Nemamo najskuplje gorivo u regionu

Izvor:   Politika

Dizel u Makedoniji, a benzin u BiH jevtiniji nego kod nas. Pad dolara u odnosu na evro ublažio još drastičniji skok cene nafte

Prosečne maloprodajne cene goriva u Srbiji porasle su ove nedelje u proseku za 1,6 dinara ili 1,12 odsto, pa se tako benzin evropremijum BMB 95 prodaje po ceni od 141,82 dinara, premijum BMB 95 za 137,34, evrodizel 142,37 dinara, a dizel D2 132,64 dinara.

Autogas je u skuplji za nešto više od jednog dinara i na pumpama stranih kompanija koje posluju u Srbiji toči se po ceni od 71,50 dinara, pokazuje analiza Udruženja naftnih kompanija Srbije.

Upitan kako se cene kreću u regionu, Tomislav Mićović, sekretar udruženja, pojašnjava da se isti trend beleži u svim zemljama regiona. Kada se uporede cene izražene u evrima, od Srbije u ovom času jeftiniji benzin ima samo BiH, a dizel Makedonci.

Prosečna cena benzina evropskog kvaliteta (evropremijum BMB 95) u 11 zemalja regiona je 1,375 evra, dok je u Srbiji prosečna cena ovog benzina 1,287 evra. Najskuplji benzin plaćaju Grci i Mađari, u proseku 1,72, odnosno 1,47 evra, a cene u ostalim zemljama veoma su ujednačene i kreću se u rasponu od oko 20 evrocenti, kaže Mićović.

Trenutno od benzina najnižu prosečnu cenu ima premijum BMB 95. To je benzin koji ne zadovoljava u potpunosti evropski standard i može se naći samo na pumpama u Srbiji.

Prosečna cena evrodizela u zemljama regiona je 1,350 evra. U Grčkoj i Mađarskoj su najviše prosečne cene i iznose nešto više od 1,5 evra. Evrodizel je najjeftiniji u Makedoniji, 1,18 evra, dok su prosečne cene u svim ostalim zemljama u rasponu od 10 evrocenti – od 1,29 do 1,38 evra za litar.

U zemljama Evropske unije prosečna cena goriva je nešto viša. Za benzin od 95 oktana je 1,529, a evrodizel 1,469 evra. Nafta je I dalje sve skuplja. Posle manjeg pada u prethodnih nekoliko dana, crno zlato je pre dva dana ponovo poskupela i barel brenta je koštao 122,59 dolara za barel.

Drastičniji skok cene nafte i derivata donekle je ublažio pad dolara u odnosu na evro. Srednji kurs evra za prethodnih sedam dana je porastao za 1,44 procenata ili 1,57 dinara, dok je kurs dolara imao obrnuti smer, tako da je srednji kurs manji nego pre sedam dana za 26 para.

Ako se upoređuju cene za prethodnih devet meseci prosečna maloprodajna cena goriva u Srbiji porasla je za šest do devet dinara u zavisnosti od derivata, a tečnog naftnog gasa za 17,41 odsto.

Visoke cene derivata nafte po pravilu dovode do pada potrošnje. Jedan od načina da se sa tim izađe na kraj jeste i racionalizacija poslovanja, što kao posledicu ima upravo smanjenje cena goriva u evrima.

– Nije jasno zbog čega se trgovcima ne omogući korišćenje istog skladišnog prostora za više korisnika, što bi svakako povećalo ekonomičnost poslovanja – kaže Mićović i dodaje da se udruženje zalaže za uvođenje pouzdane kontrole tržišta.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...