom povećanja učešća domaće industrije u razvoju IKT u Srbiji,...

13)          Društvo za ETRAN je spremno da putem angažovanja svojih istaknutih članova pruži pomoć Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja u oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija, čiji je pokretač razvoja TELEKOM SRBIJA.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...