Lažna vest o smrti Kundere

M.L.

Informacija koja je lažna, o smrti Kundere, praćena njegovom fotografijom, pojavila se istovremeno na francuskom, engleskom i češkom jeziku, na tviter nalogu koji naizgled pripada bivšem ambasadoru Češke u Francuskoj
(ilustracija, Milan Kundera)

Na tviteru se u četvrtak, kako javlja češka agencija ČTK, pojavila lažna informacija o smrti 91-godišnjeg češko-francuskog pisca Milana Kundere.  Bez provere, vest je preuzelo nekolko evropskih portala, među kojima i veb uglednog poljskog lista "Gazeta viborča" (Wyborcza).

Češka amabasada u Parizu je, na pitanje ČTK, saopštila da se obratila porodici pisca koja je demantovala informaciju o njegovoj smrti.

Vest o smrti Kundere (rođen je 1. aprila 1929.) pojavila se na tviter nalogu, koji naizgled pripada bivšem ambasadoru Češke u Francuskoj Petru Drulaku. Ovaj tviter ima 2.333 pratilaca, a nastao je ove godine u januaru. Informacija o smrti Kundere, praćena njegovom fotografijom, pojavila se istovremeno na francuskom, engleskom i češkom jeziku.

Dva sata potom na istom tviteru objavljena je informacija da se radi o lažnom nalogu italijanskog novinara Tomasa Debenedetija (Tomasso Debenedetti) koji je već virtuelno "sahranio" niz javnih ličnosti, među njima i bivšeg premiera Slovačke Vladimira Mečijara.

Informacija o navodnoj smrti Kundere, sa opširnim nekrologom, koja se pojavila se na vebu "Gazete viborče", ubrzo je povučena. "Informacija o smrti Kundere je "fake news", saopštio je ovaj portal i Kunderi poželeo da "još dugo živi u najboljem zdravlju". Potom su tu informaciju povukli italijanski veb Askanews kao i francsuki Mediamass.

Ovo je već drugi put kako se sa nekog lažnog tviter naloga saopštava smrt Milana Kundere. Vest o tome pojavila se prethodno na nalogu koji je zloupotrebio naziv Kunderinog izdavača Galimar (Gallimard).

Ovaj veliki pisac, posle emigracije iz Čehoslovačke, živi od 1974. u Francuskoj. Čehoslovačko državljanstvo mu je oduzeto pošto je objavio 1979. roman "Knjiga smeha i zaborava" u kome je tadašnjeg komunističkog predsednika zemlje Gustava Husaka označio za "predsednika zaborava". Kundera je dobio 1981. francusko državljanstvo, a lane mu je ponovo vraćeno češko. Tada mu je upučen poziv da ponovo poseti svoju zemlju. Istovremeno je i saopšteno da on više ne piše...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...