Dobit NIS-a u prvih šest meseci 17 milijardi dinara

M.Obradović

Loši makroekonomski uslovi, rast dugova državnih preduzeća i veće poreske obaveze uticali da neto dobit NIS-a u prvom polugodištu 2014. bude pet odsto manje nego u istom period 2013. godine.

Neto dobit Naftne industrije Srbije (NIS-a a.d, kao i kćerke-firme i zavisnih preduzeća) prema konsolidovanim rezultatima za šest meseci 2014. godine iznosila je 17 milijardi dinara, što je pet odsto manje od istog pokazatelja prošle godine.

Slabijem rezultatu nego u istom periodu prošle godine doprinelo je i to što je,na kraju juna 2014. godine, ukupan obim dospelih dugova državnih preduzeća za proizvode i usluge NIS-a iznosio više od 56 milijardi dinara. Obračunate direktne i indirektne poreske obaveze NIS grupe u prvom polugodištu 2014. godine, uključujući akcize, porez na prihod i druge poreze iznose 60,4 milijarde dinara, što je za 15 odsto više nego u prvoj polovini 2013. godine, navodi se u saopštenju NIS-a

„NIS prolazi kroz vrlo složenu fazu u svom razvoju. Negativni pritisak spoljne sredine postaje sve intenzivniji, i mi teško uspevamo da održimo finansijske i proizvodne pokazatelje kompanije na neophodnom nivou. Danas NIS ima profit ne zahvaljujući povoljnoj makroekonomiji, već više uprkos njoj. I mi očekujemo da će sledeće polugodište biti još složenije. Zato ćemo biti fokusirani na održavanje obima proizvodnje, očuvanje tržišta prodaje naših derivata, kao i dalje povećanje operativne efikasnosti. Osim toga, neplaćanja državnih preduzeća primoravaju nas da napravimo selekciju investicionih projekata i da smanjujemo ukupan obim kapitalnih ulaganja,“ rekao je, Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a, komentarišući ostvarene rezultate u prvom polugodištu 2014. godine.

Iz NIS-a poručuju da ih je povećanje poreskog opterećenja, otklanjanje posledica poplava u industrijskim objektima kompanije, kao i značajno smanjenje operativnog novčanog toka (OCF) koji je za 93 odsto niži u poređenju sa istim periodom prošle godine, prinudilo da smanje obim investicionog programa za 26 odsto u poređenju s istim periodom prošle godine. Obim kapitalnih ulaganja za prvih šest meseci 2014. godine iznosio je 17,8 milijardi dinara.

Manjak finansijskih sredstava za strateški važne projekte kompanija je nadoknadila povećanjem zaduženosti. Dug NIS-a kod banaka na kraju prvog polugodišta iznosio je 672 miliona dolara, što je 59 odsto više nego u istom period prošle godine. Smanjenje investicija dovelo je i do smanjenja proizvodnje sirove nafte i prirodnog gasa jer su izmenjeni planovi geološko istražnih radova. Tako je u prvoj polovini 2014. proizvedeno 809.000 tona naftnog ekvivalenta ugljovodonika što je za jedan odsto manje nego u prvih šest meseci 2013. godine. Istovremeno obim prerade je povećan za 12 odsto i iznosio je 1,547 miliona tona.

U NIS-u kažu da je prvo polugodište ove godine bilo je dosta teško za privredu balkanskog regiona. Značajan negativni uticaj makroekonomskih faktora osetile su na sebi sve kompanije koje posluju u industrijskom sektoru Srbije.

Prodaja naftnih derivate u ovom period iznosila je 1,425 miliona tona, odnonso šest odsto više nego u istom period prošle godine. Na povećanje prodaje, kako navode u NIS-u, uticalo je povećanje efikasnosti logistike, unapređenje poslovanja sa kupcima na veliko, kao i izvoz na inostrana tržišta. Maloprodaja je samnjena za jedan odsto u odnosu na prvih šest meseci 2013. i iznosila je 336.000 tona, a glavni razlog je smanjenje potrošnje goriva i privremeno zatvaranje benzinskih stanica zbog poplava.

Opertivni prihod pre plaćanja kamata, poreza i amortizacije (EBITDA) u prvom polugodištu 2014. godine iznosio je 30,9 milijardi dinara, što je za 10 odsto bolje nego u istom period prošle godine. Osim toga, operativni troškovi NIS-a, manji su od sličnih kompanija na tržištu Balkana, stoji u saopštenju NIS-a.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...