Digitalizacija razvojna šansa energetske industrije

BM

Održan panel kompanije NIS na Kopaonik biznis forumu. Panelisti su izneli svoja mišljenja na temu globalnih trendova u oblasti digitalizacije i promena koje ona nosi na svetskom, ali i lokalnom nivou. Istovremeno govorili su i o tome na koji način Četvrta industrijska revolucija menja različite grane privrede sa posebnim osvrtom na energetsku industriju.

Kompanija NIS na ovogodišnjem Kopaonik biznis forumu održala je panel diskusiju pod nazivom „Energetska industrija i digitalizacija: Izazovi i prilike“. Na panelu su govorili Kiril Tjurdenjev, generalni direktor kompanije NIS, Tanja Kuzman, menadžerka za startap i korporativne inovacije kompanije „PricewaterhouseCoopers“, Nebojša Đurđević, generalni direktor „Digitalne Inicijative“, Miloš Milisavljević, osnivač i direktor kompanije „Strawberry energy“, koji se našao u ulozi moderatora.

Panelisti su izneli svoja mišljenja na temu globalnih trendova u oblasti digitalizacije i promena koje ona nosi na svetskom, ali i lokalnom nivou. Istovremeno govorili su i o tome na koji način Četvrta industrijska revolucija menja različite grane privrede sa posebnim osvrtom na energetsku industriju.

Kiril Tjudenjev

Kiril Tjudenjev iznoseći svoje mišljenje na temu uvođenja digitalnih procesa u poslovanje velike kompanije kakva je NIS, rekao je da uprkos tome što je naftna industrija u velikoj meri konzervativna i podrazumeva složene procedure, ipak ide u smeru digitalnog razvoja. „Neophodno je brže donošenje odluka i privlačenje kadrova koji dobro poznaju nove tehnologije, a sve kako bi se dalje nastavilo sigurnim putem digitalne transformacije. Energetski sektor se stalno razvija što podrazumeva stalno iznalaženje novih, jeftinijih načina za dobijanje energije. Živimo u fantastičnom dobu prosperiteta, a šansu za nastavak i ubrzanje razvoja vidim u inovativnom pristupu pooslovanju čime ćemo uvek biti korak ispred vremena.“

Miloš Milisavljević u svom izlaganju dotakao se teme olakšica i podsticaja osnivačima startap kompanija koja postoje u Srbiji čime se pomaže preduzetnicima da brže i lakše svoju biznis ideju dovedu do realizacije. „Živimo u vremenu u kome je digitalizacija velika sila koja se ne može zaobići. U skladu sa tim, razvojna šansa Srbije leži u saradnji velikih kompanija i startapova čime se stvara sinergija koja vodi ka uspehu.“

Kopaonik biznis forum

Tanja Kuzman govoreći o tome na koji način startap kompanije menjaju energetski sektor istakla je pre svega velike uštede zahvaljujući novim tehnologijama koje kreiraju nove načine za dobijanje energije. „Dobro je to što živimo u vremenu kada velike kompanije uviđaju da ima prostora za novim idejama kao i primenom novih tehnologija, a sve u cilju daljeg razvijanja tržišta i velikih ušteda. Ono što je od presudne važnosti kako bi kompanije išle u korak sa konkurencijom jeste prihvatanje pristupa u kome nema straha od neuspeha. Uprkos nedostatku kvalifikovanih kadrova, primetan je ogroman pomak ka svetskim trendovima i to je znak da idemo u pravom smeru.“

Nebojša Đurđević naglasio je da u Srbiji postoji veliki broj stručnjaka, a samim tim i proizvoda u vidu brojnih softvera. „Ono što je zapravo glavni cilj jeste primena digitalnih tehnologija u drugim industrijama i sektorima i u tom domenu postoji dosta prostora za dalji napredak. Srbija se nalazi među najnaprednijim zemljama u edukaciji, ali glavni problem je težak pristup investicijama. Upravo zato važno je raditi na inovacijama, kao i na saradnji velikih kompanija i startapova.“


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...