Bugarsko gasno čvorište bez gasa

Vladimir Sabev / bnr.bg

Iako Brisel odobrava izgradnju bugarskog gasnog čvorišta, Moskva je poručila da ne daje gas.

Nećemo dozvoliti da Bugarska bude okružena gasnim trasama, bio je kategoričan premijer Bojko Borisov u svojoj izjavi na međunarodnom investicionom okruglom stolu (održanom početkom septembra), posvećenom njegovom omiljenom infrastrukturnom projektu – izgradnji gasnog čvorišta na bugarskoj obali Crnog mora. Projekat nije veoma jasan, iako se o njemu stalno raspravlja, naročito posle propasti izgradnje gasovoda „Južni tok“, koji je trebalo da kroz Bugarsku snabdeva ruskim gasom zemlje Centralne Evrope. Tada je Brisel primorao Sofiju – koja je računala na značajnu dobit od tranzita gasa – da zatvori vrata ruskom Gaspromu. Međutim, to nam ne smeta da sačuvamo svoje evropske gasne ambicije, iako smo na kraju kontinenta i praktično dobijamo gas jedino i samo od Rusije i to kroz teritoriju Ukrajine.

U principu gasno čvorište je instalacija koja, kao prvo, ima šta da distribuira, i, kao drugo, ima kome da ga distribuira. Trenutno, Bugarska ne raspolaže ni jednim ni drugim. Nema gasa, a nema ni onih koji bi želeli da se snabdevaju gasom upravo posredstvom Bugarske.

Ali, ideje postoje i to mahom u sferi dobrih namera, bez bilo kakvih praktičnih i vidljivih mera u pravcu njihove realizacije. Gas bi mogao da dođe i iz Azerbejdžana, Irana, Grčke, Turske... pa čak može da bude pronađen i u bugarskom Crnom moru. Da, onda bi sve bilo moguće, ali u konkretnom slučaju sve je to isuviše nesigurno i nepredvidivo, posebno s tačke gledišta rokova realizacije, a o gasnom čvorištu se govori kao o nečemu što će se možda graditi već iduće godine.

Brisel je na početku gledao skeptično na te ambicije Bugarske, ali je entuzijazam vlasti u Sofiji veći od racionalnih argumenata i Evropska komisija će – oće il’ neće – dati svoju podršku, pa čak je obećala i neke pare za taj projekat. Na konferenciji to je ponovo potvrđeno pred potencijalnim stranim investitorima, koji su doputovali da im bugarski partneri objasne šta predviđaju četiri varijante čvorišta relativne vrednosti od milijardu i po evra.

Problem je, međutim, što je istoga dana sa ruske strane stiglo novo zahlađenje. Šef Gasproma, Aleksej Miler je skoro odmah posle ministra energetike Aleksandra Novaka imperativno i bezuslovno izjavio da njegova kompanija ne namerava da isporučuje Bugarskoj gas dnom Crnog mora.

Brisel daje, a Moskva ne želi!

U tom trouglu Sofija, zasada, ponovo igra ulogu gubitnika, ali ovoga puta Moskva, a ne Brisel upropašćuje bugarske planove. Eventualni trostrani susret, na koji poziva Bojko Borisov, možda bi promenio stvari? Mada, šanse za njegovo održavanje nisu velike, pošto je Gasprom čak odbio da dođe na investitorski sastanak, očigledno ispoljavajući nezainteresovanost za bugarske gasne projekte, koji su bez njega jednostavno neizvodljivi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...