Loše prognoze za naftaše

BM

Nafta sve jeftinija zbog rasta zaliha u SAD i tmurnih prognoza Međunarodne agencije za energetiku da će rast proizvodnje “crnog zlata” u nečlanicama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) nadmašiti tražnju u 2018. godini.

Sirova nafta danas je nastavila da pojeftinjuje zbog skoka zaliha u SAD i predviđanja Međunarodne agencije za energetiku (IEA) da će rast proizvodnje nafte u nečlanicama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) nadmašiti rast tražnje u 2018. godini, prenosi  Tanjug svetske agencije.

Cena nafte na terminskom tržištu u NJujorku pala je danas za čak 1,6 odsto, nakon što je u prethodna tri trgovačka dana ojačala za 1,8 odsto, javlja njujorška agencija Blumberg.

Američka "laka" nafta WTI za isporuku u julu pojeftinila je za 74 centa na 45,72 dolara za barel na Njujorškoj merkantilnoj berzi. Ukupan promet u trgovanju bio je 10 odsto iznad 100-dnevnog proseka. Cena WTI nafte se u utorak oporavila za 38 centi na 46,46 dolara.

Severnomorska nafta "brent" za avgustovske isporuke pojeftinila je za 70 centi na 48,02 dolara za barel na ICE evropskoj berzi fjučersa sa sedištem u Londonu, nakon što je u utorak porasla za 0,9 odsto.

Američki institut za naftu (API) saopštio je da su zalihe u SAD povećane za 2,75 miliona barela prošle nedelje, dok su zalihe benzina uvećane za 1,79 miliona barela.

SAD, Brazil, Kanada i drugi proizvođači nafte van OPEK-a će svoju proizvodnju u 2018. godini povećati po najvećoj stopi u protekle četiri godine, navodi se u prvim procenama IEA za 2018. godinu.

Kako navodi Blumberg, nafta nastavlja da pojeftinjuje “ispod” 50 dolara za barel, usled spekulacija da će rastuće zalihe u SAD ugroziti napore OPEK-a za smanjenje proizvodnje.

Globalna proizvodnja nafte će naredne godine porasti po većoj stopi od svetske tražnje, pre svega jer proizvođači u SAD povećavaju pproizvodnju, što može ugroziti napore izvoznika da podignu cene, saopštila je danas Međunarodna agencija za energetiku (IEA).

"U 2018. godini, očekujemo da će proizvodnja u nečlanicama Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) porasti po nešto većoj stopi od očekivanog rasta globalne tražnje", ocenjeno je u najnovijem mesečnom izveštaju IEA, a prenosi agencija Frans pres.

Prema procenama IEA, proizvodnja nafte u SAD će naredne godine skočiti, što bi, kako ocenjuje, moglo zadati glavobolju izvoznicima tog energenta.

S druge strane, OPEK predviđa da će u nečlanicama kartela proizvodnja porasti za 1,5 miliona barela dnevno na 59,7 miliona barela dnevno u 2018. godini, dok će proizvodnja u SAD dostići više od 14,1 milion barela dnevno.

Naftni kartel, međutim, nije dao procenu za sopstvenu proizvodnju, ali je izračunao da je ona povećana na 32,08 miliona barela dnevno u maju, zbog čega je ukupna globalna ponuda dostigla 96,69 miliona barela nafte dnevno prošlog meseca.

U izveštaju IEA se procenjuje da će ukupna globalna tražnja dogodine ubrzati za 1,4 miliona barela dnevno na 99,3 miliona barela dnevno.

Članice OPEK-a su se se krajem prošle godine dogovorile da na šest meseci, počev od januara 2017. godine, smanje proizvodnju, sve u nastojanju da suzbiju prekomernu ponudu i podignu cene tog energenta.

Takva mera je pomogla stabilizovanju cena početkom godine, zbog čega se severnomorska nafta tipa "brent" oporavila iznad cene od 50 dolara za barel.

Na sastanku krajem maja, članice i nečlanice OPEK-a su odlučile da produže dogovor o rezanju proizvodnje za dodatnih devet meseci.

Čini se, međutim, da dinamičan rast proizvodnje u SAD počinje da usporava proces uravnoteženja tražišta, zbog čega je "brent" pao ispod 50 dolara za barel od majskog sastanka OPEK-a.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...