Pančevačka rafinerija biće među najmodernijima u Evropi

BM

NIS počeo izgradnju postrojenja „Duboka prerada“, ključnog projekta druge faze modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu. Završetak radova na izgradnji postrojenja planiran je za treći kvartal 2019. godine, kada će prerađivački kompleks NIS-a biti među najmodernijim u Evropi.

U Rafineriji nafte Pančevo danas je svečano obeležen početak izgradnje postrojenja za duboku preradu sa tehnologijom odloženog koksovanja, ključne investicije druge faze modernizacije Rafinerije. Izgradnjom postrojenja za duboku preradu sa tehnologijom odloženog koksovanja, ključne investicije druge faze modernizacije Rafinerije NIS nastavlja trend neprestane modernizacije svojih postrojenja i radnih procesa.

„Realizacija projekta Duboka prerada sa tehnologijom odloženog koksovanja nova je prekretnica u razvoju NIS-a i značajan korak u daljoj modernizaciji Rafinerije nafte u Pančevu. Ovaj projekat značajan je i za ceo naftni sektor u Srbiji. Razvoj prerađivačkih kapaciteta i implementacija modernih tehnologija osiguraće da NIS ostane lider na veoma zahtevnom i konkurentnom regionalnom tržištu naftnih derivata. Uveren sam da ćemo, zahvaljujući uspešnoj saradnji dva ključna akcionara, ‘Gasprom njefta’ i Vlade Republike Srbije, nastaviti sa razvojem NIS-a i biti primer drugima kako po efikasnosti poslovanja, tako i po uvažavanju principa održivog razvoja“, rekao je na svečanosti Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a.

U projekat „Duboka prerada“ biće uloženo više od 300 miliona evra, što je jedna od najvećih investicija u Srbiji u narednih nekoliko godina. Završetak radova na izgradnji postrojenja planiran je za treći kvartal 2019. godine i njegovom izgradnjom prerađivački kompleks NIS-a biće među najmodernijim u Evropi. Glavni projektant i kompanija koja upravlja izgradnjom je međunarodna kompanija CB&I.

„Hoću da se zahvalim „Gasprom njeftu“ na ogromnom trudu i energiji koji već 3 godine zajednički rade sa srpskim delom u NIS-u da se postigne plan i napravi dogovor kako da krenemo u proces duboke prerade. Mnogo godina se pričalo koju najbolju metodologiju i tehnologiju da primenimo. Evo nas danas na gradilištu i za 2 godine očekujemo izvanredne rezultate duboke prerade. Do danas, investicije NIS- a su obezbedile da imamo najbolje gorivo u ovom delu Evrope, što možete da prepoznate kada idete na godišnji odmor, možete da primetite da je kvalitet benzina i dizela mnogo bolji u Srbiji nego u okolnim zemljama. Za svakog čoveka u Srbiji je bitno da zna da duboka prerada služi daljem razvoju  i napretku zemlje i da ćemo imati ogromne ekonomske i ekološke koristi, ali da će to Srbiju na nivou zemalja koje imaju značajan deo investicija još više da podigne u ovom regionu“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Aleksandar Djukov, predsednik upravnog odbora „Gasprom njefta“ je istakao: „Otkrivamo novu stranicu istorije u razvoju kompanije NIS. Otvarajući projekat duboke prerade nafte u Rafineriji nafte Pančevo, počinjemo drugu fazu modernizacije ovog kompleksa. Prva faza modernizacije nam je dozvolila da ovu rafineriju dovedemo u rang vodećih u Evropi u ovoj oblasti. Završetkom druge etape, ova rafinerija u Pančevu biće u istom rangu sa svetskim rafinerijama, jer ćemo dubinu prerade dovesti do 99%. Od 2009. godine već smo uložili više od 2,5 milijardi evra u razvoj. To je omogućilo NIS-u da postane jedan od energetskih lidera u ovom regionu. Početak ovoga projekta još jednom pokazuje ozbiljnost namera Vlade Srbije i naše strane povodom razvoj ove kompanije. „Gasprom njeft“ će i dalje ulagati sredstva u NIS.“

Projektom „Duboka prerada“, NIS nastavlja trend neprestane modernizacije svojih postrojenja i radnih procesa kako bi tržištu obezbedio ponudu najkvalitetnijih goriva. Nova postrojenja omogućiće optimalno iskorišćenje kapaciteta Rafinerije nafte u Pančevu i povećanje efikasnosti prerade do 99,2 odsto sa sadašnjih 86 procenata. To će značiti povećanu proizvodnju visokokvalitetnog benzina i dizela, kao i početak proizvodnje koksa, proizvoda koji je do sada uvožen u našu zemlju. Time će NIS ujedno nastaviti da unapređuje energetsku stabilnost Republike Srbije.

NIS-RNP

Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike Srbije je istakao da će investicija u izgradnju postrojenja za duboku preradu omogućiti sigurnost i održivost Naftne industrije Srbije i omogućiti nesmetano obavljanje naftnog biznisa koji je od izuzetnog značaja za našu ekonomiju, društveni proizvod i za Srbiju generalno.

Realizacijom ovog projekta NIS, takođe, nastavlja sa ulaganjima u unapređenje zaštite životne sredine jer će se početkom rada „Duboke prerade“ steći uslovi za prestanak proizvodnje mazuta sa visokim sadržajem sumpora. To će ujedno omogućiti da Srbija ispuni svoje međunarodne obaveze u smislu ograničavanja korišćenja goriva koja imaju visok sadržaj sumpora.

Igor Mirović, predsednik Pokrajinske Vlade, je izjavio da je projekat „Duboka prerada“ važan po svojoj tehnološkoj suštini, kao i po svojim efektima u budućnosti, jer će savremeniji pogoni Rafinerije u Pančevu imati i veću dobit, a deo te dobiti pripašće i Republici Srbiji i AP Vojvodini i biće usmeren za sve aspekte njenog razvoja.

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji, Aleksandar Čepurin, je izjavio: „U okviru međusobne saradnje Srbije i Rusije, NIS je jedna od najvažnijih firmi i hteo bih s tim u vezi da naglasim da je to zajednička kompanija Rusije i Srbije. Smatram da postoje tri glavna razloga za ovako dobar razvoj saradnje ovih dveju kompanija: prvo, tehnološka saradnja, druga stvar je to što „Gasprom njeft“ ima jednu snažnu, fundamentalnu tehnološku osnovu za saradnju na međunarodnom nivou. I ono što je veoma važno, to je da smo uspostavili jednu veoma dobru saradnju, kako u poslovnom smislu, tako i na političkom nivou sa vlašću države i na regionalnom nivou.“

Investicija u projekat „Duboka prerada“ predstavlja nastavak razvoja Rafinerije nafte Pančevo. Prva faza modernizacije Rafinerije podrazumevala je izgradnju novih postrojenja i rekonstrukciju postojećih. Ključni projekat te etape razvoja prerađivačkih kapaciteta NIS-a bila je izgradnja kompleksa za blagi hidrokreking i hidroobradu (MHC/DHT), koji predstavlja proces sekundarne prerade sirove nafte. Početak rada ovog kompleksa u 2012. godini omogućio je domaću proizvodnju goriva Evro 5 standarda. U prvu fazu modernizacije Rafinerije nafte u Pančevu bilo je uloženo više od 540 miliona evra. 

Svečanom događaju prisustvovali su Aleksandar Vučić, predsednik Republike Srbije, Igor Mirović, predsednik Pokrajinske Vlade, Aleksandar Antić, ministar rudarstva i energetike Srbije, Aleksandar Čepurin, ambasador Ruske Federacije u Srbiji, Aleksandar Djukov, predsednik Upravnog odbora „Gasprom njefta“, Kiril Tjurdenjev, generalni direktor NIS-a, članovi Vlade Republike Srbije, predstavnici lokalne samouprave grada Pančeva i brojne zvanice.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...