DUPLIRAN KAPACITET GASOVODA KROZ SRBIJU

Jelica Putniković

Sada zaista možemo govoriti o tome da će trasa gasovoda Južni tok kroz Srbiju biti magistralna i da će Srbija biti važna tranzitna zemlja za ruski gas ka Evropi

Ruski Gazprom i italijanska kompanija ENI dogovorili su se juće u Sočiju da kapacitet morskog dela gasovoda Južni tok bude povećan sa 31 na 63 milijarde kubnih metara gasa godišnje. Izvori Balkanmagazina tvrde da to znači da će kapacitet gasovod kroz Srbiju sigurno biti veći od 20 milijardi kubnih metara godišnje što je, i inače, za naš sajt najavio Aleksandar Medvedev, drugi čovek Gasproma tokom nedavne posete Beogradu.

-Sada zaista možemo govoriti o tome da će trasa gasovoda Južni tok kroz Srbiju biti magistralna i da će Srbija biti važna tranzitna zemlja za ruski gas ka Evropi. Običaj Rusa je da zvanično ne govore o planovima dok ih dobro ne provere i utvrde da su realni za sprovođenje. Očigledno je da su našli dovoljno potencijalnih kupaca gasa na kraju cevovoda kada su sa italijanskim partnerom potpisali memorandum o povećavanju kapaciteta morskog dela cevovoda. Najverovatnije će se graditi gasovod sa dve cevi, kapaciteta od po 31 milijarde kubnih metara – objašnjava izvor Balkanmagazina iz Srbijagasa, napominjući da je sada realno očekivati da kroz Srbiju gasovod ima kapacitet veći od 20 milijardi kubnih metara.

Potpisi iz Sočija

U ruskom letovalištu Soči čelnici Gasproma i ENI-ja su, u prisustvu ruskog i italijanskog premijera Vladimira Putina i Silvia Berluskonije potpisli aneks memoranduma kojim se, pored dupliranja kapaciteta gasovoda utvrđuju i pitanja prodaje gasa.



Direktori nacionalnih gasnih kompanija Srbije, Bugarske, Grčke i Italije, u prisustvu
premijera Rusije i Italije, potpisali su danas u So?iju sa ruskim Gaspromom
osnovne sporazume o izgradnji gasovoda Južni tok: Dušan Bajatović i Aleksej Miler

-Pitanje prodaje gasa treba da rešavaju svi učesnici projekta, a ne samo ENI i Gasprom – rekao je Putin.

U Sočiju je, naime, predsednik Gasproma Aleksej Miler sporazume o osnivanju zajedničkih kompanija za izgradnju gasovoda Južni tok potpisao i sa gasnim kompanijama Srbije, Bugarske i Grčke. Osnovni sporazum o formiranju zajedničkog preduzeća za deonicu Južnog toka kroz Srbiju potpisao je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović. Sa grčkom kompanijom DESFA i Bugarskim energetskim holdingom EAD zajednička preduzeća se osnivaju sa vlasničkim udelom od po 50 odsto, dok će u zajedničkom preduzeću sa Srbijom Gasprom posedovati 51 odsto akcija, a Srbijagas 49 odsto.

„Potpisani dokumenti utvrđuju principe saradnje u predinvesticionoj fazi projekta i utvrđuju uslove, redosled osnivanja i mehanizme rada zajedničkih preduzeća”, navodi se u saopštenju koje je tim povodom izdao Gasprom.

Ovakav dokument sa Gazpromom Mađarska je potpisala ranije.

Predstavnici Gasproma su u Sočiju novinarima rekli da će države, kroz čije će teritorije proći gasovod Južni tok do kraja 2009. godine odrediti njegovu trasu.

"Sada se razmatra nekoliko varijanti trase s nizom mogućih krakova ali, sa završavanjem tehničke dokumentacije, njihov broj će se smanjiti i do kraja godine će već biti jasno koje su to najverovatnije trase", kažu u Gaspromu precizirajući da se za izgradnju nadzemnog dela razmatraju različite trase, koje prolaze preko teritorije zemalja istočne i centralne Evrope, s mogućim konačnim tačkama u Italiji i Austriji. Obim investicija za gasovod Južni tok biće utvrđen po završetku tehničke dokumentacije.

Gasovod Južni tok, zajednički projekat Gasproma i italijanske kompanije ENI trebalo bi da prenosi ruski gas ispod Crnog mora, cevovodom dugim 900 kilometara, do Bugarske i potom do drugih evropskih zemalja. Plan je da se gasovod Južni tok, čije je vrednost izgradnje ranije procenjena na oko 10 milijardi evra, bude završen do kraja 2015. godine.

Premijeri Rusije i Italije Vladimir Putin i Silvijo Berluskoni ocenili su u Sočiju da realizacija projekta Južni tok neće dovesti do energetske zavisnosti Evrope od Rusije.

-Taj projekat je važan korak u osiguranju energetske bezbednosti, on će doprineti stabilnosti evropskog gasnog trzišta – rekao je Putin novinarima, nakon razgovora sa Berluskonijem u Sočiju na šta je Berluskoni uzvratio:

- Mislim da se možemo smatrati veoma srećnom zemljom koja dobija energente od prijateljske zemlje, Rusije, koja nikada nije prekršila svoje obaveze.

Putin je u Sočiju posebno istakao da se Rusija ne protivi izgradnji gasovoda Nabuko.

-Nemamo ništa protiv realizacije alternativnih projekata - kazao je ruski premijer.

Šef Gasproma Aleksej Miler i šef ENI-ja Paolo Skaroni ocenili su da potpisivanje dokumenta predstavlja "još jednu potvrdu čvrste namere kompanija da nastave razvoj projekta Južni tok, uzimajući u obzir njegov strateški značaj i važan doprinos sigurnom snabdevanju Evrope gasom".

Nećemo zavisiti od Ukrajine i Mađrske

Direktor Srbijagasa Dušan Bajatović je, u izjavi FoNetu, posle potpisivanja sporazuma, istakao da

"Srpska strana može da bude zadovoljna, jer će zajedničko preduzeće sa Gaspromom, koje će biti osnovano u Švajcarskoj, delatnost obavljati po propisima Srbije. Vlasnički odnos ostaje isti, 51 odsto imaeće Rusija a 49 odsto Srbija, s tim što je utvrđena jedna široka lista u kojoj mi u potpunosti štitimo interese srpske strane. Praktično, ključne odluke koje se odnose na upravljanje budućom zajedničkom firmom neće biti moguće doneti bez saglasnosti Srbijagasa", rekao je Dušan Bajatović za Fonet u Sočiju.

Naglašavajući da dodatne garancije za izgradnju Južnog toka daje prisustvo premijera Rusije i Italije Vladimira Putina i Silvija Berluskonija na potpisivanju sporazuma, Bajatović je prokomentarisao:

-Ukoliko je i bilo sumnje da će gasovod biti izgrađen, današnji sastanak je sve takve sumnje razvejao. Izgradnjom Južnog toka dobijaju se dve važne stvari - prva je da će njime u Evropu dolaziti dodatne količine gasa, sa novih izvora u Rusiji i srednjoj Aziji, a druga je da će praktično biti ukinut monopol Ukrajine u snabdevanju gasom prostora istočne Evrope. Verujem da će do 31. 12. 2015. godine Južni tok biti jedan novi izvor gasa i da će se, što je Srbiji najvažnije, izbeći monopol Ukrajine kada je transport gasa u pitanju. To Srbiji olakšava razgovore sa mađarskom gasnom kompanijjom MOL, jer više praktično neće bilo njhovog monopola na snabdevanje Srbije gasom. Izgradnja Južnog toka ne znači samo povećanje stabilnosti u snabdevanju Srbije gasom, nego i okolnih zemalja, čiji će Srbija biti tranziter.

Govoreći o značaju ovog događaja za buduće odnose Srbije i Rusije, Bajatović je istakao da “se nada da će buduća saradnja biti na nivou dosadašnje.”

-Sporazum znači potpuno nove ekonomske i političke mogućnosti Srbije – rekao je Bajatović u Sočiju.

-Izgradnja gasovoda Južni tok će predstavljati ne samo povećanje količine isporučenog gasa u Srbiju, nego i povećanje sigurnosti i stabilnosti isporuke gasa u Evropu. Realizacijom projekta Južni tok Srbija će postati veoma značajna zemlja u tranzitu ruskog gasa u Evropu. Na sastanku smo dogovorilio u kojim rokovima i na kojim principima će biti osnovano zajedničko preduzeće dve kompanije i urađena studija izvodljivosti, kao i o tome da li će Južni tok biti završen do 31. decembra 2015. godine, do kada je planirano – rekao je Aleksej Miler, predsednik ruskog Gasproma FoNetu posle sastanka sa generalnim direktorom Srbijagasa Dušanom Bajatovićem.

Ističući da se šire perspektive saradnje Srbijagasa i Gasproma i da je razgovarano i o skladištu gasa u Banatskom dvoru i novim projektima u oblasti energetike, Miler je rekao da je dogovoreno da se naredni sastanak dve komapanije održi u vreme Svetskog ekonomskog foruma u Sankt Petersburgu.

-Do tada će doći do novih, konkretnih dogovora – obećao je Miler.

U saopštenju Srbijagasa se navodi da će zajedničko preduzeće sa Gaspromom pripremiti studiju izvodljivosti gasovoda na teritoriji Srbije, sa detaljnom procenom svih tehničkih, pravnih, finansijskih, ekoloških i ekonomskih karakteristika i pokazatelja projekta.

Do donošenja konačnog investicionog rešenja o realizaciji Južnog toka, detaljnom razradom tehničkih zadataka u okviru pripreme studije srpskog dela gasovoda i upravljanjem zajedničkim preduzećem, baviće se Upravni odbor i Radna grupa koju će osnovati Gasprom i Srbijagas.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...