PUNJENJE BANATSKOG DVORA

www.srbijagas.com

U toku su svi potrebni radovi da skladište bude spremno da u prvoj fazi izgradnje ima utisnutih oko 300 miliona kubnih metara prirodnog gasa

Otpočinjanjem utiskivanja jedan milion kubnih metara gasa dnevno, juče je započelo punjenje podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru.

„Gas koji sada utiskujemo obezbedio je Srbijagas, to su tzv. letnje količine koje transportujemo preko Mađarske, a onog momenta kada bude potpisan ugovor sa ruskim Gaspromom o formiranju zajedničkog preduzeća za Banatski Dvor, počeće da pristižu i komercijalne količine koje će ovde uskladištiti ruski partner“, istakao je generalni direktor JP Srbijagas Dušan Bajatović na jučerašnjoj konferenciji za novinare u Banatskom Dvoru.




On je novinarima rekao da su u toku svi potrebni radovi da skladište bude spremno da u prvoj fazi izgradnje ima utisnutih oko 300 miliona kubnih metara prirodnog gasa i da bude u mogućnosti da u narednoj grejnoj sezoni dnevno proizvodi pet miliona kubika gasa. Takođe, u toku je i izgradnja dvosmernog gasovoda Gospođinci-Banatski Dvor, koji bi, u tehničkom smislu, trebalo da omogući optimalnije punjenje skladišta.

„Srbijagas trenutno radi na tome da obezbedi potrebne kapacitete u našem okruženju, na teritoriji Mađarske, gde bismo uskladištili izvesne količine gasa, tako da u slučaju problema sa transportom preko Ukrajine iduće zime budu snabdeveni ne samo daljinski sistemi grejanja i domaćinstva, nego i prioritetni industrijski potrošači“, rekao Bajatović podsećajući da je za završetak podzemnog skladišta neophodno oko 22 miliona evra. Od toga samo za liniju za proizvodnju gasa potrebno je oko šest miliona, a za svaku bušotinu još po 1,2 miliona, što zajedno sa troškovima podbušivanja čini blizu 12 miliona evra. Gasovod Gospođinci- Banatski Dvor trebalo bi, prema Bajatovićevim rečima, da bude završen u narednih 60 dana, a radove za sada ometaju vremenski uslovi.

„Srbijagas trenutno pokušava da obezbedi jedan polovan kompresor na tržištu Rusije ili Nemačke, jer bi nam to omogućilo da od prvog septembra u skladište utiskujemo oko 3,5 miliona kubnih metara dnevno, što bi sasvim rešilo naše probleme do početka grejne sezone. Čak bi, u tom slučaju, i deo jastučnog gasa bio utisnut“, kazao je Dušan Bajatović.



Izgradnja gasovoda prema Gospodjincima

Kada bude završeno, podzemno skladište omogućiće sigurnost snabdevanja srpskog tržišta prirodnim gasom, ali i nabavku gasa po povoljnijim cenama od onih koje važe u zimskom periodu, rekao je novinarima generalni direktor Srbijagasa.

Kada je reč o osnivanju preduzeća za Južni tok, ono bi, kako je potvrdio Bajatović, trebalo da bude formirano do kraja ovog meseca.

Na pitanje novinara, šta se dešava sa kreditnim linijama, generalni direktor je odgovorio da Vlada Republike Srbije još uvek nije stavila na dnevni red odobrenje da Srbijagas pokrene potrebne procedure za povlačenje kredita, kao i da očekuje da će se to desiti u najskorije vreme, jer ovo odugovlačenje naše preduzeće košta oko 80.000 evra na dan.

Dušan Bajatović izjavio je ovom prilikom i da Srbijagas veoma ozbiljno planira da pokrene proizvodnju u pančevačkoj Azotari, Metanolsko-sirćetnom kompleksu i Staklari u Paraćinu. On je pozvao sindikat i menadžment Staklare, kao i Agenciju za privatizaciju i Vladu da ne usporavaju ovaj proces, jer je preduzeće Srbijagas spremno da obezbedi ne samo deo potrebnih investicija, već i plasman njihovih proizvoda. Kada je reč o Azotari, direktor Bajatović je rekao da je Srbijagas spreman da najkasnije prvog avgusta pokrene proizvodnju i da je u stanju da, zahvaljujući strateškom partnerstvu, omogući isporuku ruskog gasa po nižim cenama kao i da ovu fabriku vrati na nekadašnji nivo proizvodnje azotnih đubriva.

Novinari su imali priliku da obiđu i bušotinu Bd 109 na kojoj rade stručne ekipe NIS-Naftne industrije Srbije, kao i radove na podbušivanju Kanala DTD, u sklopu izgradnje dvosmernog gasovoda DV 04-18 Gospođinci-Banatski Dvor.

Informacija sa sajta Srbijagasa


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...