Simens Enerdži u projektu jačanja energetskog sektora Avganistana

Autor:   P.A.

Avganistan već nekoliko godina dobija na značaju kao područje koje povezuje Srednju i Južnu Aziju. Ova država ima važnu ulogu u regionalnoj saradnji, transformaciji energije i energetskoj trgovini i tranzitu. Ona je čvoriste za prenos električne energije, ali je jednako važna i za transfer gasa, zbog gasovoda TAPI koji povezuje više azijskih zemalja. Stvaraju se povoljni uslovi da Avganistan postane veza dve privredne zone u nastajanju i da poboljša svoj politički i ekonomski položaj. Nemački Simens enerdži uključuje se u ovaj razvoj. (foto: vestnikkavkaza.net)

Region Srednje i Južne Azije se ekonomski brzo menja, zbog čega potrebe za energijom postaju sve veće. U tom procesu, Avganistan dobija na značaju kao transfer zona i u elektroenergetskom i u gasnom sektoru. Zato je logična poslovna procena nemačke kompanije „Simens enerdži“ da se uključi u razvojne projekte u toj zemlji.

Prošlog meseca, ova kompanija je potpisala višefazni sporazum sa Avganistanom o razvoju te zemlje kao energetskog čvorišta za Srednju Aziju. Cilj je da se poboljša pristup Avganistana električnoj energiji, što će toj zemlji omogućiti da iskoristi svoju geostratešku poziciju čvorišta za energetski tranzit, a i značajne domaće obnovljive izvore energije. Sporazum se nadovezuje na memorandum o razumevanju o pomoći u održivom razvoju, koji je vlada Avganistana potpisala sa Simensom početkom 2019.

Sporazum će biti realizovan u tri faze. Prva faza je fokusirana na utvrđivanje komercijalne i tehničke izvodljivosti. Druga faza odnosi se na širenje i stabilizaciju mreže, dopunu nacionalne mreže međunarodnim vezama i stvaranje lokalnih čvorišta koja koriste obnovljivu energiju. Treća faza obuhvata razvoj sektora za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, a zatim i održivu i isplativu proizvodnju energije.

Trend.az
(foto, Trend.az)

Značaj koji Avganistan ima za energetiku Srednje i Južne Azije može se uočiti u međuregionalnim energetskim integracionim projektima u kojima učestvuje. Primeri su: projekat za prenos električne energije CASA-1000, gasovod TAPI koji povezuje Turkmenistan, Avganistan, Pakistan i Indiju, kao i linija za prenos električne energije TUTAP. Oni stvaraju povoljne uslove da Avganistan postane veza dve privredne zone u nastajanju i da poboljša svoj politički i ekonomski položaj.

Projekat CASA-1000 omogućiće transport viška električne energije tokom leta iz hidroelektrana u Tadžikistanu i Kirgiziji ka Pakistanu i Avganistanu. Glavne institucije koje učestvuju u finansiranju CASA-1000 su Svetska banka, Islamska razvojna banka, Evropska investiciona banka, kao i USAID. Prema analizi Svetske banke, povezivanje infrastruktura za prenos električne energije u Srednjoj Aziji i susednim oblastima može smanjiti operativne troškove u regionu za 6,4 milijarde dolara u narednih 10 godina. Analiza takođe pokazuje da će troškovi za proizvodnju solarne energije i dalje padati, a da regionalna povezanost i trgovina može da ubrza povećanje solarnih proizvodnih kapaciteta na 30 000 megavata do 2030. godine.

afghanistantimes
(foto, afghanistantimes)

Azijska banka za razvoj (ADB) odobrila je početkom oktobra grant od 110 miliona dolara za projekat jačanja elektroenergetskog sektora Avganistana i promociju prekogranične trgovine električnom energijom. Projektom je predviđeno i povezivanje Uzbekistana i Avganistana kao ključne tačke za prijem električne energije iz Tadžikistana, Turkmenistana i Uzbekistana.

ADB učestvuje i u projektu za gasovod TAPI za transport prirodnog gasa iz Turkmenistana kroz Avganistan ka Indiji. TAPI je važan projekat za Avganistan i jedan je od prioriteta zemalja u regionu. Troškovi za izgradnju gasovoda procenjuju se na devet milijardi dolara. Avganistanski deo gasovoda gradiće Turkmenistan, koji je za projekat izdvojio milijardu i 250 miliona dolara. Izgradnja počinje 2021. godine.

Simens već radi u susedstvu Avganistana. Ove godine je pobedio na tenderu za snabdevanje Turkmenistana gasnim turbinama radi povećanja proizvodnje i prerade prirodnog gasa. Kompanija je saradnju u oblasti energetike sa Turkmenistanom počela da proširuje 2009. godine, a predstavništvo u toj zemlji otvorila je još 1997.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...