Naftaški samit u Banjaluci

BM

NIS je učesnicima međunarodne stručne konferencije naftno-gasnih kompanija u Banjaluci predstavio iskustva i najnovija dostignuća i regionalne projekte u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.

Predstavnici Naftne industrije Srbije su učesnicima konferencije CEEC Scout Meeting, regionalnog skupa predstavnika kompanija naftno-gasnog sektora koje posluju u Centralnoj i Istočnoj Evropi, kao i Kaspijskom regionu, predstavili dostignuća kompanije u oblasti istraživanja i proizvodnje u Srbiji i regionu, kao i investicione prilike i aktivnosti NIS grupe na području koncesije u Republici Srpskoj (Bosna i Hercegovina).

Ovaj stručni skup bio je ujedno prilika za razmenu iskustava, prezentaciju najnovijih dostignuća i regionalnih projekata u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa.

Organizatori skupa u Banjaluci bili su Naftna industrija Srbije, jedna od najuspešnijih energetskih kompanija u jugoistočnoj Evropi i međunarodna konsalting kompanija IHS Markit a inicijator skupa, koji je održan od 5. do 7. oktobra bio je Blok Istraživanje i proizvodnja NIS-a.

Na konferenciji je učestvovalo gotovo 200 predstavnika iz 80 naftno-gasnih kompanija. Goste je u ime NIS-a pozdravio Irek Habipov, direktor Bloka Istraživanje i proizvodnja“ koji je govorio o razvoju kompanije i rezultatima u segmentu istraživanja i proizvodnje nafte i gasa. Pored interaktivnih prezentacija i okruglih stolova,NIS je za učesnike skupa organizovao i obilazak lokaliteta u BiH koji se smatraju perspektivnim po pitanju istraživanja i eksploatacije ugljovodonika.

NIS grupa, koja angažuje oko 11.000 radnika, jedan je od najvećih vertikalno integrisanih energetskih sistema u jugoistočnoj Evropi. Osnovne delatnosti NIS-a su istraživanje, proizvodnja i prerada nafte i gasa, promet širokog asortimana naftnih i gasnih derivata, kao i realizacija projekata u oblasti petrohemije i energetike. U oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa NIS sprovodi aktivnosti na teritoriji Srbije, Bosne i Hercegovine, Rumunije, Mađarske i Angole. U Srbiji NIS poseduje modernu Rafineriju nafte u Pančevu. NIS grupa upravlja mrežom od više od 420 benzinskih stanica na teritoriji Srbije, Bosne i Hercegovine, Bugarske i Rumunije. Predstavništva NIS-a otvorena su i u Rusiji i Hrvatskoj, a NIS je prva srpska kompanija koja je otvorila svoju kancelariju u Briselu.

NIS je u 2010. godini sa ruskom kompanijom Njeftegazinkor učestvovao u osnivanju preduzeća Jadran Naftagas, koje poseduje koncesiju za istraživanje i korišćenje ugljovodonika (sirove nafte i gasa) na teritoriji Republike Srpske. Ugovor o koncesiji zaključen je 2011. godine između preduzeća Jadran-Naftagas d.o.o. Banja Luka, kao koncesionara s jedne strane, i Vlade Republike Srpske – Ministarstva industrije, energetike i rudarstva, kao koncedenta s druge strane. Koncesija je dobijena na period od 28 godina.

CEEC Scout Group (Central-Eastern Europe and Caspian Scout Group) je udruženje naftnih i gasnih kompanija koje posluju u Centralnoj i Istočnoj Evropi, kao i Kaspijskom regionu. Cilj Udruženja je razmena iskustava i saradnja u oblasti istraživanja i proizvodnje nafte i gasa. Grupa je osnovana 1994. godine i trenutno ima više od 80 članica. Koordinator grupe je međunarodna konsalting agencija IHS Markit sa sedištem u Londonu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...