Nafta i gas

Ima nafte u Republici Srpskoj (?)

Rezultati istraživanja nafte u Republici Srpskoj su optimistični i smatra se da će biti komercijalnih nalazišta nafte. Istraživanja su, trenutno, koncetrisana na Posavinu.

Nafta u junu pojeftinila

Usporavanje oporavka SAD-a i recesija u evrozoni uticali su na pojeftinjenje nafte tokom juna. Razlika u ceni između nafte tipa Brent i VTI (WTI) smanjila se, u odnosu na početak godine, na oko 10 dolara po barelu. Analitičari Rajfajzen banke na očekuju značajnije poskupljenje nafte ali, moguće geopolitičke nestabilnosti na Bliskom istoku i dalje predstavljaju rizik.

Sledi era gasa

Nećemo više živeti u„eri nafte“ u kojoj su SAD imale vodeću poziciju, nego „eri gasa“, čije dokazane rezerve mogu da zadovolje potrebe civilizacije bar još 250 godina. Pentagon smatra da uzdizanje prirodnog gasa na mesto najvažnijeg energenta slabi poziciju SAD, dok Rusija na tom tržištu zauzima vodeću poziciju. (foto: ruska gasna platforma Sahalin)

Ina (ne) sme kupiti pumpe OMV-a u Hrvatskoj

Ne postoji nijedan razlog zbog kojeg zainteresovane kompanije, među kojima su hratska kompanija Ina, ruske kompanije Lukoil i Zarubežnjeft ili Antunović, iz Hrvatske, ne bi mogle da kupe OMV-ovu mrežu pumpi u Hrvatskoj smatra prvi potpredsednik Vlade Hrvatske i ministar privrede Radimir Čačić.

Trikolor ekološke autocisterne NIS-a

Modernizujući vozni park NIS je obezbedio osam od planirane 44 nove autocisterne za prevoz naftnih derivate, koje su konstruisane prema najvišim evropskim standardima.

I škriljci čekaju novu vladu Srbije

Srbija će strateškog partnera za eksploataciju uljnih škriljaca birati tek pošto nova vlada napravi strategiju raspolaganja ovim prirodnim bogatstvom. Zlatko Dragosavljević, državni sekretar za rudarstvo u tehničkoj vladi Srbije kaže da treba izabrati najbolju tehnologiju a ruski izvori Balkanmagazina podsećaju da su oni tehnologijom korišćenja škriljaca ovladali još 60-ih godina prošlog veka, dakle, dok je Estonija bila u sastavu Sovjetskog Saveza, a da je sada usavršavaju.

Nastavlja se pojeftinjenje goriva u Hrvatskoj

Gorivo u Hrvatskoj, opet, pojeftinjuje. Evrosuper 95 od ponoći se može prodavati najviše za po 10,03 kune po litru, evrosuper 98 za 10,34 kune, evrosuper 100 za 10,54 kune a najviša dozvoljena cena litra evrodizela je u narednih 14 dana 9,41 kunu.

Barel sve jeftiniji

Uprkos smanjenju proizvodnje nafte u Meksičkom zalivu i Norveškoj, nove zabrinutosti oko neizvesnih ekonomskih uslova u evrozoni ii ključnog samita Evropske unije u četvrtak i petak, američka laka nafta za terminsku isporuku u avgustu na Njujorškoj robnoj berzi pojeftinila je na 78,65 dolara za barel, a evropska brent nafta na Međunarodnoj berzi petroleja u Londonu pojeftinila je na 90,35 dolara za barel.

EU uvodi puni embargo na iransku naftu

Zbog toga što nije bilo napretka u pregovorima između Irana i međunarodne zajednice o iranskom nuklearnom programu EU će od 1. jula početi da u punoj meri primenjuje sankcije protiv Irana, koje se pre svega odnose na izvoz iranske nafte u EU.

Kravčenko ostaje na čelu NIS-a

Zadovoljni što je povećao vrednost NIS-a i uspešnim vođenjem kompanije doprineo ostvarenju dobiti od 40,6 milijardi dinara tokom 2011. godine, a što se pozitivno odrazilo i na vrednost Gaspromnjefta, kao većinskog akcionara NIS, u ovoj ruskoj kompaniji su rešili da Kiril Kravčenko ostane generalni direktor NIS-a još jedan mandate. Akcionarima NIS-a dividend će biti isplaćivane u ukupnom iznosu od najmanje 15 odsto od neto dobiti kompanije.