LAŽNI RATNICI OD TERAKOTE

Izvor: Der Spiegel

Muzej u Hamburgu bio je primoran da zatvori izložbu ratnika od terakote pošto je otkriveno da su figure lažne. Sada kineski zvaničnici prete da će zbog toga tužiti muzej i organizatore izložbe.

Šta znači da je nešto "autentično"? Koliko i kako se to razlikuje od "originalnog"? Da li i falsifikat može da bude autentičan? Takvo semantičko cepidlačenje je u središtu skandala oko lažnih statua kineskih ratnika od terakote, koja je izazvala i međudržavna trvenja Nemačke i Kine.

"Prepirka" je postala oštrija kada su kineski zvaničnici, zaduženi za kulturu, zapretili da će predueti pravne akcije protiv organizatora izložbe. "Ovo je ozbiljan čin prevare i ima implikacije na zaštitu intelektualne svojine", rekao je Čen Ksianki, portparol Biroa za kulturno nasleđe provincije Šaanksi u gradu Ksian, gde je inače otkrivena prava armija ratnika od terakote. "Muzej armije od terakote u Ksijanu nije u skorije vreme slao autentične predmete u Nemačku, pa samim tim trenutno na izložbama u toj zemlji nema nijedne statue ratnika od terakote", rekao je Čen i dodao da Biro nije ništa znao o izložbi u Hamburgu. "Etnološki muzej u Hamburgu i Nemački centar za kinesku umetnost i kulturu organizovali su izložbu bez konsultacija sa nama." Kineska novinska agencija Ksinhua izvestila je da zvaničnici "razmatraju preduzimanje pravnih akcija", ali bez drugih detalja.

Odgovorni u hamburškom Etnološkom muzeju odlučili su da zatvore izložbu pošto su iz Centra za kinesku umetnost i kulturu u Lajpcigu, koji je obezbedio eksponate, priznali da su figure zapravo kopije. Na svojoj veb lokaciji muzej u Hamburgu objavio je javno izvinjenje zbog nenamernog obmanjivanja javnosti. Svim posetiocima koji su uspeli da vide postavku "Moć u smrti", na kojoj je bilo osam glinenih statua ratnika i dve konja - a posetilaca je bilo skoro 100.000 do neplaniranog zatvaranja - ponuđen je povraćaj novca za ulaznice. Trenutno nemačka policija istražuje ovaj slučaj.

U Muzeju su započeli istragu oko autentičnosti figura nakon što je organizator izložbe, Roland Frejer koji je upriličio i prethodnu izložbu u Lajpcigu 2005. godine, posumnjao da su figure prave. Ipak, u Centru za kinesku umetnost i kulturu tvrde da nisu prevarili Muzej. "Nikada nismo koristili reč 'original'", rekao je Jolna Grim, portparol Centra. On tvrdi da je u ugovoru sa muzejom pisalo da će figure biti "autentične". "Za nas, 'autentično' znači da je napravljeno od keramike, da je prirodne veličine i uporedivo s originalom."

Međutim, Vulf Kepke, direktor Muzeja, protivi se Grimovoj semantici. "Proverio sam u rečniku - reči 'pravi', 'autentični' i 'original' imaju isto značenje", rekao je on. Kada su ga iz redakcije lista Spiegel zamolili za dodatnu izjavu, Kepke je rekao da neće dalje komentarisati ovu temu, sve dok se ne "pojave neki novi momenti".

Kineska armija od terakote, koja je otkrivena 1974. godine, stara je preko dve hiljade godina i predstavlja jedno od najvećih arheoloških otkrića modernog doba. U blizini mauzoleja prvog kineskog cara, Kvin Šiuanga, pronađeno je više od hiljadu figura ratnika u prirodnoj veličini. Svaka od njih je jedinstvena.

Najveći broj figura iz ove armije trenutno je iz Kine na pozajmici u Britanskom muzeju u Londonu. Na izložbi "Prvi car" nalazi se 120 artefakata, uključujući dvadeset ratnika od terakote.

U međuvremenu, drugi muzej u Nemačkoj dokazuje da je ponekad kopija interesantnija od originala. Izložba "Umetnost falsifikata - analizirana i razobličena" u Muzeju azijske umetnosti u Berlinu obuhvata nekoliko radova iz Kine, uključujući falsifikovanu skulpturu dvorske lude iz vremena dinastije Han i lažnu zemljanu posudu iz Banšana.

 

Priredio: Milan Djukić


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...