Kineska armija je prepuna kukavica – zbog politike jednog deteta

M. Lazarević

Oko 70 posto najbrojnije armije na svetu čine jedinci koji su, uglavnom, razmaženi
(foto, kineski vojnici u stroju: da li su preterano nežni?)

Armiju NR Kine pretežno čine kukavice. Zbog politike jednog deteta, vođene od 1979. pa sve do nedavno, najbrojnija armija sveta sastavljena je, uglavnom, od razmaženih jedinaca. Čak oko 70 procenata sastava čine jedinci koje su roditelji razmazili pa nemaju, kako upozoravaju stručnjaci, borbenog duha, postojanosti, teško savladavaju stresne situacije.

kina vojnici dremka

Da li su to "mamine maze"?

Za kineske stratege je to razlog za strahovanje. O ovoj temi se sada više ne ćuti, o tome se otvoreno raspravlja u javnosti kao, na primer, nedavno u Stadi tajmsu (The Study Times), listu bliskom KP Kine.

„Vojnici iz generacija jedinaca su kukavice bez trunke borbenog duha“, objavio je u članku na ovu temu Stadi tajms.

Tu konstaciju podržava i studija koja, prema serveru www.Quarz.com, zaključuje da se psiha jedinaca znatno razlikuje od psihe dece, odrasle s braćom i sestrama. 

Deca, koja su rasla sama, kako se tvrdi, jesu razmažena, egocentrična, neurotična, nepoverljiva i loše podnose stresne situacije.  Zato i teško podnose armijski red i život.

„Ja sam jedinac i bio sam kao dete razmažen. Tokom svoje prve godine u armiji, posle naporne obuke, često sam noću plakao pod ćebetom zato što su mi nedostajali roditelji i devojka“, priznao je jedan od „materinih maza“ listu Saut Čajna moning post (The South China Morning Post).

U celini, oko 26 posto vojnika-jedinaca odlazi iz armije jer ne može da podnese obuku koja im izgleda preteška. Kina je zbog razmaženosti vojnika sve više suočena s problemom dezerterstva iz armije. Nema potrebe da se ukazuje kakve sve to posledice može imati na borbenu spremnosti i osposobljenost.

kina vojnici oprema

Stručnjaci smatraju da kineskim vojnicima za borbenu gotovost nije dovoljna moderna oprema

Dosadašnje studije su, inače, tvrdile da između jedinaca i dece koja imaju braću i(li) sestre - nema razlike, iako je objektivno bilo razloga da se u to sumnja. Sada se čini da su Kinezi postali spremni da se suoče s neprijatnima posledicama politike jednog deteta od koje su, uostalom, nedavno i odustali.      

Kineska narodna armija je nedavno počela da primenjuju neku vrstu specijalne, pripremne obuke koja ima za cilj da razmažene jedince prekali, i fizički i psihički, i da se tako lakše uključe u vojni kolektiv.

„Drugačije, većina kineskih vojnika ne bi psihički mogla da podnese ratovanje“, tvrdi stručnjak za kinesku armiju, koji živi u SAD, Din (Dean) Čeng.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...