Hrvati odlučili - plutajući LNG terminal najrealnija varijanta

BM

Hrvatska će na Krku graditi plutajući LNG terminal a iz firme LNG Hrvatska najavljuju da će tokom naredna dva meseca razmotriti da li će graditi novi ili kupiti brod terminalima za ukapljeni prirodni gas (LNG).

U julu i avgustu ove godine firma LNG Hrvatska razgovaraće sa kompanijama koje imaju u vlasništvu ili upravljaju brodovima-terminalima za ukapljeni prirodni gas (LNG), nakon čega će krenuti u pripremu međunarodnog tendera za plutajući LNG terminal na ostrvu Krku, potvrdio je direktor LNG Hrvatske Goran Frančić na stručnom skupu pod nazivom LNG terminal i pomorska industrija, održanom na Pomorskom fakultetu u Rijeci, piše hrvatski Novi list.

Na pitanje jesu li već započeli pregovori s brodovlasnicima, hoće li LNG Hrvatska graditi novi brod-terminal ili angažovati neki od postojećih Frančić je odgovorio kako je LNG terminal na Krku specifičan zbog uslova koje je postavila Evropska unija, koja projekat sufinancira sa 102 miliona evra.

Jedinstven projekat

“Još nije odlučeno, ali ovo je jedinstven projekt, jer EU od nas zahteva, kao glavni uslov za sufinansiranje, da budemo vlasnik broda. Dakle, moramo kupiti brod, a s nekom od kompanija koje imaju iskustvo u upravljanju takvim plutajućim terminalima nakon toga treba dogovoriti saradnju u operativnom vođenju terminala. Zbog toga smo već posetili brodogradilišta u Koreji i Singapuru, koja grade tu vrstu brodova”, rekao je Frančić, dodavši kako će konačna odluka o investiranju u terminal na Krku biti doneta u prvom kvartalu iduće godine jer, “za pokretanje investicije treba pribaviti sve potrebne dozvole, ispuniti tehničke uslove, ali i komercijalne, odnosno ugovoriti zakup kapaciteta terminal i zatvoriti finansijsku konstrukciju. Ako se sve to složi, vjerujem da ćemo pokrenuti realizaciju projekta.”

Najbliže realizaciji

Na skupu je profesor Damir Zec izložio razvoj ideje gradnje LNG terminala od devedesetih godina prošlog veka do danas, ističući kako je varijanta plutajućeg terminala najbliža realizaciji.

“Kada se osvrnemo unatrag, mogu reći da smo ovoga puta najbliži realizaciji projekta. Ovo je najrazumniji pristup, s najvećim stepenom verovatnoće da bude ostvaren, jer se sprovodi u racionalnim okvirima po pitanju kapaciteta, poslovne opravdanosti i fleksibilnosti”, rekao je Zec.

Upravo fleksibilnost i poslovna opravdanost su među najvećim prednostima brodova terminala, istaknuo je u svom izlaganju kapetan Darian Turk, koji je učesnike upoznao sa razlikama, odnosno prednostima i manama plutajućih terminala u odnosu na fiksne, kopnene LNG terminale.

Gas iz omišaljskog LNG-a bi, prema pisanju hrvatske štampe mogao na tržištu već krajem 2019. godine.

Frančić je nedavno istakao da je potrebno izraditi novu tehničku dokumentaciju, koja podrazumeva idejni projekat za plutajući terminal za dobijanje lokacijske dozvole. Nakon toga sledi izrada glavnog projekta, kako bi  dobili građevinsku dozvolu. Uz  to se radi i nova Studija uticaja na okolinu, jer  je promenjena tehnologiju LNG-a (umesto fiksnog biće plutajući). Frančić je najavio da će potrebne dozvole biti dobijene do kraja godine.

Cena gasa iz LNG-a najbitniji faktor

“Za hrvatski LNG je važno znati koja će biti krajnja cena njegovog gasa. Jer, cena gasa na tržištu za krajnjeg korisnika daje odgovor na pitanje koliko će LNG biti konkurentan”; rekao je Goran Frančić napomenuvši da će se, ako se pokaže da će cena gasa iz tog izvora biti konkurentna, ići na potpisivanje ugovora za izgradnju LNG terminala na Krku, to jest za kupnju posebnog broda za ukapljeni gas.

Dakle, tek posle raspisivanja tendere za kupovinu broda, za izgradnju priveza i priključka za gas na Krku znaće se koja je konačna cena ovog projekta.

Frančić posebno ističe da će za celi ovaj ciklus od presudnog značaja biti reakcija tržišta na ponudu LNG-a s Krka. U tome je važnu ulogu odigrala i Evropska unija, koja je donela odluku o tome da će sa 102 milijuna evra financirati kupovinu broda za ukapljeni gas.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...