Efikasnost kao alat u borbi protiv krize

J. P.

Neto dobit NIS-a u prvom kvartalu 2014. godine iznosila je 8,6 milijardi dinara. Prioritet nam je razvoj sistema prodaje i poboljšanje efikasnosti proizvodnih procesa, poručuje generalni direktor NIS-a, Kiril Kravčenko, ističući orijentaciju ka striktnoj kontroli troškova i implementaciji novih tehnologija, koje povećavaju profitabilnost poslovanja.

U prvom kvartalu 2014. godine neto dobit Naftne industrije Srbije je, u skladu sa nerevidiranim konsolidovanim finansijskim izveštajima, iznosila 8,6 milijardi dinara.

U teškoj ekonomskoj situaciji osnovni pokretači za održavanje profitabilnog poslovanja bili su razvoj prodaje i logistike, kao i progresivan rad u oblasti smanjenja troškova proizvodnje i upravljanja. Dobit kompanije, pre odbijanja poreza i amortizacije (EBIDTA) je iznosila 15,5 milijardi dinara, navedeno je u saopštenju NIS-a.

Istovremeno, iznos obračunatih poreza grupe kompanija NIS u budžetu Srbije na svim nivoima, na osnovu rezultata poslovanja u prvom kvartalu 2014. godine iznosi 24,15 milijarde dinara, što je za 20% više u odnosu na odgovarajući pokazatelj prošle godine.

Iz NIS-a ističu da su na finansiranje investicionog programa usmerili 9,62 milijarde dinara. U fokusu investicionog programa NIS-a, u toku izveštajnog perioda, bili su projekti vezani za razradu nekonvencionalnih ugljovodoničnih resursa, povećanje efikasnosti korišćenja gasnih resursa, kao i za automatizaciju proizvodnih procesa. Obim kapitalnih ulaganja, usmerenih na realizaciju ekoloških projekata iznosio je 173 miliona dinara, što za više od 60% premašuje planirana ulaganja.

Uprkos teškim makroekonomskim uslovima i stagnaciji regionalnog tržišta goriva NIS je uspeo da znatno uveća obim prodaje. Prodaja naftnih derivata je dostigla 643 hiljade tona. Kompanija NIS je posebnu pažnju posvetila širenju proizvodnog asortimana, poboljšanju kvaliteta rada mreže benzinskih stanica, kao i razvoju specijalizovanih programa za različite kategorije kupaca, kako u maloprodaji, tako i u veleprodaji.  Obim prerade nafte u rafinerijama kompanije NIS iznosio je 724 hiljade tona. Kompanija je, na osnovu rezultata izveštajnog perioda, zadržala stabilnu proizvodnju ugljovodonika na nivou od 406 hiljada tona naftnog ekvivalenta.

«Rezultat koji je kompanija ostvarila u prvom kvartalu ove godine postignut je veoma teško. Bili smo spremni na to da će složena makroekonomska situacija u regionu, kao i stabilizacija obima proizvodnje ugljovodonika imati usporavajući efekat na finansijski rezultat. Smatram da smo opravdano stavili akcenat na razvoj sistema prodaje i poboljšanje efikasnosti proizvodnih procesa. Prioritet u ovoj godini smo dali striktnoj kontroli troškova i implementaciji novih tehnologija, koje povećavaju profitabilnost poslovanja. Nadam se da će put koji smo izabrali, i kojim ćemo nastaviti dalje, moći da niveliše negativne spoljne faktore i da će nam omogućiti da zadržimo tempo razvoja kompanije», rekao je, komentarišući rezultate rada NIS-a, Kiril Kravčenko, generalni direktor kompanije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...