Nafta i gas

Petrohemija –žrtva političkog obračuna

Sudbina pančevačke Petrohemije zavisi od pobednika na predstojećim izborima, jer zbog obračuna DS-a sa URS-om za mandata ove vlade nije drugom srpskom izvozniku pružena šansa da se krene sa investicijama i izvlačenjem iz dugova

Azerbejdžan - alternativu Rusima i Nabuku

Kako bi smanjila zavisnost od ruskog gasa Bugarska, koja godišnje troši do četiri milijarde kubnih metara gasa, planira da od 2014. godine od Azerbejdžana kupuje do milijardu kubika gasa godišnje. Da bi se to ostvarilo neophodna je izgradnja gasovoda sa Turskom, čiju izgradnju Brisel treba da odobri.

Slede kapitalna ulaganja u energetiku

Planiramo da u narednih četiri do pet godina u elektroenergetiku uložimo oko devet milijardi evra, u naftnom sektoru u naredne tri godine oko 1,5 milijardu evra, a očekuju se i velike investicije u gasnom sektoru, najavio je savetnik premijera za energetiku Petar Škundrić i dodao da su energetske kompanije tokom prošle godine ostvarile bolje poslovne rezultate nego ikada.

Uspešna saradnja NIS-a i Vojvodine

Potpisivanjem sporazuma o strateškoj saradnji za ovu godinu nastavljena je saradnja NIS-a sa Vladom AP Vojvodine i lokalnim samoupravama u Pokrajini. Preko javnog konkursa pojedinci, udruženja, humanitarne i nevladine organizacije, mladi talenti i ostali zainteresovani moći će samostalno da konkurišu za podršku NIS-a njihovim projektima. Nezaposlenim stručnjacima radna mesta na određeno vreme. (Foto: busotina NIS-a u Vojvodini)

NIS investira i pored pada dobiti

Negativni makroekonomski uslovi, kretanje kursa domaće valute i socijalno orijentisana politika u prodaji derivata uticali su na to da Naftna industrija Srbije (NIS) u prvom kvartalu 2012. godine ostvari neto dobit od 8,4 milijardi dinara - 15 odsto manju nego u istom periodu prošle godine. Ukupan obim investicija u prvom kvartalu ove godine je tri puta premašio nivo istog perioda prošle godine i iznosi 7,7 milijardi dinara.

Lukoil pojeftinio gorivo EU kvaliteta

Lukoil je pojeftinio gorivo za oko dva dinara po litru. Na svojim pumpama Lukoil prodaje derivate proizvedene u rafinerijama u Bugarskoj i Rumuniji, koje rade po standardima EU

Srbija – odskočna daska Sogazu za svet

Ruski Sogaz juče je zvanično počeo da radi u Srbiji, koja će mu, prema priznanju ruskog menadžmenta, biti odskočna daska za dalje širenje u inostranstvu. Pored ovog osiguravajućeg društva iz Rusije uskoro, prema najavama generanog direktora Srbijagasa, Dušana Bajatovića, treba da stigne i Gasprom banka. Ugovor o dugoročnim isporukama ruskog prirodnog gasa čeka državnu ratifikaciju.

Komiko sve bliži izgradnji rafinerije

Ugovor o davanju u zakup građevinskog zemljišta u Industrijskoj zoni u Smederevu, radi izgradnje rafinerije, zvaničnici Grada Smedereva i investitora - kompanije Komiko Oil potpisaće sutra (u sredu) u Vili Obrenovića. (Foto: potencijalno mesto za izgradnju rafinerije)

Irak aktivirao drugu plutajuću luku u Zalivu

Brod kapaciteta dva miliona barela stigao je na drugi plutajući terminal u Persijskom zalivu, koji je Irak otvorio i, ispumpavanje je počelo. Otvaranjem ove druge, od pet plutajućih luka Irak će povećati izvoz nafte za oko 900.000 barela dnevno. Ambicije Iraka su da s juga zemlja izvozi do pet miliona barela sirove nafte dnevno. (foto: Al-Basrah, irački naftni terminal)

U Ini se pita(o) samo MOL

Hrvatski članovi uprave od izmena međuakcionarskog ugovora, koji je 2009. godine s MOL-om potpisala hrvatska vlada optuženog bivšeg premijera Ive Sanadera, nemaju nikakvog uticaja na odlučivanje u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ina, rekao je Damir Vanđelić, član nadzornog odbora Ine na suđenju Sanaderu a što su prošle nedelje potvrdili su i hrvatski predstavnici u upravi Ivan Krešić i Davor Majer.