Hrvatska ugovorila desetogodišnju kupovinu ruskog gasa

BM

Ugovorom s hrvatskim Prvim plinarskim društvom ruski Gasprom obavezao se na godišnje isporučivanje jedne milijarde kubnih metara gasa Hrvatskoj. Dok ruski mediji pišu da se Hrvatska vratila Gaspromu i da najavljena gradnja LNG terminala na Krku neće ugroziti ovaj posao iz PPD tvrde da ugovoreni uvoz ruskog gasa nema nikakve veze sa posetom hrvatske predsednice Kolinde Grabar-Kitarović Rusiji.

Gasprom i hrvatska kompanija Prvo plinarsko društvo (PPD) potpisali su ugovor o isporuci gasa u Hrvatsku do 31. decembra 2027. godine, kojim se ruska kompanija obavezuje na godišnje isporučivanje jedne milijarde kubnih metara gasa, javlja HRT.

Ugovor stupa na snagu 1. oktobra i predstavlja produženje kratkoročnog ugovora Gasproma i PPD-a, prema kome se od početka 2017. do kraja septembra PPD-u dostavlja 1,48 milijardi kubnih metara gasa, uz dodatni plan za četvrti ovogodišnji kvartal od 250 miliona kubika.

Gasprom nije objavio pojedinosti novog ugovora ali, kako saznaje HRT, cena će se oblikovati u skladu s kretanjima na gasnom čvorištu Baumgartenu.

Od 2012. do 2016. godine, dostavljanje ruskog prirodnog gasa u Hrvatsku realizovala je kompanije Gazprom Swiss, a ranije je ugovore s Gaspromom sklapala Ina, odnosno od 2009. godine kompanija Prirodni plin.

Uz naslov Hrvatska se vratila Gaspromu ruski list Kommersant ističe da je ruska kompanija "prvi puta nakon 2010. godine vratila ulogu ključnog dobavljača gasa za Hrvatsku".

Kommersantovi sagovornici iz gasnog biznisa ocenjuju da je potpisivanje takvoga dugoročnog ugovora netipično za evropsko tržište zadnjih godina i da "oslikava odsustvo jasnih alternativa ruskom gasu".

Napominju da ugovor Gazproma i PPD-a "gotovo u potpunosti pokriva hrvatske potrebe za uvoznim gasom, što pod znak pitanja stavlja realizaciju projekta LNG terminala na Krku, o čemu se konačna investicijska odluka mora doneti tokom 2018. godine".

"Povratak hrvatskih uvoznika dugoročnom ugovoru s Gaspromom, nakon eksperimenata s kratkoročnim ugovorima, pokazuje da i na sjeverozapadnom Balkanu nema ozbiljne alternative ruskom plinu", smatra Alaksej Grivač iz ruskog Nacionalnog fonda za energetsku sigurnost (FNEB), koji komentariše da trenutna praksa revizije ugovora svake dve do tri godine utiče na to da se na dugoročne ugovore više ne gleda kao na omču oko vrata potrošača.

Što se tiče LNG terminala na Krku, Grivač smatra da, "čak i ako projekat zaživi, njegova svrha može biti tek pokriće povećane sezonske potražnje, te će, najverovatnije, raditi s niskim nivoom zauzetosti kapaciteta".

Iz hrvatske firme Prvo plinarsko društvo (PPD) potvrdili su juče da su sa Gasprom Exportom potpisala ugovor o 10-godišnjoj isporuci gasa na hrvatsko tržište, na čijoj su pripremi bili angažovani duže vreme.

"Naši su napori napokon urodili plodom", komentarisao je Pavao Vujnovac, vlasnik PPD-a.

U odgovoru na pitanja Jutarnjeg iz kompanije us poručili: „Ugovorom o desetgodišnjoj isporuci plina potpisanim između PPD-a i Gasprom Exporta dve su firme dosadašnju poslovnu saradnju regulirasale na dugogodišnjoj osnovi, zadržavajući dosadašnje prosečne ugovorene količine. Do ovog ugovora, međusobna suradnja bila je regulirana najčešće na godišnjoj bazi.”

Gasprom će novim ugovorom, koji postaje važeći 1. oktobra, isporučiti jednu milijardu kubnih metara plina godišnje do 31. decembra 2027. godine. Ovim dogovorom se produžuje dosadašnji kratkoročni ugovor između dve kompanije, prema kojem se od početka 2017. do kraja septembra PPD-u dostavlja 1,48 milijardi kubnih metara gasa, uz dodatni plan za četvrti ovogodišnji kvartal od 250 miliona kubika.

„Ugovorene količine nisu povećane u odnosu na dosadašnje i namijenjene su hrvatskom tržištu“, istaknuli su iz PPD-a.

Detalje ugovora kao što je cenovna formula za plaćanje gasa nisu hteli komentarisati.

Iako potpisivanje ugovora dolazi uoči službene poseta predsednice Kolinde Grabar-Kitarović Rusiji, iz PPD-a ističu da ova dva događaja nisu povezana.

„Trenutak potpisivanja ovoga ugovora nije ni na koji način povezan s posetom predsednice Hrvatske Rusiji. Naime, do sada smo ugovore o isporuci gasa najčešće definisali na godišnjem nivou, ali smo ih već duže nastojali staviti u dugoročni okvir. Naši su napori, napokon, urodili plodom“, kažu iz PPD-a.

Prvo plinarsko društvo, čiji je vlasnik  Pavao Vujnovac, bavi se uvozom, prodajom, snabdevanjem i distribucijom prirodnoga gasa. Sedište im je u Hrvatskoj, a imaju ogranke u Mađarskoj, Bosni i Hercegovini i Srbiji iz kojih posluje širom Evrope, stoji na službenim stranicama PPD-a.

Kompanija je u zadnjih nekoliko godina postala jedan od najvažnijih igrača na hrvatskom gasnom tržištu - nakon što je Hrvatska 2012. krenula s liberalizacijom. Firma PPD je u 2012. godini imala 293 miliona kuna prihoda, koji iduće godine skaču na 910 miliona kuna prihoda. Već 2014. prihodi premašuju 2,9 milijardi kuna, a u 2015. iznose 3,8 milijardi kuna.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...