Gasprom smanjio isporuku gasa Srbiji

J. Putniković

Ukrajinci se sa Rusima dogovorili o plaćanju duga za gas. Lopta sada kod ostalih zemalja dužnika, među kojima je i Srbija, kojoj je Gasprom smanjio isporuku za 30 odsto.

U finišu pregovora Moskve i Kijeva o plaćanju ukrajinskog duga za ruski gas, koji su pod pokroviteljstvom Brisela sinoć uspešno privedeni kraju, tako da Evropa ne treba više da strepi da će Ukrajina krasti gas iz gasovoda koji njenom teritorijom idu ka potrošačima u evropskim zemljama, Gasprom je otpočeo sa smanjenjem isporuke gasa svim zemljama koje im duguju za ovaj emergent. Na “crnoj listi” je i Srbija.

Zbog duga Srbijagasa od oko 250 miliona evra Gasprom je Srbiji smanjio isporuke gasa za 30 odsto od ugovorenih količina. Kako je grejna sezona već počela situacija nije ni malo ružičasta jer, prema informacijama Balkanmagazina, i pre prave zime se počelo sa izvlačenjem rezervi gasa u podzemnom skladištu ovog energenta u Banatskom Dvoru.

Srbijagas, da podsetimo, već godinama ne može da plati Rusima u potpunosti ni stare dugove ni tekuću potrošnju jer, neki potrošači gasa u Srbiji ne plaćaju ovaj emergent – ili plate tek kada im se zapreti isključenjem. Tako je pre godinu dana (11. novembra 2013. godine) tadašnji vicepremijer a sadašnji premijer Srbije, Aleksandar Vučić izjavio da se sa Rusima razgovaralo “o pitanju našeg duga prema ruskoj strani, duga koji imamo od 1995. do 2000, od 2000. do 2001, tekućeg duga od 80 miliona evra i plus 224 miliona evra koji ima Srbijagas prema Gaspromu.”

Dakle, i dalje dugujemo otprilike istu svotu. Samo što su Rusi sada postali odlučniji da ne šalju više gas na veresiju. Ovo bi se moglo tumačiti i kao rezultat neuspešnih pregovora srpska strane sa Gaspromom u minulim mesecima. Pri tome, pored direktnog duga Gaspromu Srbijagas duguje i NIS-u (čiji je većinski vlasnik Gasprom, odnosno, njegova ćerka firma Gaspromnjeft) 240 miliona evra. A NIS-u je dužna i Petrohemija (260 miliona evra).

Sada je pitanje kako će se, pre svega, rešiti plaćanje duga Srbijagasa Gaspromu, odnosno, kada će biti povećane dnevne isporuke ovog energenta.

Za očekivati je da će se opet posegnuti za novcem iz državne kase. Dakle, svi mi ćemo platiti dug koji je napravljen zbog toga što firme gubitaši i mnoge gradske toplane ne plaćaju Srbijagasu svoje račune.

Na Vladi Srbije je da konačno prestane sa tom praksom jer, nije u redu da oni koji nemaju radijator, koji su morali da kupe drvo ili ugalj, plaćaju grejanje tuđih domova. Nije, takođe, u redu da na račun svih građana Srbije – koji plaćaju porez i dalje životare firme kojima nema pomoći.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...