RUSI DOLAZE 6. FEBRUARA

Jelica Putniković

Prema ugovoru potpisanom 24 . decembra u Moskvi, uslov da Gazpromnjeft „uđe u posed“ većinskog paketa akcija NIS-a je da u roku od pet dana po dobijanju odluke Komisije o zaštiti konkurencije da nije monopolista - uplati ugovorenu sumu.

Čelnici Gazproma planiraju da 6. februara bude održana Skupština akcionara Naftne industrije Srbije AD, na kojoj će Gazpromnjeft preuzeti vlasništvo nad 51 % akcija srpske naftne kompanije, saznaje Balkanmagazin u ministarstvu rudarstva i energetike.


Ova informacija je, doduše, kontradiktorna jučerašnjoj izjavi ministarke finansija u vladi Srbije Dijane Dragutinović, koja je juče, prema pisanju agencije Beta, rekla „da će Rusija uplatiti 400 miliona evra za 51 % Naftne industrije Srbije početkom druge polovine 2009. godine“.

Očekuje se ove nedelje uplata za pola NIS-a

Prema ugovoru potpisanom 24. decembra u Moskvi, uslov da Gazpromnjeft „uđe u posed“ većinskog paketa akcija NIS-a je da u roku od pet dana po dobijanju odluke Komisije o zaštiti konkurencije da nije monopolista - uplati ugovorenu sumu.

Gaspromnjeft je prema prošlonedeljnim izjavama Dijane Marković-Bajalović, predsednice Komisija za zaštitu konkurencije preuzeo zaključak kojim se ova institucija proglašava nenadležnom u procesu privatizacije NIS-a. To po njenim rečima znači da Rusi treba odmah da isplate vrednost dogovorenu kupoprodajnim ugovorom i da preuzmu NIS.



Da će Gazpromnjeft uplatiti 400 miliona evra za većinski paket akcija NIS-a ove nedelje najavio je u petak i ministar energetike dr Petar Škundrić, koji je, inače, i predsednik Skupštine akcionara NIS-a. Prema Škundrićevim rečima Gazpromnjeftu su, na ruski zahtev, odmah po dobijanju zvaničnog obaveštenja od Komisije za zaštitu konkurencije, na njihov zahtev, dostavljeni podaci o tome gde da otvore račun i uplate novac.

U samom NIS-u, takođe, doduše nezvanično, kažu da uplatu očekuju ovih dana, konkretno, do kraja ove nedelje. Pripremaju se, uz to, za primopredaju. Na spekulacije o tome da ima problema oko prenosa imovine kojom NIS paspolaže - na NIS - kako bi ona potom bila preneta na Gazpromnjeft, sagovornici Balkanmagazina kažu: „Kad Rusi uplate novac na određeni račun biće im preneto vlasništvo nad određenim brojem akcija NIS-a (ukupno 51 % akcija), a ne nad imovinom kompanije. Dakle, nebitno je šta „pokrivaju“ te akcije.“

Rusi, takođe, insistiraju da što pre uđu u NIS kako bi krenuli sa modernizacijom rafinerije, kažu sagovornici Balkanmagazina, podsećajući da je Korporacijska garancija već dostavljena (prilikom potpisivanja u Moskvi).

Gde će otići ruske pare

Iz Ministarstva rudarstva i energetike juče su očekivali da će ministarka Dragutinović pojasniti svoju izjavu o uplati novca za NIS. Ona je, prema tumačenju iz Škundrićevog Ministarstva, „mislila da će u roku od šest meseci ta suma biti na raspolaganju pokrajini Vojvodini, ili onome kome bude opredeljena“.

Reklo bi se da je ministarka finansija zaboravna jer, podsetićemo, još 4. decembra prošle godine Bojan Pajtić, predsednik pokrajinskog Izvršnog veća je otkrio da se sa premijerom Mirkom Cvetkovićem i ministarkom finansija Dianom Dragutinović, sporazumeo da mora da bude ispunjen ustavni budžetski minimum za Vojvodinu, odnosno da najmanje sedam odsto republičkog budžeta bude usmereno u Pokrajinu. Vojvodini iz republičkog budžeta će pripasti 67 milijardi dinara.

„Dogovorili smo se i da nedostajuća sredstva u pokrajinskom budžetu budu pokrivena iz privatizacija NIS-a, da pored obaveznih 50 odsto sredstava koja Vojvodini, inače, pripadaju po osnovu Zakona o privatizaciji, još 40 odsto od ove privatizacije pripadne Pokrajini. To praktično znači da će 90 posto od privatizacije NIS-a ostati u Vojvodini, te da će se u pokrajinski budžet sliti 360 miliona evra“, rekao je tog 4. decembra 2008. godine Pajtić pojašnjavajući da će „tako biti ispunjen i ustavni minimum za Vojvodinu, a stvoriće se i uslovi da se, bez obzira na svetsku krizu, nastavi realizacija svih započetih infrastrukturnih projekata“.


Pajtić je tada najavio i da je ovaj dogovor već koncipiran kao odredba u Predlogu novog budžeta Srbije i da će se u toj formi naći i pred Vladom Srbije i pred poslanicima Narodne skupštine.

Dakle, još pre nego što je sa Rusima potpisan ugovor o prodaji NIS-a vlada Srbije je tih 400 miliona evra opredelila, čak 90 % ide u budžet Vojvodine. I u Novom Sadu računaju na tih 360 miliona evra. Neki pokrajinski političari, pre svega iz Lige socijaldemokrata Vojvodine bune se, i dalje, zbog toga što je NIS prodat za samo 400 miliona evra. Branislav Bogaroški, funkcioner Lige socijaldemokrata Vojvodine čak izjavljuje „da Vlada treba da obešteti Vojvodinu sa 840 miliona evra, zbog prodaje NIS-a u bescenje“.

Ostaje da se vidi da li je jučerašnja izjava ministarke Dragutinović najava eventualnih novih preraspodela novca od prodaje NIS-a jer, nije tajna da je budžet Srbije „tanak“ za sve ono što se iz njega tokom tekuće godine mora izfinansirati.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...