Povećajte font Podrazumevana veličina fonta Smanjite font Pišite nam... RSS:BalkanMagazin - Današnje novine

KAD MAJICA RUŠI BEZBEDNOST

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)
Miloje Petrović
subota, 22. mart 2008
 
Pošaljite komentar

Upozorenje:
Web časopis Balkan Magazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web časopisa Balkan Magazin.


Sličica:

Preostalo 0 karaktera od 1500
Napomena:
Usled velikog broja automatski generisanih komentara (spam) prinuđeni smo da uvedemo dodatnu verifikaciju. Molimo vas da pre slanja vašeg komentara unesete u polje karaktere koje vidite na sličici.
Nova sličica...
Pošalji komentar...

Umesto vesti da je Milorad Čavić zlatu na 50 metara delfin i novom evropskom rekordu dodao medalju u svojoj omiljenoj disciplini 100 metra delfin, iz Ajndhovena stigla je potpuno suprotna i po svemu nesvakidašnja informacija: Majicom na kojoj je pisalo "Kosovo je Srbija" ugrozio je bezbednost prvenstva pa je suspendovan.

 

Ne kajem se

"Kazna Čaviću, bruka Evrope", naslov je u Blicu gde se kaže da je Milorad Čavić diskvalifikovan sa Evropskog šampionata u Ajndhovenu jer je nosio majicu sa natpisom "Kosovo je Srbija". Najbolji srpski plivač, majicu sa ćiriličnim natpisom nosio je na ceremoniji dodele medalja, nakon što je osvojio zlato u disciplini 50 metara delfin i postavio novi evropski rekord. Ističe se da su organizarori takmičenja naveli da je Čavić prekršio kodeks o bezbednosti, a naš plivač nakon ovoga je rekao: "Želim da se koncentrišem na Olimpijske igre i dam sve od sebe  u završnim pripremama za Peking. Hvala svima na podršci".

 

cavic.blic 

(foto: Blic)

 

Politika donosi naslov "Čavić: ne kajem se", gde se navodi da je komisija saslušala izjave organizatora, koji su podneli zahtev za sankcionisanje članova srpske delegacije i zaključila da je majica koju je nosio Milorad Ćavić sadržala jasnu političku poruku, što nije u skladu sa LEN pravilnikom koji se odnosi na zaštitu i sigurnost na takmičenjima pod okriljem LEN. Komisija je u skaldu sa tim odlučila da suspenduje Milorada Čavića. U nastavku takmičenja neće imati pravo da pliva u pojedinačnoj konkurenciji. Takođe, srpska delegacija je kažnjena sa sedam hiljada evra i dužna je da plati sve troškove zasedanja disciplinske komisije.

 

prva.pol 

(foto: Politika)

 

"Suspenzija zbog majice" naslov je u Danasu gde stoji da je Milorad Čavić u sredu osvojio zlatnu medalju na 50 metra delfin, oborivši dva puta za redom evropski rekord. Na pobedničko postolje popeo se u crvenoj majici s ćiriličnim natpisom "Kosovo je Srbija". Panel za disciplinska pitanja i sporove LEN, naveo je da plivač napravio čist politički potez i prekršio Kodeks o bezbednosti na događanjima koje organizuje LEN.

 

Novosti donose naslov "Otimaju i medalje" gde stoji da je evropski prvak Milorad Čavić kriv što je Srbin. Na ovu jednu rečenicu, u najkraćem, mogla bi da se svede skandalozna odluka Evropske plivačke federacije LEN koja je juče Čavića suspendovala sa EP u Ajndhovenu i onemogućila mu da osvoji i drugo najsjajnije odličje na deonici od 100 metra delfin. Navodi se da je veliki broj naših sportista reagovao na ovaj nesvakidašnji potez, a podršku su mu dali i predsednik Tadić i premijer Koštunica, osuđujući nepravdu koja mu je naneta.

 

"Potopljen zbog Kosova", naslov je u listu Alo gde se navodi da je skandalozna odluka Evropske plivačke federacije (LEN) da, zbog majice sa ćiriličnim natpisom «Kosovo je Srbija», suspenduje srpskog plivača sa Evropskog prvenstva u Ajndhovenu naišla je na jednodušnu osudu u našoj zemlji. Podršku Čaviću upućuju kolege sportisti, javne ličnosti, građani, političari... Mnogi traže da se Miloradu organizuje svečani doček na balkonu Skupštine grada Beograda.

 

Glas donosi naslov "Srbija ponosna na Čavića" gde piše da su čelnici LEN – a ocenili da je najbolji evropski plivač zloupotrebio pobedničko postolje i uputio političku poruku čime je prekršio propise te organizacije. Navodi se i izjava našeg plivača "Moja namera je pogrešno shvaćena i meni je žao što nisam bio u prilici da nastavim takmičenje i plivam na 100 metara delfin, u trci u kojoj sam imao nameru da učinim nešto veliko. Onako kako to samo ja znam". Takođe, prenosi se i izjava premijera Koštunice: "Kao najbolji u Evropi, Čavić je na svojoj majici ispisao najvažniju rečenicu iz povelje UN, koja garantuje da je Kosovo Srbija".

 

I ostali dnevni listovi Pres, Kurir i Pravda na svojim naslovnim stranama donose naslove o tome da je srpskog plivača, evropskog rekordera, evropska plivačka federacija diskvalifikovala, zbog majice sa kojom se pojavio na pobedničkom postolju.

 

Raznet predsednik suda

"Sudija ubijen bombom", naslov je u Poltici gde se navodi da je predsednik Opštinskog suda u Knjaževcu Dragiša Cvejić(46) teško povređen juče oko 7,20 časova, kada je na kapiji njegove porodične kuće, u Ulici Koste Racina 5, aktivirana eksplozivna naprava. Tom prilikom je lakše povređeno troje slučajnih prolaznika. Nakon toga hitno je prebačen u niški Klinički centar ali, uprkos naporima lekara, preminuo je u 15,30 časova u sali Hiruške klinike. Navodi se da će više detalja o ovom tragičnom događaju biti kada uviđaj obave i specijačističke ekipe iz Beograda za otkrivanje eksplozivnih naprava i DNK tragova.

 

sudija.pol

(foto: Politika)

 

Blic donosi naslov "Sudija ubijen bombom u dvorištu" gde se kaže da je predsednik Opštinskog suda u Knjaževcu, Dragiša Cvejić umro juče od povreda zadobijenih kada je na kapiji njegove kuće eksplodirala podmetnuta bomba. Navodi se da je policija pronašla tragove DNK na osnovu kojih se veruje da će biti idetifikovan napadač. U istrazi ubistva do sada je privedeno više od dvadeset osoba, a policija veruje da ima osumnjičenog.

 

sudija.blic

(foto: Blic)

 

"Bombom ubili predsednika suda", naslov je u Novostima gde piše, kako navodi njihov izvor, da se Cvejić  javio komšiji iz susednog dvorišta, sa "Dobro jutro", i nakon nekoliko sekundi je odjeknula jaka eksplozija. Njihov izvor navodi  da je pozvao ženu da hitno pozove policiju i hitnu pomoć, a iz Cvejićeve kuće istrčali su supruga i sin. Sudija Dragiša je još bio u šoku. Nakon brzog prebacivanja u niški Klinički centar, podlegao je povredama nešto posle 15 časova.

 

knjazevac.novo 

(foto: Novosti)

 

Pres donosi naslov "Mafijaši ubili sudiju" gde stoji da je Dragiša Cvejič, predsednik Opštinskog suda u Knjaževcu, ubijen juče u bombaškom napadu ispred svoje kuće. Cvejić je smrtno ranjen, kada je otvarao kapiju na dorištu i tako aktivirao bombu. U strahovitoj eksploziji zadobio je više od 200 rana, od kojih je preminuo u niškoj bolnici. Kako njihov izvor saznaje, Cvejić je dobijao preteće poruke proteklih dana, ali se još ne zna da li one imaju veze sa jučerašnjim napadom. Navodi se da policija i dalje traga za atentaorom.

 

sudija.alo

(foto: Alo)

 

Ovaj tragični događaj, na svojim naslovnim stranama imaju i dnevne novine Danas i Alo.

 

Imovina političara pod lupom

Blic donosi naslov "Imovina političara bez prave provere" gde stoji da javno otkrivanje imovine nije "omiljena tema" među republičkim funkcionerima. Prema podacima Republičkog odbora, od oko 13.000 funkcionera, svega 8.809 njih je ove godine na vreme, u skladu sa Zakonom o sprečavanju sukoba interesa, dostavilo imovinske karte. Od ministra zakon je jedino prekršio Velimir Ilić jer je zaboravio da Odboru prijavi uvećanje imovine u vidu klinike koju gradi u selu Kočuljice kod Čačka.

 

Glas donosi naslov "Tadić još siromašniji od Dinkića" gde se kaže da "funkcioneri popunjavaju formulare o imovini, a zakon je takav da ne možemo da ih proverimo", navodi njihov izvor. Navodi se još da politički funkcioneri imaju obavezu da  Republičkom odboru za rešavanje o sukobu interesa prijave svoje imovinske karte ali ne samo da ovo telo nema ovlašćenja da proverava koliko im je zaista dubok novčanik, već su kazne u slučaju da ih uhvate u laži, minorne.

 

"Tužilaštvo proverava ministra Lončara zbog utaje poreza", naslov je u Blicu gde kaže da je - na osnovu dve krivične prijave podnete protiv ministra prosvete Zorana Lončara, koje ga terete da je kao suvlasnik firme "YU biznis" d.o.o. utajio porez u vrednosti većoj od 7,5 milona dinara i zloupotrebio službeni položaj kako bi za sebe i svoje partnere pribavio višemilionsku zaradu trgovinom lekovima - Okružno javno tužilaštvo u Novom Sadu pokrenulo pretkrivični postupak.

 

Podsećanje na devedesete

Politika donosi naslov "Opet zalihe zbog poskupljenja" gde piše da tek što se na vestima "pomolila" informacija da će ulje košati najmanje 145 dinara, iz supermarketa su počeli da izlaze kupci, noseći u kesama i po nekoliko litara zejtina. Iako su trgovci opomenuli mušteruje da nema potrebe za stvaranjem zaliha, jer bi u radnjama već za nedelju dana trebalo da se pojavi jeftinija namernica iz uvoza po ceni od 95 dinara za litar, oprez je mnoge ipak odveo u kupovinu. Navodi se da su u poslednjih pet meseci poskupele osnovne namarenice, zatim hemija, voće, pića i slatkiši...

 

tabela.pol

 

"Trgovci kriju ulje" naslov je u Novostima gde se navodi da je najavljeno poskupljenje zejtina na 145 dinara za litar već izazvalo nestašicu ovog proizvoda u većini trgovina širom Srbije, koja počinje da podseća na nevolje u snadbevanju iz devedesetih i vreme sankcija. Čim je objavljeno da uljari dižu prerađivačku cenu za 30 odsto, građani su počeli masovno da kupuju ovu namernicu i prave zalihe.

 

Klupko se odmotava

"Svi bežali od istine", naslov je u Novostima o tome da je tužilaštvo za ratne zločine juče formiralo predmet o prodaji organa kosovskih Srba koji su nestali za vreme i posle bombardovanja SRJ 1999. godine.

 

nestali

Nerasvetljena sudbina nestalih (foto: Novosti)

 

Njihov izvor navodi da se proveravaju neformalni navodi, do kojih se došlo operativnim radom, da su 1999. dva kamiona za zarobljenim Srbima sa Kosova prebačena u Alabniju. Takva saznanja dobijena su i od haških istražitelja. Prema tim izvorima u Albaniji i postoje neregistrovane grobnice sa telima ubijenih.