Iran zavrće slavine, EU ne popušta

Izvor:   B92, Beta, Tanjug

Dan nakon što je Iran prekinuo izvoz u Britaniju i Francusku, cene sirove nafte su na azijskom tržištu skočile na devetomesečni maksimum od 105 dolara za barel.

Dan nakon što jeIranprekinuo izvoz u Britaniju i Francusku, cene sirove nafte su na azijskom tržištu skočile na devetomesečni maksimum od 105 dolara za barel.

Nafta za orijentacionu isporuku u martu je danas u elektronskom poslovanju na Njujorškom merkantilnom tržištu ugovarana po 104,74 dolara za barel pošto je u jednom trenutku skočila na 105,21 dolar, na najviši nivo od maja prošle godine.

Taj termin isporuke je u petak u Njujorku zaključen na 103,24 dolara za barel, 93 centa skuplje nego prethodnog dana.

Marka "brent" je na berzi ICE u Londonu ojačala 1,43 dolara, na 121,01 dolar za barel, prenela je agencija AP.

Iransko ministarstvo nafte je u nedelju saopštilo da je obustavilo isporuke sirove nafte britanskim i francuskim kompanijama, što predstavlja očigledan preventivni udarac kompanijama Evropske unije nakon što je taj 27-očlani blok uveo sankcije na iranski izvoz sirove nafte koje uključuju zamrzavanje imovine iranske centralne banke i embargo na izvoz nafte počev od jula.

Iranski ministar nafte Rostam Kasemi je ranije ovog meseca upozorio da bi Teheran mogao da prekine izvoz sirove nafte "neprijateljskim" članicama EU. Taj blok učestvuje sa oko 18 odsto u ukupnom iranskom izvozu nafte.

Nafta je poskupela u odnosu na 96 dolara ranije ovog meseca pod uticajem optimizma da bi svetska ekonomija ove godine mogla da ojača više nego što se prvobitno očekivalo.

Banka "JP Morgan" je povećala prognozu cene marke "brent" na čak 135 dolara za barel, sa ranije projektovanih 120 dolara, ukazavši da "jačanje ekonomskog zamaha ima potencijal da dalje podigne cene nafte u sledećih 12 meseci do dve godine".

Podstrek cenama "tečnog zlata" pružila je i odluka Kine da poveća raspoloživu količinu novca radi podsticanja kreditiranja i privrednog rasta. Centralna banka te druge po veličini ekonomije na svetu je u subotu saopštila da će sniziti nivo obaveznih rezervi banaka , čime se oslobađaju desetine milijardi dolara za kreditiranje.

EU: Nećemo da "padamo" na pretnje

Evropska unija je odbacila pretnje zvaničnog Teherana da će obustaviti isporuku nafte "neprijateljski nastrojenim" članicama Unije, uz napomenu da je taj blok "sposoban da izađe na kraj sa prekidom snabdevanja naftom iz Irana".

Portparol šefice evropske diplomatije Ketrin Ešton, SebastijanBrabant, izjavio je da "EU ima dovoljne zalihe sirove nafte i naftnih derivata i može da izadje na kraj sa mogućim prekidom snabdevanja".

Francuski ministar spoljnih poslova Alan Žipe je izjavio da su pretnje zvaničnog Teherana "veoma domišljate u pokušaju da provociraju druge".

"Iranje bez sumnje maštovit u provokaciji. Nije Teheran taj koji je odlučio da prekine isporuke nafte, nego smo mi odlučili da obustavimo porudžbine tog energenta", rekao je Žipe.

Iran neće da prodaje naftu neprijateljima

Iranće obustaviti prodaju nafte još nekim zemljama EU - pored Francuske i Velike Britanije, ako EU ne obustavi "neprijateljske akcije", kaže predsednik iranske nacionalne naftne kompanije NIOC Ahmad Galebani.

Galebani je kao zemlje u koje biIranmogao da obustavi izvoz nafte pomenuo Nemačku, Španiju, Italiju,Grčku,Portugal, i Holandiju.

"Ako se nastave neprijateljske akcije (EU protiv Irana) izvoz nafte u te zemlje će skoro sigurno biti prekinut", rekao je Galebani.

Galebani je kazao da je izvoz nafte smanjen, ali nije rekao koliko.Iranje 2011. godine prodavao u EU 500.00O barela nafte dnevno, 20 odsto svog izvoza.

Evropska unija je januara uvela odloženi embargo na uvoz nafte iz Irana čime su pojačane sankcije protiv Teherana zbog njegovog nuklearnog programa.

Velike azijske države glavni su kupci iranske nafte, a prodaja nafte u EU predstavlja tek petinu izvoza crnog zlata iz Islamske Republike. Tako je dve trećine izvoza bilo namenjeno azijskim državama – Kina (20 odsto),Japan(17odsto), Indija (16 odsto) i Južna Koreja ( devet odsto).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...