Sirijska kriza se preliva i na Hrvatsku

Izvor:   Večernji.hr

Svakim danom Asadove vlasti Ina u Siriji gubi 13,4 miliona kuna prihoda. Rješenje za Siriju ne može se naći bez Moskve, a Amerikanci strahuju i od kineskog utjecaja u Siriji

Bijela kuća u utorak je priopćila da se Al Kaida pokušava okoristiti situacijom u Siriji i tako priznala da je to jedan od razloga zbog kojih Vašington još ne razmišlja o naoružavanju protivnika režima Bašara al-Asada.

“Naoružavanje sirijske oporbe moglo bi pomoći Al Kaidi i Hamasu”, kazala je državna tajnica Hilari Klinton.

Prijete im penali

Strahuje se stoga da bi Asad mogao na vlasti ostati puno dulje nego kad bi protivnici režima dobili najsuvremenije američko oružje, a taj bi scenarij bio poguban za političku i ekonomsku situaciju ne samo u Siriji. Naime, mnoge kompanije sa zapada trpe goleme štete jer je EU uvela sankcije Siriji, a među njima je i Ina koja dnevno gubi 2,42 milijuna dolara (13,44 milijuna kuna), jer je obustavila proizvodnju 22.000 barela nafte dnevno. Iako je Hrvatska uvela sankcije Siriji, to ne znači nužno da su Ini zauvijek zatvorena vrata na tom tržištu, smatra politikolog Vlatko Cvrtila.

Vlatko Cvrtila
Vlatko Cvrtila

“Sirija je s Inom potpisala međunarodni ugovor i njegovo jednostrano raskidanje nosi sa sobom određene penale. Ina će se vratiti na naftna polja, prije ili kasnije”, smatra dr Cvrtila. Ujedno, samo opstanak Asada na čelu zemlje nakon svih ovih zbivanja vrlo je teško očekivati.

“Ne vjerujem da će Asad i dalje izdržati, smatram da će prije ili kasnije odstupiti te da će se povesti razgovori između svih frakcija sirijskog društva, uključujući i pobunjenike“, kaže Cvrtila. Ni najava Stejt Dipartmenta da Sjedinjene Države neće naoružavati sirijske pobunjenike ne znači napuštanje Slobodne sirijske vojske.

“Ni u drugim zemljama u kojima se razvijalo arapsko proljeće SAD nije aktivno sudjelovao, jer nije htio otvarati prostor za optužbe da se miješa u unutrašnje stvari pojedinih zemalja. Slična je situacija i u Siriji. Procjene govore kako sirijski pobunjenici imaju otvorene kanale opskrbe oružja kroz Tursku te im pomoć SAD-a nije neophodna, a Vašington će diplomatskim putem raditi pritisak na Asadov režim i na taj način davati svoj doprinos. Ujedno, opasnost da bi dio oružja mogao završiti kod Al Kaide doista je realna”, kaže Cvrtila.

S druge strane, povjesničar i analitičar dr. Tvrtko Jakovina smatra da situacija s Inom nije baš toliko izvjesna.

Tvrtko Jakovina
Tvrtko Jakovina

“Hrvatska će, pa tako i njezine tvrtke među kojima je i Ina, dijeliti sudbinu ostalih zemalja EU, koje su proglasile sankcije”, kaže Jakovina, koji smatra da SAD ne želi naoružavati sirijske pobunjenike, jer je potpora Rusije i Kine Asadovu režimu previše jaka. SAD ne želi rješenje Da je postojala želja za stvarnim rješenjem, u sve je trebalo od početka uključiti Rusiju jer je Sirija još prije 30-ak godina bila najveći saveznik Sovjetskog Saveza na Bliskom istoku, a takav odnos s Moskvom i danas njeguje. Rusija i Kina vidjele su što se događa u drugim zemljama arapskog proljeća i imale su vremena razraditi taktiku kojom će nastupati kada se borbe preliju na Siriju”, ističe dr Jakovina.

Sve u svemu, hrvatski interes je da što prije prestanu sukobi u Siriji i da se Ina vrati svojim naftnim poljima. Za svaku godinu koju bi Asad ostao na vlasti Ina bi u Siriji gubila gotovo pet milijardi kuna prihoda, po današnjim cijenama barela nafte od 110 dolara.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...