Presipanje iz šupljeg u prazno, a gorivo preskupo

Izvor:   Dnevnik

Nakon što je ministar za infrastrukturu i energetiku Milutin Mrkonjić rekao da Vlada Srbije ima nameru da ograniči cene goriva ograničavanjem marži, slično kao kod osnovnih namirnica, premijer Mirko Cvetković ga je demantovao.

Nakon što je ministar za infrastrukturu i energetiku Milutin Mrkonjić rekao da Vlada Srbije ima nameru da ograniči cene goriva ograničavanjem marži, slično kao kod osnovnih namirnica, premijer Mirko Cvetković ga je demantovao.

Cvetković je rekao da Vlada nije razmatrala ograničavanje marži na naftne derivate, i ukazao na to da je reč o složenom pitanju, te da pretpostavlja da se o tome razgovaralo unutar tog ministarstva. Po njegovim rečima, pitanje ograničenja marži nije vezano samo za Ministarstvo energetike već i za Ministarstvo trgovine, kao i da su tu u pitanju i međunarodne obaveze o slobodnom tržištu.

Dakle, o tome članovi Vlade Srbije nisu razgovarali, a kako će se, i da li će se oni dogovoriti i da li će pronaći odgovor koji bi mogao zadovolji i međunarodne obaveze, i državu, i naftaše, a možda i potrošače – videće se. Ipak, treba reći da je teško da će doći do smanjenja cene goriva jer cena nafte ide naviše, a budući da se, akcizama i porezom na dodatu vrednost, koji se naplaćuju na svaki litar goriva, puni budžet, malo je verovatno da je država spremna da se odrekne tog prihoda. Dakle, ako se pretpostavi da država neće da se odrekne kolača koji joj pripada od goriva, onda se, kao rešenje, nudi odsecanje od dela kolača koji pripada naftašima, a izgleda da ni oni nisu spremni na manju porciju. Potrošači su, kao i uvek, na kraju, a oni moraju platiti onoliko koliko litar košta. Zato je kupaca sve manje.

Predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković ističe da bi ograničavanje marži na gorivo negativno uticalo na male prodavce i izazvalo gašenje benzinskih pumpi. Po njegovim rečima, vlasnici benzinskih pumpi smatraju da je ogrančavanje marže gotovo nemoguće u situaciji kada postoji delimičan monopol Naftne industrije Srbije, koja se istovremeno bavi i veleoprodajom i maloprodajom goriva. On ističe da određeni derivati, pre svega najjeftiniji dizel D-2 i bezolovni motorni benzin, ne mogu da se kupe na slobodnom tržištu već samo kod NIS-a.

Pola litra u budžet

Prilikom prodaje motornih goriva, duvana i aklohola, uz porez na dodatu vrednost, obračunava se akciza u svim zemljama, a to je i među najznačajnijim stavkama koje obezbeđuju prihode za državni budžet. Visina akcize i PDV-a razlikuje se od zemlje do zemlje, a u Srbiji je, u zavisnosti od vrste derivata – benzin ili dizel – zahvatanje države u svakom litru goriva od 42 do 52 odsto. Tako od cene litra od 140 dinara – sedamedesetak ide u budžet, a od preostalih 70 dinara kupuje se nafta, plaćaju troškovi transporta, rafinerijska prerada i na kraju prodaja goriva.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...