Gasni operatori o klimatskoj neutralnosti

Autor:   BM

Udruženje evropskih operatora gasne infrastrukture (Gas Infrastructure Europe), predstavilo je izveštaj kojim se ukazuje na koji način gas i gasna infrastrukutra mogu da doprinesu zemljama Centralne i Istočne Evrope u procesu energetske tranzicije i dostizanja klimatskih ciljeva Evropske unije u pravcu ostvarenja klimatske neutralnosti do 2050. godine. (Izveštaj uduženja koje zastupa interese operatora gasne strukture u okviru Evropske unije je pokazao da ne postoji rešenje koje odgovara svima. Foto: Shutterstock)

Izveštaj udruženja Gas Infrastructure Europe (GIE), koje zastupa interese operatora gasne strukture u okviru Evropske unije, pokazao je veoma jasno da ne postoji rešenje koje odgovara svima.

U udruženju GIE zapravo ocenjuju da je za dostizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine potrebno da se pri kreiranju plana Evropske unije za dekarbonizaciju u obzir uzmu sve specifičnosti pojedninačnih država članica.

Bila bi velika greška ako budući zakoni ignorišu takav pristup, jer samo inkluzivan i tehnološki neutralan pristup može da pomogne Evropi da ostvari svoj cilj do proklamovanog roka, ocenila je generalna sekretarka ove asocijacije Bojana Ačovski, istakavši da će se “svaka država članica suočiti sa sopstvenim izazovima u nastojanju da iskoristiti svoje mogućnosti, s tim da niko ne bi smeo da ostane po strani“, navodi se u saopštenju, na sajtu ove asocijacije.

Gasni operatori o klimatskoj neutralnosti
Pri kreiranju plana EU za dekarbonizaciju potrebno je da se u obzir uzmu sve specifičnosti pojedninačnih država članica. (izvor: Shutterstock)

Ačovski je objasnila da, na primer, zbog svog tranzitnog karaktera i istorijskih okolnosti, zemlje u Jugoistočnoj i Centralnoj Istočnoj Evropi imaju energetski miks u najvećoj meri zasnovan na uglju. To je i razlog što će, kako se navodi, postojeća gasna infrastruktura igrati važnu ulogu prilikom prelaska sa uglja na prirodni gas, a zatim i na vodonik.

„Razvijajući se na našoj već postojećoj infrastrukturi, struktura gasa će postepeno poprimati sve veći udeo obnovljivih i nisko-ugljeničnih molekula, uključujući i vodonik“, istakla je generalna sekretarka organizacije koja okuplja sve evropske gasne operatore (GIE).

Ocenila je takođe da postojeća gasna mreža već sada pruža veću fleksibilnost u dopunjavanju elektroenergetskih sistema, jer skladišti ogromne količine obnovljivog gasa i onog sa nižim sadržajem ugljenika.

“Povrh toga, naši gasovodi, podzemna skladišta i terminali za tečni prirodni gas, mogu promeniti namenu i uz dodatnu opremu se osposobiti da prenose i vodonik”, naglasila je Ačovski.

Postizanje dekarbonizacije do 2050. godine zahteva značajne napore i posvećenost svih država članica i sektora.

U tom pogledu, izveštaj udruženja Gas Infrastructure Europe (GIE) koji se odnosi na proces dekarbonizacije u zemljama Centralne i Istočne Evrope, ukazuje na potencijal dekarbonizacije gasne infrastrukture.

Gasni operatori o klimatskoj neutralnosti
Značajno smanjenje emisije ugljen-dioksida do 2030. godine se može postići prelaskom sa uglja na gas i uvođenjem nisko-ugljeničnih gasova u postojeću gasnu infrastrukturu. (Izvor: Reuters)

U izveštaju je predstavljeno više pravaca buduće namene gasne infrastrukture, čija bi primena mogla da obezbedi sigurnost snabdevanja integrišući velike količine obnovljivih molekula i molekula sa niskim sadržajem ugljenika, uključujući prirodni gas, vodonik i biogas.

Konkretno se navodi, da se značajno smanjenje emisije ugljen-dioksida do 2030. godine može postići prelaskom sa uglja na gas i uvođenjem nisko-ugljeničnih gasova u postojeću gasnu infrastrukturu.

U udruženju GIE smatraju da će do 2050. godine, gasna infrastruktura biti od velikog značaja za postizanje klimatskih ciljeva Evropske unije, jer je u stanju da integriše obnovljive gasove poput zelenog vodonika i biometana, što je i razlog da može da garantuje njihov transport, kao i skladištenje tih gasova.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...