OPEC+ odlučio - povećanje proizvodnje dogodine

Autor:   P.A.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) i 10 partnerskih zemalja koje nisu članice Organizacije odlučili su da ublaže ograničenje i povećaju proizvodnju nafte počev od sledeće godine. Nakon višednevne rasprave, postignut je dogovor o povećanju proizvodnje za 500.000 barela dnevno u januaru iduće godine. Međutim, nije došlo do kompromisa o dugoročnom planu za narednu godinu. (foto, SeeNews)

Dugo očekivani sastanak najvećih izvoznika nafte, alijanse poznatije kao OPEC+ došao je usred sve sve većih znakova nezadovoljsta njenih članica Iraka, Kazahstana i Ujedinjenih Arapskih Emirata, koje nisu naročito raspoložene da podrže produženje ograničene proizvodnje.

Posle višednevne rasprave, postignut je dogovor da se proizvodnja nafte poveća za 500 000 barela dnevno u januaru sledeće godine, ali nije došla do kompromisa o širem i dugoročnom planu za sledeću godinu.

To znači da će OPEC+ ograničenje od 7,7 miliona barela nafte dnevno, uvedeno ranije ove godine, umanjiti na 7,2 miliona barela, odnosno na 7 odsto globalne potražnje. Očekivalo se da će OPEC+ postojeće ograničenje produžiti barem do marta 2021. godine.

OPEC+ čine članice OPEC-a, koje nominalno predvodi Saudijska Arabija, i 10 zemalja sa statusom partnera, među kojima je najveći proizvođač Rusija.

Dogovor je postignut 3. decembra, nakon što je sastanak prvobitno zakazan za 1. decembar odložen za dva dana. Sada dogovoreno povećanje proizvodnje daleko je manje od 2 miliona barela dnevno o kojima se prethodno govorilo. Počev od 2021. godine o nivou proizvodnje će se odlučivati na mesečnim sastancima ministara zemalja OPEC+.

Nakon istorijskog pada cena nafte od početka pandemije koronavirusa u martu ove godine, OPEC i njegovi partneri isprva nisu mogli da pruže odgovor na krizu i smanjenu potražnju. Ipak, do aprila su se složili da umanje proizvodnju za rekordnih 9,7 miliona barela dnevno, što čini gotovo 10 odsto svetske ponude. Od tada su restrikcije pale na 7,7 miliona barela dnevno. Novo popuštanje ograničenja znači dodatan priliv nafte na već krhko tržište.

Dogovoreno je i da članice grupe OPEC+ koje nisu u potpunosti implementirale ograničenja tokom prethodnih meseci, sada moraju da do marta 2021. godine kao kompenzaciju uvedu dodatne restrikcije. Time je rešena jedna od glavnih primedbi Ujedinjenih Arapskih Emirata, ali nije bilo mnogo naznaka da su prevaziđeni drugi problemi.

Saudijska Arabija je ranije zahtevala da se restrikcije od 7,7 miliona barela produže kao mera prevencije još neko vreme. Neke zemlje su takav pristup dovele u pitanje zbog oporavka cena, koje su u novembru porasle za oko 20 odsto.

Rusija je tražila da se od januara 2021. ublaže ograničenja. Postignutim kompromisom izbegnut je kraj jedinstva u OPEC+, koji je postajao sve izgledniji zbog jaza između Emirata i Saudijske Arabije.

Nekoliko članica izrazilo je zabrinutost zbog stanja na tržištu, smatrajući da je ono, zbog udara novog talasa koronavirusa na globalnu ekonomiju, još uvek previše ranjivo i da ne može da apsorbuje dodatne barele nafte. Druge države bile su nestrpljive da povećaju proizvodnju nakon više meseci uzdržavanja, koje je stvorilo veliki pritisak na njihove ekonomije.

OPEC+ je tokom proteklih meseci prošao kroz istorijski turbulentan period zbog velikog pada potražnje i cena nafte usled pandemije koronavirusa i rata cenama između Saudijske Arabije i Rusije. Grupa OPEC+ formirana je 2017. godine dogovorom o koordinaciji proizvodnje nafte radi stabilizacije cena. Od tada njene članice dogovorom dobrovoljno smanjuju i povećavaju proizvodnju kao odgovor na fluktuacije cena nafte na globalnom tržištu. Najveći proizvođači nafte u grupi su Saudijska Arabija i Rusija. Kina, Velika Britanija, SAD, Kanada i Norveška ne učestvuju u dogovorima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...