Rosnjeft ulaže u gasovod u Kurdistanu

M.L.

Nakon što se već dogovorila sa vladom autonomnog iračkog Kurdistana o ulaganjima u razvoj pet naftnih polja najveća ruska naftna kompanija Rosneft saopštila je da će financirati izgradnju gasovoda u u ovom regionu, odakle bi gas mogao da se izvozi u Tursku i Europu.

Najveća ruska naftna firma Rosnjeft saopštila je, kako prenose agencije, da će uložiti više od milijardu dolara u gradnju gasovoda u iračkom Kurdistanu.

U Kurdistanu će, inače, 25. septembra biti održan referendum o nezavisnosti. Agencije javljaju da je to i u kontekstu višegodišnjih sporova s Bagdadom oko prihoda u budžet i udela u izvozu nafte, a da Rosnjeft želi da podrži ovaj region i tako učvrsti svoj položaj u ovom delu Bliskog istoka sa veoma perspektivnim nalazištima nafte i gasa.

Autonomni Kurdistan, naime, izvozi naftu nezavisno od Bagdada još od 2014. godine.

Kurdistanskim vlastima u Erbilu novac je potreban za borbu protiv naoružane skupine Islamske države i za prevladavanje krize u državnoj kasi, koju su prouzrokovale niske cene nafte. Već neko vreme oni pokušavaju pronaći i partnera za eksploataciju velikih rezervi prirodnog gasa, koji zahtijeva veća ulaganja kroz duži vremenski period.

Partnera su našli u Ropsnjeftu, koji nastoji da učvrsti svoje vodeće mesto u Kurdistanu, jednom od regiona u sveta koji se najbrže razvijaju.

Ove godine Rosnjeft je dogovorio i već realizovao prve zajmove Kurdistanu, pokrivene budućim isporukama nafte. Početkom jula s vladom ovog regiona dogovorena su ulaganja u istraživanje i razvoj pet naftnih polja.

Rosnjeft ekspanziju nastavlja u Kurdistanu i u istraživanjima i eksplotaciji gasa. U izgradnju tamošnjeg gasovoda ova firma će uložiti više od milijardu dolara. Time će se ubtzati razvoj gasnog sektora u ovom regionu, kojim su dosad upravljale, uglavnom, manje i srednje firme.

Na ovaj način Rosnjeft ostvaruje svoje ambicije i u sektoru gasa u kome u Rusiji vodeću ulogu ima Gazprom, zahvaljujući pre svega državnog monopolu izvoza ruskog gasa gasovodima. Izvozni kapacitet kurdistanskog gasovoda iznosiće oko 30 milijardi kubnih metara gasa godišnje, ali treba imati u vidu da će zu ove količine biti obezbeđena i potrošnja domaćih kupaca.

Prema Rosneftovim planovima, tih 30 milijardi kubnih metara gasa, koje bi Kurdistan mogao izvoziti predstavlja oko šest posto ukupne evropske tražnje za gasom i oko jedne šestine sadašnjeg ruskog izvoza gasa.

Plinovod će biti izgrađen 2019. godine za potrebe klijenata u samom Kurdistanu a izvoz bi trebao početi 2020. godine.

Sporazum će ujedno ojačati poziciju Rosnefta na međunarodnom tržištu gasa jer ova ruska kompanija već dugo pokušava ugroziti vodeću poziciju Gasproma kada je u pitanju izvoz gasa u Evropu.

Računa se, takođe, i na to da će Turskoj, “gladnj” energenata, gasovod doneti veću mogućnost snabdevanja gasom i potencijalno ulogu važnog čvorišta za isporuku gasa Evropi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...