YU DOMEN – ISTORIJA, ĆIRILIČNI - BUDUĆNOST

Zorica Panić

Da ne bi bili izbrisani sa mreže, korisnici Interneta treba pre 30. marta da provere sve servise koje koriste, kao i da obave promenu podešavanja i protokola, jer će, posle gašenja .yu domena, sve elektronske adrese sa starim domenom postati nevažeće, a sve Internet prezentacije sa istim završetkom biće nedostupne.

U utorak, 30. marta, tačno u podne, u skladu sa odlukom Registra nacionalnog Internet domena Srbije (RNIDS) prestaje da funkcioniše .yu domen koji će kao i ostali aspekti nekadašnje Jugoslavije otići u istoriju.

Zanimljio je da je ruski deo internet sveta sačuvao, istorije radi, grupu domena koja ima nastavak bivšeg sssr-a .su (soviet union). Što se tiče .yu domena, on se definitivno gasi 1. aprila 2010. a 4.000 subjekata u Srbiji koji još koristi ovaj nastavak, biće izbrisan iz svetskih registara.




Nestaje sa Interneta .yu zona

Da ne bi bili izbrisani sa mreže, korisnici Interneta treba pre ovog datuma da provere sve servise koje koriste na globalnoj mreži, kao i da obave promenu podešavanja i protokola, jer će, posle gašenja .yu domena, sve elektronske adrese koje se završavaju sa starim domenom postati nevažeće, a sve Internet prezentacije sa istim završetkom biće nedostupne.

Većina korisnika je produžila trajanje domena u .yu registru ali su registrovali i svoje .rs domene. Međutim, veći problem predstavljaju drugi servisi, e -mail adresari, web stranice, linkovi, elektronska plaćanja, koji neće raditi posle 30. marta 2010. godine jer sa .yu oznakama neće postojati takav domen. Jednostavno, ako nisu preregistrovani nestaće sa net-a kao i kompletna .yu zona.

U RNIDS-u ističu da je početak gasenja .yu domena krenuo 10. marta 2008. godine, tako da je bilo dovoljno vremena za prilagođavanje.

Ćirilica na Internetu

Kao jedan od pokušaja preraspodele jezičke dominacije anglosaksonaca, koja se, pre svega, odgleda u dominaciji engleskog kao međunarodnog jezika, u svetu je upotreba različitih jezika na Internetu. U RNIDS-u kažu da su, trenutno, vrlo angažovani da primene ćirilicu u ispisivnaju domena, tako da bude prepoznatljiva i onim korisnicima koji sa zvaničnim pismom Srbije nemaju nikakve veze. Rusi su to već uradili i ćirilična varijanta domena je skraćenica Ruske Federacije .rf (ćirilicom).

Američka kompanija ICANN, koja je zadužena za dodeljivanje imena i brojeva, propisala je novembara 2009. godine proceduru za dodeljivanje drugog pisma za opis imena sajta, odnosno za njen nastavak. Reč je o projektu UNICODE, koji obuhvata sva slova svih postojećih i nekih „napostojećih“, odnosno, pisama koja više nisu u upotrebi poput glagoljice, na primer. Projekat UNICODE ima oko 800 stranica. Trenutno je aktuelna verzija 5.2.

Na ovaj način je omogućeno da svako slovo ima jedinstven prikaz, koji interno ima i par karaktera, ali je spolja, prema korisniku, samo jedan. Pojavom UNICODE stvorili su se svi uslovi da se uvede i drugo, osim engleskog pisma.




To što je UNICODE zapravo skup svih pisama na svetu, daje mogućnost da se pojedina od njih koriste od strane određenih grupa u određenim regionima. Procedura koju je propisao ICANN je jedinstvena za sve zemlje na svetu: ima devet koraka, a Srbija je, trenutno, na koraku 3.

Preduslov za ovo bilo je da Skupština Srbije ovlasti RNIDS da sprovede proceduru. U fazi 3a, koje traje do 30. aprila u ponoć, daju se predlozi za nastavak. Pošto pravila ima puno, navešćemo samo osnovna: najmanji broj slovnih znakova je dva, bar jedan slovni znak mora da se razlikuje od latiničnih, maksimalan broj znakova je 63 (ali zbog internih kombinacija, slova može da bude 8 do 10), niz mora da bude smislen, niz mora da bude geografski značajan (ako se ovo ne primeni, ICANN može da vrati nazad na nov predlog, a onda se procedura produžava), o nizu moraju da daju mišljenje i lingvisti...

Iz istih razloga, komisija ima sve neophodne strukture koje će dati mišljenja iz svojih oblasti, pre nego što predlog bude poslat u ICANN. Pre slanja, a posle prodecure 3a, izabraće se smisleni nastavci i njihov predlog će biti objavljen. Rok za izbor iz kraće liste će biti stavljen na glasanje. Pobednik će biti predložen za zvanično ime domena. Zatim se očekuje tehnička verifikacija i odluka o izboru. Glasanje je predviđeno na: www.forum.rnids.rs

Istorija „prenosnog“ pisma

Poznato je da je prvo pismo za prenos znakova bilo Morzeov kod, koje je sadržalo 26 velikih slova engleske azbuke i 10 cifara. Prvi put je bilo u upotrebi 1867. godine, a autor ovog koda je bio Alfred Vejl. Pre toga postojali su samo dimni signali koje su koristili američki Indijanci za prenos poruka na daljinu. Narednih 100 godina nije se ništa desilo, a pronalaskom digitalnog računara postala je potreba da se stvori pismo čiji su znaci jednake dužine. Prvi takav kod je bio tzv. ASCII kod koji je bio osmobitni, a uključio je i kontrolne znake. Nastavak ide preko uključivanja malih slova, pa proširenjem na druga slova latiničnog alfabeta. Zatim su došle na red kodne tabele za različita pisma. A onda je stigao Internet....


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...