KO JE I KAKO NAPRAVIO GUBITAK U NIS-U

Jelica Putniković

Zbog nepristajanja srpske strane da je NIS 2008. godinu završio sa gubitkom, odlučeno je da se angažuje još jedan nezavisni revizor. Novo veštačenje poslovanja NIS-a platiće poreski obveznici, dakle, svi građani Srbije. Trenutno stanje kompanije ne znači preispitivanje odluke Gaspromnjefta o kupovini kontrolnog paketa akcija, izjavljuju predstavnici ruskog menadžmenta.

Posle dvostrukog procenjivanja vrednosti Naftne industrije Srbije biće rađena i ponovna revizija završnog izveštaja o poslovanju ove kompanije tokom 2008. godine. Kako je pored Gaspromnjefta, vlasnik, doduše manjinski – 49 % akcija, Vlada Srbije - novo veštačenje platiće poreski obveznici, dakle, svi građani Srbije. Poznavaoci ove oblasti kažu da nijedna revizorska kuća koja drži do sebe novu reviziju poslovanja NIS-a neće raditi za manje od 200.000 evra. Komedija se, dakle, nastavlja a biće posebno zanimljivo ako novu reviziju, kao i novu procenu vrednosti, bude radio Dilojt&Tuš.



Upravni odbor NIS-a prilikom konstituisanja u februaru ove godine

Na jušerašnjoj sednici Upravni odbor Naftne Industrije Srbije razmatrao je revizorski izveštaj KPMG-a o radu kompanije u 2008. godini i, zbog nepristajanja srpske strane da je NIS 2008. godinu završio sa gubitkom od osam milijardi dinara, odlučeno je da se obavi posebna provera finansijskog izveštaja i da se angažuje još jedan nezavisni revizor. Neobično je što srpska strana sumnja u izveštaj KPMG-a jer, ova revizorska kuća je bila revizor NIS-a i pre prodaje Gazpromnjeftu. Ruski menadžment je 17. marta, kada je već uveliko trajalo preganjanje o tome da li je NIS 2008. godinu završio sa dobitkom od oko 2,3 ili gubitkom većim od tri milijarde dinara, saopštio da će se raditi revizija poslovanja u prethodnoj godini:

„Izabrana je kompanija KPMG, koju je angažovalo prethodno rukovodstvo NIS-a, kao nezavisnog eksperta. Novi menadžment je podržao taj predlog zato što kompanija KPMG predstavlja jednu od najvećih i najautoritativnijih revizorskih kompanija u svetu (pripada takozvanoj velikoj četvorci revizorskih kompanija).“

Sada će izvršilac nove revizije biti odabran tek na narednoj sednici UO NIS-a. Tek pošto Upravni odbor i Skupština NIS-a usvoje finansijski izveštaj za 2008. godinu taj dokument će biti dostavljen Narodnoj banci Srbije. Krajnji rok za taj posao je 30. septembar ove godine.

Odgovornost se utvrđuje

„Članovi Upravnog odbora došli su do zajedničkog stava da samo potpuno i jedinstveno shvatanje realnog stanja u kompaniji omogućava donošenje adekvatnih odluka. Zato je odlučeno da se uloži dodatni napor i vreme za razjašnjavanje složenih pitanja. Istovremeno, menadžmentu je dat nalog da, što je moguće pre, realizuje plan povećanja efikasnosti rada u kompaniji“, saopštava Dmitrij Mališev, predsednik Upravnog odbora NIS-a u pisanoj izjavi koja je sinoć dostavljena medijima.



Dmitrij Mališev, predsednik UO NIS

Ovakav zaplet, međutim, srpska strana je najavljivala poslednjih nekoliko dana a sam prof. dr Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike, koji je i predsednik Skupštine akcionara NIS-a, juče je izjavio da su, prema izveštaju revizora, gubici NIS-a u prošloj godini bili veći od tri milijarde dinara. Koliko konkretno - Škundrić nije hteo da precizira ali je, i pre same sednice UO NIS-a, otkrio da je na nivou Vlade Srebije sa Gaspromnjeftom pokrenuta inicijativa da se izabere novi nezavisni revizor koji će još jednom proveriti poslovanje NIS-a..

"Nakon novog izveštaja definitivno ćemo imati mogućnost da procenimo šta je tačno i u saglasnosti sa tim biće doneta odgovarajuća rešenja. Po zakonu je moguće do septembra odložiti sednicu Skupštine akcionara, na kojoj se usvaja izveštaj o poslovanju NIS-a", rekao je Škundrić za agenciju Beta naglašavajući da je sa Gazpromnjeftom dogovoreno „da se sva pitanja zajednički razmatraju i dogovorom rešavaju“.



Petar Škundrić, predsednik Skupštine akcionara NIS-a

Zanimljivo je da ministar Škundrić tvrdi da „gibitak ne može da bude sporno pitanje između vlade Srbije i strateškog partnera, pošto je Gaspromnjeft kupovao NIS u postojećem stanju i sa poslovanjem koje u tom trenutku nije bilo moguće utvrditi", jer se završni računi podnose do 28. februara. Govoreći o tome da li će neko od starog poslovodstva odgovarati ako se dokaže da je NIS polovao sa gubitkom, Škundrić kaže da „za sada ne može da se govori o tome da li je neko zloupotrebio položaj.“

"Zbog gubitka može da se odgovara ukoliko je narušena zakonitost u radu i poslovanju ili ukoliko je izvršena zloupotreba položaja. Kao predsednik Skupštine akcionara NIS-a tokom četiri meseca prošle godine, a na bazi redovonog izveštavanja UO o poslovanju, nisam mogao da steknem utisak da je bilo nezakonitog poslovanja u NIS-u", kaže ministar Škundrić.

Podsećajući na nagli skok pa pad cena nafte i kursne razlike, Škundrić kaže da sve to nije moglo da proizvede „toliki gubitak kopliki je utvrdio revizor“.

"Na bazi rezultata dve nezavisne revizorske kuće imaćemo dovoljno elementata da utvrdimo da li je bilo nezakonitog polovanja i da li je bilo zloupotreba u poslovanju NIS-a tokom prošle godine", zaključuje ministar Škundrić.



Kiril Kravčenko

Kiril Kravčenko, generalni direktor NIS-a je, međutim, u svojoj pisanoj izjavi medijima mnogo konkretniji kada govori o rezultatima revizije poslovanja kompanije u 2008. godini i odlukama Upravnog odbora od 29. maja.

"Nezavisna revizorska kompanija KPMG završila je proveru godišnjeg izveštaja za 2008. godinu. U skladu sa zaključkom nezavisnog revizora na osnovu rezultata 2008. godine kompanija je imala gubitak u iznosu od osam milijardi dinara. Gubitak je povećan u odnosu na iznos od 3,9 milija?di dinara iz preliminarnog godišnjeg izveštaja, dostavljenog Narodnoj banci Srbije 2. marta. Razlog: kompanija je morala da uzme u obzir „negativne“ primedbe revizora. KPMG je izabran za revizora kompanije po odluci Upravnog odbora još u novembru 2008. godine, odnosno izabrala ga je srpska strana. Gaspromnjeft, kupujući kontrolni paket akcija kompanije, u februaru 2009. godine, nije menjao revizora, pošto KPMG ulazi u „veliku četvorku“ najboljih svetskih revizorskih firmi", kaže Kravčenko, napominjući da je nezavisni revizor Gaspromnjefta kompanija PWC koja, takođe, ima predstavništvo u Srbiji.

Ruska analiza o gubicima NIS-a

Kravčenko dalje kaže da postoje kako objektivni, tako i subjektivni razlozi gubitaka NIS-a. Prvi su, što je, uprkos povoljnim operativnim rezultatima za prvih devet meseci 2008. godine, u četvrtom kvartalu kompanija pretrpela značajne gubitke zbog pada cena naftnih derivata i devalvacije dinara.

"Na primer, samo devalvacija dinara u odnosu na strane valute imala je negativni efekat veći od devet milijardi dinara. Subjektivni razlozi su kršenje međunarodnih standarda knjigovodstvenog obračuna i greške u obračunu. To je, na primer, pogrešna procena robno-materijalnih rezervi, nepostojanje rezervi za neizvesna dugovanja i odloženi porez na prihod, kao i potencijalni gubici u vezi sa sudskim sporovima u kojima kompanija učestvuje, otpis troškova za dodatnu materijalnu stimulaciju zaposlenih u vidu otpisa kredita itd. Osim toga nisu bile ostavljenje rezerve za troškove zatvaranja iscpljenih naftnih bušotina, i odložene izgradnje hotela Crni Vrh", nabraja Kravčenko i tvrdi: "Izveštaj KPMG je prva nezavisna, „čista“ potvrda o tome da „dostavljeni finansijski izveštaj tačno i objektivno pokazuje finansijsko stanje“. To znači da su u izveštaju ne samo otkrivene, nego i prvi put po međunarodnim standardima otklonjene greške računovodstvenog izveštaja, koje su pravljene i proteklih godina, i koje je revizor tada i identifikovao, ali nije otklanjao. Na primer, u revizorskom izveštaju kompanije Deloitte za 2007. godinu (takozvani „nečisti“ zaključak) identifikovano je 10 grešaka u izveštaju, o kojima je revizor dostavio informaciju menadžmentu i Upravnom odboru."



Kiril Kravčenko, generalni direktor, prilikom polaganja cveća na
spomen ploču za nastradale u bombardovanju NIS-a

Govoreći o otome kako se došlo do solomonskog rešenja o novom revizoru, Kravčenko kaže:

"Upravni odbor NIS-a, na sednici 29. maja, koja je završena kasno uveče, razmatrao je rezultate revizorskog izveštaja KPMG. Predstavnici manjinskog akcionara – Republike Srbije – iskoristili su zakonsko pravo da angažuju novog revizora i predložili da se obavi posebna provera finansijskog izveštaja. Upravni odbor postigao je konsenzus po tom pitanju. Drugi revizor biće izabran na sledećem Upravnom odboru po preporuci Vlade Srbije i uz poštovanje svih zakonskih procedura."

Kriza – realno stanje

Kravčenko dalje kaže da menadžment i akcionari moraju zajednički da izvedu kompaniju iz krize i da odluka o obavljanju nove revizije ne sme da skreće pažnju sa glavnog pitanja – stanja poslovanja kompanije.

"Razmatranje rezultata revizije izveštaja za 2008. godinu ne sme da potisne u drugi plan glavni zajednički zadatak akcionara i menadžmenta: izvođenje kompanije iz krize. Nema ničeg čudnog u tome što je nezavisna revizija došla do ovakvih rezultata. Ni za koga nije tajna da tokom poslednje decenije kompanija nije ulagala dovoljno novca u sopstveni razvoj, gubila je klijente, gomilala kredite i bila korištena više kao mehanizam regulisanja u interesima celog tržišta, ali na štetu same kompanije. Globalna ekonomska kriza krajem 2008-2009. godine je još više otežala situaciju u kompaniji. Tačan obračun (obračunat, sabran, izračunat) je samo prikazao realno stanje poslovanja kompanije. Da, stanje kompanije je loše, ali nema svrhe gurati glavu u pesak, ili veštački, na papiru, poboljšavati pokazatelje. To su činjenice poslovanja s kojima ćemo morati da radimo", konstatuje Kravčenko.

Generalni direktor NIS-a posebno ističe da „trenutno stanje kompanije ne znači preispitivanje odluke Gaspromnjefta o kupovini kontrolnog paketa akcija."

"Nema nikakvih predloga za preispitivanje cene kupljenog kontrolnog paketa akcija. Neće se revidirati ni obaveze većinskog akcionara u vezi s investicionim programom: realizacija investicionog programa je već počela, završen je prvi tender za kupovinu opreme. Ipak, to znači naporan zajednički rad – akcionara i menadžmenta – na izvođenju kompanije iz krize. I, naročito, strogo obostrano poštovanje dogovora akcionara. Menadžment je već predložio plan za poboljšanje, koji obuhvata modernizaciju rafinerija, poboljšanje kvaliteta proizvoda, razvoj maloprodajne mreže, realizaciju nove finansijske strategije marketinga i smanjenje troškova u svim pravcima. Te inicijative je jednoglasno podržao Upravni odbor."

U daljem fokusu menadžment s Kravčenkom na čelu, NIS-a će maksimalnu pažnju posvetiti „povećanju kvaliteta goriva, uz očuvanje konkurentne cene, naročito smanjenju sadržaja olova u benzinu i povećanju proizvodnje evro dizela“.

"Uprkos finansijskom stanju, kompanija izvršava svoje socijalne obaveze. Konkretno, u cilju motivacije zaposlenih za ostvarivanje konkretnih rezultata uveden je novi sistem premija, fond zarada zaposlenih povećan je do 15%, u zavisnosti od rezultata rada. NIS će postati stabilni lider u regionu. Mi zajednički treba da pokažemo upornost u dostizanju tog cilja. Činjenica da se posluje s dobitkom ili gubitkom neznatno utiče na iznos poreza koje NIS uplaćuje u budžet Srbije, pošto porez na dobit iznosi tek nešto više od 1% od ukupne sume poreza koji kompanija plaća. U 2008. godini NIS je na ime poreskih davanja uplatio u budžet Srbije 50 milijardi dinara, uključujući i 587 miliona kao porez na dobit. Ostali porezi – PDV, akcize, porezi na zarade zaposlenih – plaćaju se nezavisno od rezultata poslovanja. Bez obzira na trenutne finansijske rezultate obim poreskih izdvajanja kompanije u 2009. godini je porastao zbog povećanja akciza", zaljučuje Kravčenko.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...