Simens kompanije najavljuju novu eru u proizvodnji zelenog vodonika

Autor:   BM

Simens Enerdži i Simens Gamesa najavljuju da će tokom narednih pet godina uložiti 120 miliona evra u ispitivanje mogućnosti dobijanja zelenog vodonika iz priobalnih vetroparkova. Radi se na rešenju za integraciju elektrolizera sa priobalnom vetroturbinom u jedinstveni sinhronizovani sistem za direktnu proizvodnju zelenog vodonika elektrolizom. Kompanije ocenjuju da njihovo rešenje značajan korak u pravcu dekarbonizacije i masovne proizvodnje zelenog vodonika. (foto: Simens Gamesa)

Simens Enerdži (Siemens Energy) i Simens Gamesa (Siemens Gamesa) odlučili su da razviju priobalnu vetroturbinu koja uključuje integrisani elektrolizator u osnovi tornja, s ciljem povećanja efikasnosti i smanjenja gubitaka energije i troškova proizvodnje zelenog vodonika.

U kompanijama ističu da je stvorena mogućnost da se višak električne energije iz vetroelektrana koristi u elektrolizi. Na ovaj način dolazi i do dekarbonizacije energetskih postrojenja, jer se vodonik dobija iz obnovljivih izvora.

Siemens Gamesa
Simens Gamesa

“Naše vetroturbine igraju veliku ulogu u dekarbonizaciji globalnog energetskog sistema, a potencijal vetra za dobijanje vodonika znači da to možemo učiniti i za industrije u kojima se emisije inače teško mogu smanjiti”, ocenio je Andreas Nauen, izvršni direktor kompanije Simens Gamesa.

Vetar može da se koristi za napajanje opreme za elektrolizu i dobijanje vodonika onda kad vetroturbine mogu da proizvedu više struje nego što je potrebno u sistemu prenosa. Uloga baterija poslednjih godina stalno jača.

Najkonvencionalniji način je još uvek pumpanje vode u akumulacije na većoj visini u reverzibilnim hidroelektranama korišćenjem viška električne energije, da bi se kada potražnja poraste aktivirale turbine.

Simens Gamesa namerava da prilagodi razvoj svoje priobalne turbine na vetar (SG 14-222 DD), kako bi sistem elektrolize integrisao u rad turbine, dok Simens Enerdži razvija novi proizvod za elektrolizu koji može da izdrži teške pomorske uslove, ali istovremeno stvara novu konkurentnu meru za zeleni vodonik.

Siemens - Šematska predstava procesa dobijanja zelenog vodonika elektrolizom
Šematska predstava procesa dobijanja zelenog vodonika elektrolizom (Izvor: press.siemens-energy.com)

Gubici električne energije smanjeni su na minimum, dok modularni pristup osigurava pouzdanu i efikasnu operativnu postavku rešenja za dobijanje zelenog vodonika, navode u kompaniji Simens Gamesa.

Inovativno integrisano rešenje za dobijanje vodonika iz energije vetra, proizvodiće zeleni vodonik koristeći niz elektrolizera koji se nalaze u podnožju tornja za vetroturbine na moru.

U kompanijama ističu da će rešenje smanjiti troškove vodonika, tako što će moći da bude nezavisno operativno van mreže, stvarajući mogućnost za otvaranje većeg broja kvalitetnijih vetroparkova.

To je test koji bi se mogao koristiti za postizanje veće, isplative proizvodnje vodonika.

Tokom narednih pet godina Simens Gamesa će uložiti 80 miliona evra, a Simens Enerdži 40 miliona evra u ovaj projekat, s ciljem da do primene rešenja u punom obimu dođe između 2025. i 2026. godine.

Siemens Energy
Simens Enerdži (Izvor: energyglobalnews.com)

Komercijalna upotreba zelenog vodonika

Stručnjaci ocenjuju da kompanija Simens nudi do sada najkonkretniji plan u okviru industrije obnovljivih izvora koja tek treba da iskoristi očekivani rast potražnje za zelenim vodonikom.

Međutim, ima i skeptika u industriji koji veruju da konačni proizvod neće biti ekonomski održiv bez podsticaja za zeleni vodonik.

U nadi da će prestići glavne rivale, kompaniju Vestas i Dženeral Electrik, Siemens Enerdži i Siemens Gamesa ciljaju na velike industrijske igrače, uključujući proizvođače čelika, rafinerije i hemijske kompanije, kao glavne kupce do sredine ovog veka, prenosi Rojters.

„Zapravo se radi o razvoju komercijalno održivog proizvoda“, rekao je Kristijan Bruh, izvršni direktor kompanije Simens Enerdži, koja je vlasnik 67 odsto kompanije Simens Gamesa, najvećeg svetskog proizvođača vetroturbina na moru.

Simens Energi je prošle godine izdvojen iz matičnog Simensa. Otprilike jedna šestina električne energije proizvedene u svetu zasniva se na tehnologiji Simens grupe.

Zeleni vodonik kao zamajac za Simens i Nemačku

Nakon vesti o razvijanju inovativnog rešenja za dobijanje zelenog vodonika uz energije vetra, akcije u kompaniji Simens Enerdži su porasle za 2 odsto, a kompanije Simens Gamesa za 1,3 odsto.

Iako je većina projekata širom kontinenta u pilot fazi, Evropska unija procenjuje da bi ulaganja u zeleni vodonik u Evropi mogla dostići 470 milijardi evra do 2050. godine i stvoriti do milion radnih mesta.

Planove kompanija Simens Enerdži i Simens Gamesa podržava nemačka vlada koja je izdvojila 9 milijardi evra za pokretanje nacionalne industrije vodonika, sa ciljem da postane globalni lider na tom polju.

Rojters prenosi da je 13. januara zvanični Berlin potvrdio da će do 2025. godine obezbediti 700 miliona evra podrške za tri model projekta.

"Zeleni vodonik je prilika za Nemačku koja se jednom u životu pruža u pogledu inovacija i njene industrije”, rekla je ministarka za istraživanja Anja Karliček.

Nemačka, koja se graniči sa Severnim i Baltičkim morem, bila bi dobra lokacija za prvi komercijalni projekat, ocenili su u kompaniji Simens Gamesa.

Ocenjuje se i da bi potencijalni klijenti morali biti locirani bliže izvoru, jer će za transport vodonika generisanog vetroturbinama u moru, biti potrebni cevovodi, a ne energetski kablovi.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...