Sankcije razdora

Petar Iskenderov / Glas Rusije

Izjava premijera Poljske Donalda Tuska da ni Evropa ni Rusija nisu zainteresovane za sankcije na gasnom tržištu, povezane sa krizom u Ukrajini, vrlo verovatno će rashladiti "usijane glave" u Briselu. Međutim, problem je u tome, što je glavni arhitekta takvih sankcija preko okeana.

"Rusija i mnoge zapadnoevropske zemlje žele da iskljuće gasno tržište iz debate o sankcijama", - izjavio je poljski premijer na konferenciji za novinare u Varšavi 6. avgusta. Ovakav stav - priznanje je objektivnog značaja odnosa između Rusije i EU u energetskom sektoru. Ove veze, koje su uspostavljene tokom sovjetske ere i "hladnog rata", uvek su stavljale na vrh lestvice prioriteta pouzdanost i predvidljivost snabdevanja - za razliku od projekata gasa iz "škriljaca" koje danas SAD nameću Evropi. Ovi projekti se upravo i karakterišu nepredvidivošću, - objasnio je "Glasu Rusije" rukovodilac Sektora "Energetska tržišta", Energetskog odeljenja ruskog Instituta za energetiku i finansije Nikolaj Ivanov:

Neizvesnost je utkana u samu prirodu gasa iz škriljaca. Mi govorimo o gasu, koji se nalazi u steni - u škriljcima. To znači da nema tradicionalnih polja tzv. "zamki", struktura koje mogu biti ispunjene gasom.

Neophodno je uzeti u obzir i druge destabilizacione faktore. Pre svega, politički razdor u redovima Evropske unije i na nivou pojedinih država-članica.

Ništa manji problem ostaje i zloglasna ideja evroatlantske solidarnosti kojom se aktivno koriste SAD. "Energetski rat" između Rusije i Evropske unije objektivno ide u korist američkim kompanijama, koje teže da monopolizuju evropsko tržište i da, u isto vreme, preuzmu kontrolu nad transkontinentalnim putevima energetskog transporta.

Ova strateška linija izlazi iz okvira "škriljčanih" projekata, obuhvativši i druge oblasti energetske industrije. Ključnu ulogu ima američka kompanija Westinghouse Electric Company. Od `90-ih, ova kompanija. pod zaštitom vlasti i specijalnih službi SAD, nastoji da preuzme lidersku poziciju u centralnoj i istočnoj Evropi i bivšem Sovjetskom Savezu. Specijalizujući se za proizvodnju opreme za atomsku energetiku, Westinghouse Electric Company je objektivno zainteresovana za energetsku krizu u celom regionu kako bi maksimalno  "unapredila" sopstvene - daleko ne bezbedne - tehnologije. Još 2013. godine, kompanija je objavila saopštenje u kojem se zahvaljuje američkoj vladi na podršci svojim projektima u inostranstvu. U dokumentu se kaže da je Westinghouse Electric Company "pravilno" ocenila "napore brojnih zvaničnika i agencija američke vlade u pružanju pomoći "Westinghouse" i drugim američkim kompanijama u nastavku poslovanja". "Podrška vlade Sjedinjenih Država pomaže da se očuvaju dostojni uslovi za američke kompanije na svetskom tržištu", - priznalo je rukovodstvo Westinghouse Electric Company. Jasno je da slični ciljevi i slična praksa, blago rečeno, ne odgovaraju poslovnim interesima Evropske unije. A tu, od rukovodstva EU i pojedinih država-članica zavisi oslobođenje iz okova evroatlantizma, podsetio je "Glasu Rusije" predsednik ruske kompanije za ekonomski konsalting "Neokon" Mihail Hazin.

U sadašnjim uslovima, Evropa sama mora radikalno da promeni politički model po kojem živi. To je tzv. koncept evroatlantskog jedinstva. Treba imati u vidu da on u potpunosti isključuje ekskluzivni odnos sa Rusijom na osnovu političkog sporazuma.

"Raspoloženje u Nemačkoj se pogoršava. Kompanije razmišljaju dvaputa pre nego što investiraju i motor ekonomije se zakašljava," - tako, dosta pesimistički, opisao je situaciju u vodećoj ekonomiji Evropske unije vodeći analitičar za evropska tržišta Nordea Markets u Kopenhagenu Holger Sandt. Ako evropske zemlje budu morale još i dodatno da rešavaju gasno-energetsko pitanje - privreda EU neće izdržati.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...