Nafta i gas

Turci bi svoj gas da „čuvaju“ u Ukrajini

Zbog nedovoljnih skladišnih kapaciteta Turska, u zimskim mesecima, ima problema sa podmirivanjem tražnje za gasom, pa sa Ukrajinom pregovara o zajedničkom korišćenju skladišta i izgradnji gasovoda. (foto: Skladište gasa i tranzitna tačka u mestu Boiarka, u neposrednoj blizini Kijeva, u Ukrajini)

Nafta za građevinske projekte

Ukoliko se postigne dogovor između Turske i Venecuele u zamjenu za oko milijardu dolara vrijednu naftu i njene derivate iz Venecuele turske će firme izvoditi građevinske radove na infrastrukturnim projektima. (foto: Turski ministar energetike Taner Jildiz i predsednik Venecuele Hugo Čavez)

Turci ne odustaju od kiparske nafte

Krajem mjeseca ili u narednih nekoliko sedmica Turska naftna korporacija na Kipru nastaviće sa istraživanjem nafte na kopnu a nastavljaju se seizmološka istraživanja u moru

Amerika kupcima iranske nafte preti sankcijama

Ukoliko Kina, Indija, Indonezija, Malezija, Pakistan, Filipini, Singapur, Južnoafrička Republika, Južna Koreja, Šri Lanka, Tajvan i Turska znatno ne smanje obim uvoza iranske nafte SAD bi im mogle uvesti sankcije.

Gas sa Aljaske za Kinu i Japan(?)

Naftne kompanije Britiš Petroleum, Ekson mobajl i Konokofilips očekuju da se tokom iduće nedelje dogovore oko nalazišta Point Tomson, na severu Aljaske i izgradnje gasovoda. Planovi SAD na izvozu gasa u Aziju mogu da naiđu na ozbiljnu konkurenciju Rusije. Neki stručnjaci smatraju da je izgradnja gasovoda malo verovatna.

Šel istražuje kineski gas iz škriljaca

Ugovor o istraživanju, razvoju i proizvodnji gasa iz škriljaca u Kini potpisan je između Rojal Dač Šela i kineske državne energetske firme CNPC

Kraljevčani se nadaju Kuvajtu

Radnici NIS-a na lokaciji Radujevska utrina stigli su do sada na oko 1.600 metara dubine a još nema ni kapi nafte, osim što su se na oko 800 metara pojavile neke naznake da će je možda biti. (foto: Bušotina u selu Vrdila kod Kraljeva)

Problemi Iraka zbog sabotaža naftovoda

Tokom februara izvezeno je oko 58,4 miliona barela nafte iz Iraka što je najniži izvoz od novembra 2010. godine a prihod od „crnog zlata“ pao je kao posledica loših vremenskih prilika i sabotaže naftovoda u toj zemlji.

Još jedno pojeftinjenje kod NIS-a

Na NIS-ovim pumpama od ponoći su za pola dinara pojeftinili BMB 95 i evrodizel. Bezolovni motorni benzin domaće proizvodnje će koštati oko 143 dinara a evrodizel oko 148,5 dinara za litar.

I Hrvatska podržala embargo EU Iranu

Vlada Hrvatske zabranila je uvoz nafte iz Irana i time se uskladila sa sankcijama koje su prema ovoj Islamskoj Republici uvele zemlje Europske unije.