PONIŠTAVANJE RASPODELE NEPOSTOJEĆE DOBITI

Jelica Putniković

Članovi Upravnog odbora Naftne industrije Srbije će danas na dnevnom redu imati vruće teme - diktirane iz sedišta većinskog akcionara, Gazpromnjefta

Upravni odbor Naftne industrije Srbije a.d. danas će raspravljati o spornim odlukama o preusmeravanju dobiti od osam milijardi dinara za poravnanje potraživanja NIS-a od javnih preduzeća: Srbijagasa, JAT-a i Puteva Srbije. Biće, takođe, reči o o tome zašto Vlada Srbije još nije odredila koja će revizorska kuća praviti novu ekspertizu poslovanja NIS-a za 2008. godinu, a prema nezvaničnim izjavama is srpskog dela menadžmenta NIS-a na dnevnom redu bi se, kao vanredna tačka, mogla naći i rasprava o razlozima za nezadovoljstvo srpske strane sadašnjom situacijom u NIS-u.

Revizor pod znakom pitanja

Danas bi, takođe, trebalo da se održi i sednica Skupštine akcionara NIS-a, što je Balkanmagazinu potvrđeno u Ministarstvu rudarstva i energetike. Za pretpostaviti je da će ruski deo akcionara tražiti objašnjenje od Vlade Srbije zašto još nije imenovala novog revizora. Prema nezvaničnim informacijama Balkanmagazina na prošloj sednici Vlade Srbije nije bilo saglasnosti oko toga kojoj će od velikih revizorskih kuća biti poveren ovaj posao, za koji će iz "mršavog" budžeta Srbije biti isplaćeno oko 900 hiljada evra. Izbor je sužen jer izbor iz takozvane "velike četvorke" revizora se svodi na Ersten jang. Naime, KPMG otpada jer je radio prošli izveštaj, kojim srpska strana nije bila zadovoljna, iako je sama angažovala ovu kuću. Dilojt&Tuš takođe ne bi smeo da je u igri jer je već radio procenu vrednosti NIS-a a Prajsvoterhaus otpada jer je zvanični revizor Gazproma.

Može se, međutim, desiti da novog revizora i ne bude. Rusi insistiraju da se što pre donese odluka o finansijskoj situaciji u NIS-u, da bi mogli da podvuku crtu i znaju sa čim raspolažu a angažovanje novog revizora znači da bi se sa završnim računom čekalo do septembra.

Nije isključeno da će dva akcionara NIS-a "trgovati" u dogovoru oko "izlaženja na crtu". Naime, da će Rusi prihvatiti završni račun prethodnog - srpskog poslovodstva NIS-a (po kome je ova kompanija poslovala pozitivno) ako Srbi ponište odluke o povlačenju dividendi, koje su "teške" osam milijardi dinara - upravo onoliko koliko je KPMG izračunao da je NIS poslovao u minusu. Ne bi bilo čudno da se u paketu ustupaka koje će srpska strana morati da prihvati bude i sporna prodaja udela NIS-a u hotelu Hajat, koja je izvedena u vreme kada su se pregovori o prodaji komanije Rusima već zahuktali.



Podvlačenje crte

Dakle, članovi Upravnog odbora Naftne industrije Srbije će danas na dnevnom redu imati vruće teme - diktirane iz sedišta većinskog akcionara, Gazpromnjefta. Od njih se, pre svega, traži da ponište dve odluke Skupštine akcionara NIS-a, donete u finišu prodaje većinskog paketa akcija srpske naftne kompanije Rusima. Reč je o Odluci Skupštine NIS a.d. Novi Sad o raspodeli dobiti NIS a.d. Novi Sad za period od 1. januara do 31. decembra 2008. godine, donetoj 30. decembra prošle godine i Odluci Skupštine NIS a.d. od 29. januara ove godine o pokriću gubitaka prenesenih iz ranijih godina i raspoređivanju ostatka neraspoređene dobiti iz ranijih godina. Reč je o sumi od oko osam milijardi dinara, koju je Vlada Srbije, uoči ulaska Gazpromnjefta u NIS, iskoristila za "brisanje" dugovanja državnih firmi (Srbijagasa, JAT-a i Puteva Srbije) prema srpskoj naftnoj kompaniji.

Rusi se u ovim zahtevima pozivaju na niz dokumenata koje su dve strane potpisale u postupku prodaje NIS-a Gazpromnjeftu: na Osnivački akt Akcionarskog društva za istraživanje, proizvodnju, preradu i distribuciju nafte i naftnih derivata i istraživanje i proizvodnju prirodnog gasa Naftna industrija Srbije Novi Sad od 10. februara 2009. godine, na Ugovor o prodaji i kupovini akcija NIS a.d. Novi Sad od 24. decembra 2008. godine, na Međudržavni sporazum između Vlade Ruske Federacije i Vlade Republike Srbije "O saradnji u naftno-gasnoj oblasti" od 25. januara 2008. i Protokola ovog dokumenta, koji su istog dana potpisali Gazpromnjef i Vlada Republike Srbije.

U samom obrazloženju Rusi Vladu Srbije, koja je sada vlasnik preostalih 49% akcija NIS-a, podsećaju da su platili ugovorenu sumu od 400 miliona evra a da je Republika Srbija, u svojstvu prodavca jemčila kupcu - OAO Gazpromnjeftu "da u periodu od dana potpisivanja Ugovora (24.12.2008. godine) do dana prelaska prava na akcije, Kompanija NIS a.d. neće održati sednicu Skupštine niti će donositi odluke iz nadležnosti Skupštine, kao i da neće isplaćivati dividende". Ova Odluka stupa na snagu danom donošenja.

O svemu ovome treba da se izjasne i članovi Skupštine akcionara NIS-a. Prema saznanjima Balkanmagazina Upravni odbor NIS-a treba za 16. juli da sazove 37. vanrednu sednicu Skupštine akcionara NIS-a, koja treba da potvrdi poništavanje ovih odluka.

Nezadovoljstvo postoji ali...

Da je srpski deo menadžmenta kritički raspoložen prema ruskim menadžerima-ekspertima, koje je Gazpromnjeft postavio na čelo NIS-a - nije tajna. Nezvanično se čuju primedbe na to što Rusi traže da se preispitaju prethodno sklopljeni ugovori jer su, navodno, "naduvani". Ruski menadžment je, uz to, po ulasku u NIS otpočeo sa otpuštanjem ljudi koji nisu bili u stalnom radnom odnosu. Već je raskinuto oko 2.000 angažmana po osnovu ugovora o delu.

Nezadovoljni su, kako se čini, posebno članovi Upravnog odbora koje je delegirala Demokratska stranka, a ima i nagoveštaja da bi Biserka Jeftimijević i Dušan Elezović mogli čak podneti i ostavke.

Potvrđujući za Balkanmagazin da postoji nezadovoljstvo srpskih članova Upravnog odbora situacijom u NIS-u, Danica Drašković kaže da "moraju da se poštuju svi ranije sklopljeni ugovori".

"To sa prodajom akcija Hajata nije smelo da se radi. Mora se prestati sa ponašanjem iz perioda samoupravnog socijalizma", kaže Draškovićeva navodeći da nju posebno zanima to da se iz kupovine sirove nafte i ostalih nabavki izbace posrednici, odnosno, da NIS kupuje direktno od Gazpromnjefta, kao što je i obećavano dok su trajali pregovori o prodaji srpske naftne kompanije Rusima.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...