Kome verovati?

J.P.

Marko Alvera, novi predsednik organizacije GasNaturally, koja okuplja evropske proizvođače i distributere gasa poručio je lobistima za postepeno eliminisanje fosilnih goriva iz evropskog energetskog miksa da je Evropi potreban prirodni gas da bi obnovljiva energija mogla da funkcioniše. Istovremeno, klimatski eksperti i naučnici, politički lideri, ekolozi i grupacije koje se bore za socijalnu pravdu, glumci i umetnici apelovali su ove nedelje u otvorenom pismu Evropskoj uniji da smesta povuče podršku mega projektu Transjadranski gasovod (TAP), „koji će uništiti evropske klimatske ciljeve”.

Evropi je potreban prirodni gas da bi obnovljiva energija mogla da funkcioniše, kaže Marko Alvera, novi predsednik organizacije GasNaturally, koja okuplja evropske proizvođače i distributere gasa.

Predstavljajući svoju platformu, kojom ta organizacija namerava da parira akciji lobista za postepeno eliminisanje fosilnih goriva iz evropskog energetskog miksa, Alvera kaže da će se angažovati kako bi objasnio partnerima i političarima zašto je taj energent jedan od najsigurnijih aduta za uspeh energetske i klimatske politike EU.

Alvera pri tom ukazuje na jedan aspekt koji se često zanemaruje prilikom kreiranja politike u oblasti energetike - a to je reakcija javnosti. Ako se potrošači suoče sa problemom previsokih računa zbog udela nameta za obnovljivu energiju prelazak ka čistijem sistemu bi mogao da naiđe na jak otpor javnosti. Ako se vlade opredele za ovaj put kad tad će pod pritiskom javnosti morati da uspore uvođenje čistih energetskih tehnologija, dovodeći u pitanje ukupan proces, pa je stoga vladama potreban gas, a on će obezbediti da uvođenje obnovljivih izvora energije bude izvodljivo.

Marko-Alvera

Predsednik GasNaturally navodi i sledeće argumente ovog sektora: Već je poznato da će prelazak sa uglja na gas u proizvodnji električne energije prepoloviti emisije CO2, imajući u vidu da ugalj izaziva 80% emisija ugljendioksida. Ovo se može ostvariti ponovnim aktiviranjem postojećih elektrana na gas, ili konvertovanjem TE na ugalj u gasne elektrane uz ograničena ulaganja. Što se tiče grejanja, električna energija kao pogon je u proseku tri puta skuplja od gasa po kWh. Ovaj raspon će se samo povećati u narednim godinama sa novim investicijama u elektroenergetsku infrastrukturu. Što se tiče efikasnosti, gasna oprema je najefikasnija i najjeftinija za upotrebu, posebno u poređenju sa električnim konkurentima.

Komprimovani prirodni gas (CNG) i utečnjeni prirodni gas (LNG) su, sa druge strane, dobre opcije za sektor transporta i predstavljaju troškovno-efektivna rešenja za smanjenje emisija ugljendioksida. Postojeća gasna infrastruktura omogućava prenos energije preko Evrope po mnogo manjoj ceni od nove elektroenergetske infrastrukture. Gasna infrastruktura može simultano da obezbedi rešenja za velika energetska skladišta, konvertujući višak električne energije iz solarnih i vetro kapaciteta u sintetički gas.

Otvoreno pismo protiv TAP-a

Nekako u isto  vreme klimatski eksperti i naučnici, politički lideri, ekolozi i grupacije koje se bore za socijalnu pravdu, glumci i umetnici apelovali su ove nedelje u otvorenom pismu Evropskoj uniji da smesta povuče podršku mega projektu Transjadranski gasovod (TAP) „koji će uništiti evropske klimatske ciljeve.“

TAP

Ova lobistička grupacija poručuje: „TAP će zarobiti Evropu kao potrošača fosilnih goriva za decenije unapred. Imajući u vidu da postojeći kapaciteti na fosilna goriva već premašuju plafon dozvoljenih emisija ugljendioksida iznad koga se događa katastrofa, ne može biti opravdanja za gradnju novih infrastruktura za transport fosilnih goriva, posebno na skali Južnog gasnog koridora.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...