Šlumberger ulazi u proizvodnju nafte i gasa

BM

Američki Šlumberger, najveća naftna servisna kompanija na svetu ulaže milijarde u kupovinu poslova u sektoru proizvodnje nafte i gasa.

Najveća svetska naftna servisna kompanija, američki Šlumberger ulaže milijarde dolara u kupovinu poslova u sektoru proizvodnje nafte i gasa, investirajući u iste projekte koje servisira snabdevanjem opreme i stručnom ekspertizom, piše Rojters a prenosi 

wpcserbia.rs.

Ovaj novi poslovni model pruža Schlumberger-u mogućnost da učestvuje u donošenja odluka vezanih za proizvodnju i upravljanje naftnim izvorima, pa čak i da angažuje svoje podfirme za pružanje logističkih usluga, objašnjavaju u kompaniji novu strategiju svojim akcionarima.

Ovakva poslovna politika mogla bi da privuče i druge igrače u globalnom naftnom servisnom sektoru, navodi Rojters i iznosi podatak da i General Electric-ova firma Baker Hudges najavljuje usvajanje slične strategije. Agencija dodaje da ono što nosi rizik za potencijalno nove naftne kolose jeste činjenica da će oni takvom poslovnom politikom biti više izloženi variranju cena nafte i potencijalno velikim gubicima u slučaju kraha pojedinih projekata.

Šlumberger trenutno, preko svoje proizvodne podfirme, ko-upravlja proizvodnjom oko 230.000 barela sirove nafte na dan, a ove godine je otvorio poseban investicioni fond namenjen finansiranju ulaganja u upstream. Kompanija nije želela da obelodani koliko je novca u fondu.

Američki servisni kolos je u junu sa Nigerijskom nacionalnom naftnom kompanijom dogovorio investiranje 700 miliona dolara u naftni istraživački projekat, na bazi procene da će posao donositi profit od 20 odsto ako cene nafte u svetu budu između 50 i 60 dolara, piše Rojters.

Kompanija je ove godine za 390 miliona dolara kupila udeo od 49 odsto u argentinskom mega polju naftnih škriljaca Vaca Muerta, u partnerstvu sa lokalnim YPF-om, pridružujući se u tom projektu naftnim gigantima Ševronu i Rojal Dač Šelu.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...