OPEK+ sutra o strategiji buduće proizvodnje nafte

J.P.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEK) i njeni partneri - proizvođači nafte predvođeni Rusijom pregovaraće sutra na ministarskom nivou u formatu OPEK+ o produžavanju ograničenja proizvodnje, kako bi cenu podigli i održali na nivou koji njima odgovara.

Proizvođači nafte iz OPEK + koalicije, koji nisu u četvrtak održali planiranu tele-konferenciju na ministarskom nivou razgovaraće, prema saopštenju iz ruskog ministarstva energetike i bečkih izvora, sutra.

Očekuje se da će centralna tema razgovora članica OPEK-a i drugih zemalja proizvođača i izvoznica sirov nafte, koje predvodi Rusija - neformalne grupe OPEK+ biti produženje sporazum o smanjenju proizvodnje „crnog zlata“, koji je pre dva meseca dogovoren kako bi se sprečilo dalje pojeftinjenje barela. O tome su ove nedelje raspravljali predstavnici ovih zemalja, pokušavajući da organizuju ministarske pregovore o mogućem produženju postojećih rezova proizvodnje potrebnih da se ponuda nafte izjednači sa osetno smanjenom potrošnjom i time podignu cene ove sirovine.

Saudijska Arabija i Rusija, ključni igrači OPEK+ grupe, žele produženje postojećeg nivoa reza proizvodnje, ali predlog trenutnog predsedavajućeg OPEK-a – Alžira, da se ministri okupe pred monitorima u četvrtak odložen je zbog nespremnosti pojedinih zemalja, u prvom redu Iraka, ali i Nigerije, da od jula nadoknade u maju i junu prebačene kvote, rekao je jedan neimenovani izvor iz OPEK +.

Nafta je, da podsetimo, drastično pojeftinila zbog kraha martovskog dogovora naftnog kartela a krizu je dodatno produbila smanjena tražnja zbog pandemije korona virusa.

Očekuje se da bečki razgovori OPEK-a+ budu okončani tokom sutrašnjeg dana. Ministri OPEK-ovih članica započeće sastanak u 12 sati po srednjeeuropskom vremenu, a pridruženi proizvođači iz OPEK+ pridružit će im se dva sata kasnije, izvestila je u petak ruska državna novinska agencija TASS, a prenela Hina.

Razgovori će biti dugi i teški, procenio je neimenovani izvor uključen u razgovore.

OPEC+ se u aprilu dogovorio da smanji isporuku za 9,7 miliona barela dnevno tokom maja i juna. Nakon što su u aprilu pala ispod 20 dolara za barel cene nafte su se posle toga više nego udvostručile - na više od 41 dolara. Ali, tržište je od srede pod pritiskom neodlučnosti OPEK + aktera oko pristanka na produženje strategije i u trećem kvartalu, prenosi bilten Nedelja NNKS navodeći da je preduslov za razgovore to da Irak i drugi, koji nisu u ispoštovali postojeće dogovoreno smanjenje pristanu da to isprave.

Dogovor o produženju rezova proizvodnje je verovatnim, napisao je analitičar Komerc banke (Commerzbanka) Eugen Vajnberg (Weinberg), komentarišući da su Irak, Nigeriju, Angolu i Kazahstan - zemlje koje su tokom prošlog meseca proizvodile više nego što je dogovoreno očigledno pristale ispuniti svoje obaveze u budućnosti.

Nedokučivi efekti smirivanja pandemije

Petro-zemlje oklevaju sa pristankom na dalje smanjenje proizvodnje, jer vagaju efekte smirivanja pandemje i ublažavanja restrikcija na slobodu kretnja i oživljavanje transporta i putovanja na oporavak potrošnje nafte, piše Reuters a prenosi Bilten Nedelja.

Ruski ministar energetike Aleksandar Novak izjavio je da bi se tržište nafte u julu moglo suočiti sa manjkom od tri do pet miliona barela dnevno, umesto dosadašnjih desetak miliona, zavisno od sporazuma koji eventualno dogovori OPEK+, javila je novinska agencija Interfax.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da predsednik Vladimir Putin ne planira da o tom pitanju razgovara s američkim kolegom Donaldom Trumpom ili drugim šefovima država, ali je konstatovao da se tržište nafte stabilizujea poslednjih nedelja.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...