Nema ograničenja marži na gorivo

Izvor:   Politika

Petar Škundrić, savetnik premijera, pozvao sve naftne kompanije da vode računa o cenama i standardu građana

Vlada Srbije preduzeće sve što je potrebno ako naftne kompanije prilikom formiranja cena goriva izađu iz tržišnih okvira, a moja sugestija premijeru biće da se određenim merama problem reši i cene dovedu u normalne okvire, izjavio je juče Petar Škundrić, savetnik premijera za energetiku.

On nije mogao da precizira koje mere vlada planira da preduzme i da li se razmišlja o ograničenju marži na naftne derivate, kako je to pre dva dana najavio ministar energetike Milutin Mrkonjić, ali je naglasio da za sada nije došlo do narušavanja normalnog tržišnog poslovanja i poremećaja na tržištu.

Škundrić je pozvao sve naftne kompanije, uključujući i NIS da vode računa o cenama i da imaju u vidu ukupno ekonomsko i finansijsko stanje u Srbiji, standard građana i uticaj rasta cena goriva na funkcionisanje privrede.

– Cene goriva u Srbiji bile bi danas više za oko 12 dinara da su formirane po staroj formuli po kojoj je vlada određivala maksimalne cene goriva, kazao je on i podsetio da cene u Srbiji nisu najviše u regionu i da samo Bugarska i Rumunija imaju niže cene goriva od Srbije.

U NIS-u kažu da oni rade strogo po zakonu, kao i da se u kreiranju svoje tržišne politike pridržavaju principa otvorene konkurencije i poštene borbe za kupce.

U „Lukoilu” za sada neće da komentarišu najavu o mogućem ograničenju marži dok ne saznaju detalje takvog predloga, ali se i pored niza nepovoljnih faktora trude da kako cenama, tako i kvalitetom goriva očuvaju konkurentnost na tržištu.

Najava Mrkonjića o ograničenju marži na gorivo može se realizovati ponovnim uvođenjem Uredbe o cenama derivata koja je bila na snazi do liberalizacije tržišta, objašnjava Ljubinko Savić, samostalni savetnik u Privrednoj komori Srbije zadužen za energetiku.

– Ukoliko na taj način želi da se zaustavi dalji rast cena goriva, ali i zarada prometnika, vlada može da ograniči maržu – objašnjava Savić, podsećajući na Uredbu o maržama uvedenu i u trgovine i oročenu na šest meseci.

U Udruženju naftnih kompanija Srbije ističu da se potrošači mogu bolje zaštiti od poskupljenja uspostavljanjem zdrave tržišne konkurencije nego administriranjem cena, što može dovesti do problema u snabdevanju.

Derivati bi bili jeftiniji da se period slobodnog formiranja cena nije poklopio s rastom cene nafte i derivata u regionu i da u tri navrata nisu povećavane akcize, kažu u Udruženju povodom najave da Ministarstvo za infrastrukturu i energetiku razmatra mere koje bi mogle da spreče poskupljenje goriva. 

U naftnim krugovima podsećaju da liberalizovano tržište zahteva fer igru i poštovanje principa otvorene konkurencije. Upravo su predstavnici privatnih pumpi bili najdosledniji pobornici liberalizacije srpskog tržišta, ukazujući na to da je uvozno gorivo znatno jeftinije od onog koje se proizvodi u Srbiji, i obećavali niže cene goriva, što se nije dogodilo.

Ograničene marže zastarela metoda

Milorad Filipović, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu, kaže da je ideja o ograničenju marži iz prošlih vremena, te ukoliko se ipak donese takva odluka, ta mera mora da se ograniči na najkraći mogući rok. U suprotnom bi to bila loša poruka ne samo za strane, već i za domaće investitore.

Filipović podseća da je gorivo uz alkohol i cigarete najizdašniji punjač budžeta. Oni su realan izvor, ali s dodatnim poskupljenjem goriva sigurno će doći do smanjivanja potrošnje i pada prometa, što će smanjiti i priliv para u budžet. Možemo imati čak i manji priliv, upozorava Filipović.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...