Iran ostaje bez kupaca za svoju naftu

BM

Teheran traži nove kupce nafte, nakon što je Iran ostao bez najvećih potrošača u Aziji zbog naftnog embarga koji su ovoj zemlji uveli EU i SAD. Spekuliše se da će iranska nafta pojeftiniti ali, neke rafinerije ne mogu da je prerađuju zbog velikog sadržaja sumpora.

Postoji verovatnoća da Iran zbog sankcija EU i SAD ne uspe da pronađe nove kupce za sirovu naftu u jugoistočnoj Aziji, izjavili su juče trgovci i zvaničnici iz rafinerija u ovom delu sveta.

Ovaj region je smatran potencijalnim tržištem za prodaju iranske nafte. Teheran, pogođen zapadnim naftnim embargom zbog svog nuklearnog programa, nakon što su najveći potrošaći Kina, Indija i Japan smanjili da kupuju iransku naftu sada pokušava da pronađe nove kupce, piše Rojters.

Američki nosač aviona
Američki nosač aviona Abraham Linkoln u Persijskom zalivu

Iran je, da podsetimo, najpre najavljivao da će kao odmazdu za sankcije zapada odlučila da uvede embargo na izvoz nafte iz ove članice OPEC-a, koji će stupiti na snagu od 1. jula. Preti, takođe, da će zatvoriti rutu za transport nafte kroz Persijski zaliv, gde su SAD, Francuska i Velika Britanija odmah poslali svoje ratne brodove. I Iran je demonstrirao svoju vojnu silu ali, do oružanih sukoba još nije došlo. Ali, da bi pokazao da neće sedeti skrštenih ruku Iran je obustavio izvoz nafte kompanijama iz Velike Britanije i Francuske,

Potom je Iran, peti najveći izvoznik nafte na svetu, saopštio je da će svoju naftu prodavati novim kupcima. Ali jugoistočno - azijske rafinerije se nisu pokazale kao sigurni kupci zbog dva razloga: zbog sankcija ali i zbog nemogućnosti svojih rafinerija da obrade iransku sirovu naftu, koja ima veći sadržaj sumpora.

„Sankcije nam zadaju velike probleme. Smernice iz Ministarstva nisu usmerene ka kupovini sirove nafte iz Irana, zbog američkih sankcija. I da nam ponude veliki popust pri kupovini iranske nafte, trebalo bi da dobijemo dozvolu iz Ministarstva“, izjavio je viši zvaničnik iz tajlandske rafinerije.

Problemi nastaju i pri plaćanju iranske sirove nafte jer, sankcije pogađaju finansijske institucije, koje sarađuju sa iranskom centralnom bankom, a koja je glavni „kanal“ za prihode od prodaje nafte, izjavio je indonežanski naftni trgovac i dodao: „Prošle godine smo pokušali, ali smo imali problema pri plaćanju“.

Portparol indonežanske državne energetske firme Pertamina rekao je da ova kompanija ne uvozi iransku sirovu naftu.

Tabela - izvoz nafte

Prema industrijskim izvorima Petronas, nacionalna naftna kompanija Malezije za svoje rafinerije tokom svakog kvartala kupuje oko 600.000 barela iranske nafte. Ali, ova kompanija ne planira da poveća obim kupovine nafte iz Irana zbog toga što mali broj banaka, zbog pooštravanja sankcija, može da obavi uplate.

„Generalno, ako isplate postanu pitanje koje se ne može rešiti kupci imaju klauzulu o višoj sili“, kažu industrijski izvori.

Dung Kuat, jedina refinerija u Vijetnamu, može da obrađuje samo slatku naftu i samim tim nije potencijalni kupac iranske.

Prema podacima iz Statističkog pregleda svetske energetike 2011. godine, koji je objavlila britanska naftna kompanija BP, velike ekonomije jugoistočne Azije (Indonezija, Malezija, Filipini, Singapur i Vijetnam) su tokom 2011. godine trošile skoro 3,5 miliona barela nafte dnevno, što ih čini trećim najvećim centrom potražnje u Aziji, iza Kine i Japana.

Ugrožene i Šelove rafinerije

Obustava izvoza iranske nafte francuskim i britanskim kompanijama može, takođe, da utiče na rad rafinerija holandskog Rojal Dač Šela u Singapuru i na Filipinima, koje obrađuju iransku sirovu naftu. Pošto se ova holandska kompanija složila sa embargom EU na izvoz iranske nafte, iransko ministarstvo za naftu moraće da utvrdi da li se Šel definitivno opredelio za prihvatanje zabrane.

Shell
Šelov petrohemijski kompleks u Singapuru

„I dalje nije jasno da li će biti ugrožena prodaja iranske nafte kompaniji Šel. Ministarstvo će morati da odluči da li je Šel samo holandska kompanija“, izjavio je izvor upoznat sa situacijom.

Singapur je, prema industrijskim procenama, tokom 2011. godine uvozio oko 20.000 barela iranske nafte dnevno. Zvanični podaci izvoza iranske nafte u Singapur nisu dostupni. Prema industrijskim izvorima ova Šelova rafinerija u Singapuru, koja je i najveća rafinerija ove holandske kompanije prerađuje oko 500.000 barela dnevno i računa i ubuduće da će najviše prerađivati iransku naftu. Iz Šela, međutim, odbijaju da komentarišu ove procene.

Indirektan uticaj

Jugoistočni azijski kupci bi mogli da imaju indirektnu korist ako dođe do toga da Iran bude primoran da za svoju sirovu naftu ponudi veći popust, jer bi to imalo uticaja na cene sličnih proizvoda sa Bliskog Istoka.

„Mogli bi imati indirektnu korist ako Kinezi i Indijci kupuju iransku naftu po nižoj ceni. To bi nam omogućilo da kupujemo slične proizvode po nižoj ceni“, izjavio je direktor iz tajlandske rafinerije, koja uvozi oko 70 odsto sirovina sa Bliskog Istoka. Ali, iz Irana, do sada, nije bilo reči o davanju popusta na izvoz.

Ukrajinci ne brinu zbog embarga (?)

Konzorcijum ukrajinskih i iranskih kompanija će investirati 800 miliona američkih dolara u razvoj tri iranska naftna polja, javlja iranski Presstv.

Iran je potpisao sporazum sa konzorcijumom, koga čine iranske i ukrajinske kompanije, za razvoj iranskih naftnih polja Kouhmond, Boušakan i Kouhkaki. Sporazum, u vrednosti od 800 miliona američkih dolara je potpisan u ponedeljak između Petroleum Inženjering & Razvoj, filijale Nacionalne iranske naftne kompanije (NIOC) i Inter Naft Gas Prom Pars Co., konzorcijuma iranskih i ukrajinskih kompanija.

Ahmad Kalebani, generalni direktor NIOC-a rekao je novinarima da će konzorcijum za razvoj tri iranska naftna polja investirati oko 800 miliona američkih dolara. Polje teške nafte Kouhmond nalazi se na 80 kilometara istočno od luke Bušer, u južnom delu Irana. Iako je do sada u tom polju izbušeno već osam bušotina samo su dve namenjene za proizvodnju teške nafte. Na tom polju rezerve teške sirove nafte procenjene su na oko jednu milijardu barela. Naftno polje Kouhkaki nalazi se severoistočno od Kouhmonda na oko 15 kilometara južno od grada Khormoj. Na tom polju je 1973. godine izbušena samo jedna bušotina. Naftno polje je bogato svetlom naftnom, sa procenjenim rezervama od oko 780 miliona barela. Naftno polje Bouškan nalazi se 100 kilometara severno od Bušera i 30 kilometara od gasnog polja Dalan. Rezerve ovog polja procenjene su na oko 340 miliona barela. Na ovom polju je, takođe, izbušena jedna bušotina 1963. godine.

Šelov petrohemijski kompleks u Singapuru

Na ovim naftnim poljima će se raditi u dve faze. Nakon završetka prve faze očekuje se proizvodnja od oko 11.000 barela dnevno, dok će proizvodnja, kada druga faza bude završena, dostići 22.000 barela dnevno.

Crno zlato

Do sada je u Iranu ukupno otkriveno 18 polja sa teškom i ekstra teškom naftom. U tu grupu spada i naftno polje Ferdovsi, u Persijskom zalivu koje predstavlja najveće polje teške nafte u Iranu sa dokazanim rezervama od preko 31 milijardi barela.

Ukupne iranske nafte rezerve procenjene su na više od 560 milijardi barela, sa oko 140 milijardi barela ekstra nafte koja može da se vadi. Od ukupnih rezervi nafte teška i ekstra teška nafta iznose od 70 do 100 milijardi barela.

Iran poseduje treće po veličini dokazane naftne rezerve na svetu i druge najveće rezerve prirodnog gasa na svetu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...