Oružje nigde nije zaćutalo - uprkos olimpijskom zavetu iz stare Grčke

Milan Lazarević, PRAG

U svetu je u toku 16 oružanih sukoba kojih se malo ko i prisetio (a kamo li zatražio makar privremeno obustavljanje) na početku olimpjade u Londonu
(foto, London - takmičenje u kajak slalomu K-1 na 30. letnjim Olimpijskim igrama 2012. (London 2012 Olympic Summer Games)

Ferplej će možda doneti ali mir sigurno neće ni ova, još jedna olimpijada novog vremena – za razliku od onih iz stare Grčke kada je tokom igrara vladao obavezni opšti mir. Istovremeno, dok čovečanstvo upire oči u najveći svetski sportski dogadjaj, u svetu besni i dalje 16 ratnih konflikata, navodi se u najnovijoj informaciji portala Globalsecurity.org koji prati oružane sukobe u svetu.

Ratovanje važnije od igara

Ako olimpijada nije prilika da, kao u antičkoj Grkoj, makar privremeno oružje miruje, neka se bar pomenu svi oružani konflikti koji su u toku... Zastave tih zemalja koje ratuju, odnosno u kojima se ratuje, gordo su u petak uveče proneli njihovi  reprezentanti, iako njihove vlade krše ovaj stari zavet o čutanju oružja tokom olimpijade.        

Na spisku ratnih zona figurira i najmnogoljudnija zemlja sveta Kina koja je u London poslala šestu po brojnosti olimpijsku ekspediciju od 380 sportista i odmah prvog dana osvojila šest medalja. Medju zemljama s ratnim sukobom, koje prati server Globalsecurity, ona se nalazi praktično od olimpjade kojoj je bila domaćin pre četiri godine. Tada je na severozapadu zemlje izbila pobuna muslimanskih Ujgura koji su ustali protiv kršenja svojih prava. Tamo sukob traje i danas. Iz sličnih razloga u ovaj spisak konflikata ušla je i Turska zbog dugogodišnjeg sukoba s Kurdima.

Na spisku su i hronično nestabilne oblasti kao što su Avganistan i Kongo, a od nedavno i Sirija. Tu su i zemlje kao što su Meksiko i Kolumbija u kojima se vodi faktički rat protiv proizvodjača i distributera droga. Na tom spisku su i Indija i Jemen u kojima su toku istovremeno nekoliko oružanih ustanaka.

Svetog mira pridržavale su sve grčke države tokom petodnevne olimpijade. Nisu bili zabranjeni samo ratovi, nego i svako nasilje. Ali, i tada, istina retko, se događalo da se to pravilo prekrši, kao što je to, na primer, učinila Sparta, poznata po ratobornosti, 420 godine pre nove ere.

Ratne zone 2012

BURMA-nekoliko etničkih skupina vodi već dugo oružanu borbu protiv vlade

KINA-Ujguri na severozapadu zemlje su u stalnom sukobu s vladom Kine od 2008

KOLUMBIJA-vlada godinama ratuje s ultralevom geriilom FARC, povezanom s narko-trgovinom.    

KONGO-dugogodišnji gradjanski rat koji se ove godine još više razgoreo pobunom oficira.

INDIJA-u Kašmiru latentno ratno stanje s Pakistanom,u centralnoj Indiji maoisti dižu oružane ustanke. 

MALI-severni deo zemlje okupiralo i otcepilo pustinjsko pleme Tuarega zajedno s islamistima.

MEKSIKO-permanentni medjusobni rat narko-mafija i države protiv njih

NEPAL-vlada se uzalud trudi da postigne mirovni sporazum s naoružanim  maiostima.

NIGERIJA-gradjanski rat izmedju hrišćana i muslimana

PAKISTAN-gerilom i terorizmom pleme Paštuna nastoje da svrgne vladu u Islamabadu.

SOMALIJA-gradjanski rat svih protiv svih koji traje već skoro četvrt veka.

UGANDA-gradjanski rat na plemenskoj osnovi traje od 1986, uprkos mirovnim pregovorima koji su u toku od 2007.

SIRIJA-ustanak protiv režima Bašira al Aasada traje već oko godinu i po.

TURSKA-vlada i dalje neuspešno pokušava da uguši oružani  ustanak Kurda na istoku zemlje.

AVGANISTAN-već više od 10 godina traje rat NATO protiv Talibana.

JEMEN-i po svrgavanju predsednika Saleha oružane grupe Al Kaide nastavljau rat s vladom

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...