Rosnjeft radi na smanjenju štetnih emisija u proizvodnji

Autor:   BM

Ruska državna naftna kompanija Rosnjeft je prva kompanija u Rusiji koja je predstavila dugoročni plan o smanjenju zagađenja uzrokovanog emisijama štetnih gasova. Pored smanjenja ugljeničnog otiska pri proizvodnji nafte i gasa, ova ruska kompanija je sada saopštila da radi i na pronalaženju rešenja za smanjenje emisije ugljen-dioksida u proizvodnji vodonika. (Rosnjeft je prošle godine proizveo 400.000 tona vodonika, koji se koristi za potrebe rafinerija te kompanije. Foto: Rosneft.com)

Rosnjeft, druga po veličini naftna kompaniji u Rusiji, je krajem decembra kao prva u zemlji predstavila dugoročni plan upravljanja ugljenikom do 2035. godine.

U skladu sa tim planom, ova kompanija nastoji da smanji emisiju ugljen-dioksida u proizvodnji nafte i gasa za 20 odsto, svede intenzitet emisije metana ispod 0,25 odsto i spreči nastanak emisije gasova sa efektom staklene bašte od 20 miliona tona ekvivalenta ugljen-dioksidu.

U prošlonedeljnom saopštenju, Rosnjeft navodi da radi na pronalaženju načina koji će omogućiti smanjenje ugljeničnog otiska i u proizvodnji vodonika, s obzirom na to da postrojenja za proizvodnju vodonika postoje u gotovo svim rafinerijama kompanije.

Rosnjeft radi na smanjenju štetnih emisija u proizvodnji
Rosnjeft navodi da će razmotriti mogućnost primene tehnologije za prikupljanje i skladištenje ugljenika u postrojenjima za proizvodnju vodonika. (Izvor: Rosneft.com)

Do kraja 2020. godine, obim proizvodnje vodonika u postrojenjima Rosnjefta iznosio je oko 400.000 tona. Kompanija ga proizvodi za potrebe sopstvenih rafinerija, jer tako eliminiše komercijalne rizike.

U okviru plana o dekarbonizaciji do 2035. godine Rosnjeft navodi da će razmotriti mogućnost primene tehnologije za prikupljanje i skladištenje ugljenika (CCS / CCUS) u postrojenjima za proizvodnju ovog gasa. U kompaniji ocenjuju da će uvođenje ove tehnologije značajno smanjiti štetne emisije i omogućiti prelazak na proizvodnju “plavog” vodonika koji se dobija iz prirodnog gasa, ali uz primenu procesa odvajanja i skladištenja ugljen-dioksida.

Inače, 4. februara, Rosnjeft i britanska naftna kompanija BP (British Petroleum) potpisali su sporazum o saradnji u pogledu upravljanja ugljen-dioksidom i rada na održivom razvoju.

Sporazum, prema navodima Rosnjefta, uključuje zajedničku studiju o perspektivi novih projekata koji se odnose na obnovljive izvore energije, kao i uvođenje tehnologije za prikupljanje i skladištenje ugljen-dioksida.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...