Norveška: Optimističnije prognoze za naftne kompanije

Autor:   M.R.

Norveški zavod za statistiku objavio je u novembarskoj proceni investicione aktivnosti za 2021. godinu da kompanije iz sektora nafte i gasa planiraju veća ulaganja nego što su pokazali raniji podaci. Ukazuje se i na to da bi vrednost investicija u razvoj novih i širenje postojećih nalazišta mogla da dostigne 18,4 milijarde dolara (166,3 mlrd NOK) u odnosu na 16,8 milijardi dolara (148,6 mlrd NOK) iz avgusta ove godine, ali da to ipak neće značajno doprineti međugodišnjem rastu investicija. (foto, Equinor)

Procena Norveškog zavoda za statistiku, koja ukazuje na to naftne kompanije tokom naredne godine planiraju za 12 odsto veća ulaganja u odnosu na tekuću, ipak ne znači međugodišnji rast. Naprotiv. Sve i da se ostvare planovi o 18,4 milijarde dolara ulaganja u 2021. godini, to će i dalje biti manje od ovogodišnjih, koja se procenjuju na 20,2 milijarde dolara, tako da se u ovom trenutku može računati samo na manji pad investicija u sektoru nafte i gasa nego što se pre tri meseca očekivalo.

Odgovarajući na pitanje u koje projekte će norveške naftne i gasne kompanije ulagati u 2021. godini, analitičari Norveškog zavoda za statistiku navode da trenutna procena pokazuje da će oko 7 milijardi dolara (63,3 NOK) biti izdvojeno za razvoj postojećih nalazišta, što je za 27 odsto više nego što se procenjivalo u trećem kvartalu ove godine.

Anketa među kompanijama je, takođe, pokazala da ta razlika neće otići u povećanje proizvodnje, već će se usmeriti ka pokrivanju neočekivanih troškova na nekim od projekata.

Statističari takođe očekuju da će norveške kompanije iskoristiti poreske olakšice namenjene sektoru nafte i gasa, koje su uvedene u junu ove godine radi ublažavanja posledica pandemije, i da će zato neke projekte planirane za 2022. “ubrzati” tako da krenu u realizaciju već sledeće godine.

U isto vreme, kako se navodi u izveštaju, pogoršanje epidemiološke situacije, koju ova zemlja kao i ostatak Evrope beleži krajem ove godine, moglo bi da dovede do toga da neki projekti planirani za ovu, budu ipak odloženi za 2021. godinu.

O tome koliko su projekcije investicija za narednu godinu nezahvalan posao, svedoči i situacija iz prve polovine ove godine.

Šefica Norveškog direktorata za naftu i gas Bente Niland izjavila je u maju za Rojters da se očekuje da će kompanije do kraja 2021. predati najviše 21 razvojni plan (PDO) za unapređenje i eksploataciju novih i postojećih nalazišta nafte i gasa duž norveške obale. Napomenula je i da se trenutno razmatra oko 70 potencijalnih projekata, što je navodilo na zaključak da sledi snažan rast investicija.

Već u junu je, međutim, norveška statistika upozorila da anketa među kompanijama ukazuje na to da se zapravo sprema ozbiljan pad ulaganja u 2021. godini, a pogotovo posle saopštenja vodećeg državnog naftnog giganta, kompanije “Ekvinor” da planira da smanji operativne i kapitalne troškove kako bi sačuvao likvidnost. To se odrazilo i na njihovu letošnju procenu investicija za 2021 godinu. U junu su projektovali 16,5 milijardi dolara, da bi se ta projekcija do avgusta blago popravila na 16,8 milijardi dolara.

Od septembra stvari ipak izgledaju optimističnije za Norvešku, najvećeg proizvođača nafte u zapadnoj Evropi i, posle Rusije, drugog po veličini izvoznika gasa na našem kontinentu.

Tokom trećeg kvartala, zabeležen je rast “kontinentalnog” BDP od impresivnih 5,2 odsto, ali ova računica ne uzima u obzir proizvodnju nafte i gasa.

Ta proizvodnja je, prema podacima Norveškog direktorata za naftu i gas za oktobar, niža za 2,1 odsto od planirane i to zbog štrajka radnika na platformama, koji je ovog leta trajao 16 dana, kao i zatvaranja nekih nalazišta zbog redovnog održavanja.

Na snazi je, takođe i odluka o smanjenju proizvodnje u toj zemlji od 134.000 barela nafte dnevno u drugoj polovini godine.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...