Rusija raspolaže rezervama nafte i gasa barem do 2080.

Autor:   M.Ž.

Ruske rezerve nafte će uz trenutni tempo proizvodnje, trajati do 2080. godine, izjavio je ministar prirodnih resursa i životne sredine Aleksandar Kozlov, u intervjuu ruskom magazinu RBC. Prema oceni ministra Kozlova rezerve nafte i gasa mogle bi se čak i povećati ukoliko se pojačaju geološka istraživanja.

Pored rezervi nafte koje će trajati još najmanje šest decenija, Rusija raspolaže rezervama prirodnog gasa za još 103 godine, pri godišnjoj proizvodnji kakva je sada, rekao je ruski ministar prirodnih resursa i životne sredine Aleksandar Kozlov, u intervjuu magazinu RBC.

Ruske rezerve nafte i gasa mogle bi se čak i povećati ukoliko se pojačaju geološka istraživanja u teško dostupnim oblastima za ekspoloataciju, dodao je ministar, napominjući da Rusija treba da radi na razvoju istraživanja, uključujući i ispitivanja terena u teško dostupnim područjima.

Rusija raspolaže rezervama nafte i gasa barem do 2080.
Prema rečima ministra Aleksandra Kozlova Rusija raspolaže rezervama prirodnog gasa za još 103 godine.
(Izvor: rbc.ru)

Nove tehnologije za dužu eksploataciju

Prošlog meseca, Evgenij Kiselev, šef ruske Savezne agencije za mineralne sirovine (Rosnedra) ocenio je za državno glasilo Roskaja Gazeta da Rusija ima rezervi nafte za 58 godina, uz mogućnost da tokom narednih 19 godina ubira profit od njihove eksploatacije na istom nivou kao i do sada koristeći postojeće tehnologije. Međutim, treba imati u vidu da će se korišćenjem naprednih tehnologija taj rok produžiti, naglasio je Kiselev.

Upitan koliko još Rusija može da računa na rezerve nafte, Kiselev je rekao „na neodređeno vreme“.

Prema njegovim rečima, rezerve gasa trebalo bi da budu dovoljne za više od 60 godina.

„Tu ne vidimo velike probleme. Stvaraju se uslovi za oporavak sektora gasa, idemo na velike dubine, čak do stratigrafskih nivoa, gde je teže raditi” primetio je Kiselev uz napomenu da se resursi u tradicionalnim regionima za proizvodnju gasa ipak ne iscrpljuju, ali da se fokus sada stavlja na “sever Arktika, istočni Sibir i poluostrvo Jamal, gde se stvara nova transportna i proizvodna infrastruktura“.

Rusija raspolaže rezervama nafte i gasa barem do 2080.
Postojeći resursi za proizvodnju gasa nisu iscrpljeni, ali se fokus stavlja na sever Arktika, istočni Sibir i poluostrvo Jamal. (Izvor: Tass)

Prihodi od izvoza nafte i gasa ključni su za ruski budžet. Cena nafte je u padu, što je bio slučaj i prošle godine, kada je došlo do primene restriktivne politike uprkos stavu Moskve da budžet može da se održi stabilnim i uz cenu nafte od 30 dolara po barelu.

Prema podacima i prognozama ruskih vlasti, proizvodnja nafte u Rusiji će nakon prošlogodišnjeg pada, ove i naredne godine zabeležiti blagi rast.

Posle rekordne proizvodnje od 568 miliona tona nafte i kondenzata u 2019. godini, Rusija je zbog manje globalne potražnje i niskih cena nafte, kao i smanjenja proizvodnje u okviru alijanse OPEK +, prošle godine zabeležila pad od 8,6 odsto, proizvevši 512,68 miliona tona, pokazuju podaci Centralne kancelarije gorivno-energetskog kompleksa (CDU TEK). Istovremeno je ostvarena proizvodnja od 692,33 milijarde kubnih metara gasa.

Prema zvaničnim pokazateljima ruske vlade, prošlogodišnji pad proizvodnje sirove nafte i kondenzata je prvi takav rezultat od finansijske krize 2008. godine.

Rusija je u aprilu smanjila procene u pogledu proizvodnje sirove nafte, gasa i uglja za ovu i narednu godinu, s tim da su procene koje se odnose na proizvodnju nafte u 2023. i 2024. godini ostale nepromenjene.

Prema najnovijim prognozama ruske vlade, proizvodnja nafte će ove godine iznositi 517 miliona tona, što je smanjenje u odnosu na prethodno iznetu procenu o 560 miliona tona. Projekcija za rusku proizvodnju nafte tokom 2022. godine je takođe smanjena na 548 miliona tona, u odnosu na raniju procenu o proizvodnji tokom sledeće godine od 558 miliona tona.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...